Firma w Anglii, oddział w Polsce. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Firma w Anglii, oddział w Polsce - dla kogo to właściwe rozwiązanie podatkowe? Jak założyć oddział spółki Limited w Polsce?...
Firma w Anglii, oddział w Polsce. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Firma w Anglii, oddział w Polsce – dla kogo to właściwe rozwiązanie podatkowe? Jak założyć oddział spółki Limited w Polsce? Jakie korzyści płyną z posiadania polskiego oddziału firmy zarejestrowanej w Anglii? Oto najważniejsze informacje dla przedsiębiorców prowadzących lub planujących rozpocząć działalność gospodarczą za pośrednictwem spółki LTD.

Firma w Anglii, oddział w Polsce

Każdy właściciel zarejestrowanej w Anglii spółki Limited ma prawo do otwarcia jej oddziału w Polsce. Taki oddział spółki zagranicznej jest odrębnym, samodzielnie funkcjonującym podmiotem gospodarczym, ale nie ma oddzielnej osobowości prawnej w Polsce – nie podlega więc pod przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Rachunkowość i księgowość takiego oddziału muszą być prowadzone w Polsce, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

W jakim przypadku należy założyć oddział spółki Limited w Polsce?

O tym, czy angielska spółka Limited powinna posiadać oddział w Polsce, decyduje kilka czynników. Jeśli specyfika Twojego biznesu wymaga od Ciebie posiadania stacjonarnego zakładu/biura, magazynu lub zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę/zlecenie – musisz mieć oddział w Polsce i rozliczać się także przed polskim fiskusem.

Jeśli natomiast twoja działalność jest w pełni “zdalna” – tzn. nie potrzebujesz biura, nie zatrudniasz pracowników na podstawie umowy innej niż o dzieło, nie magazynujesz towaru – możesz działać za pośrednictwem spółki Limited bez oddziału w Polsce.

Jak założyć oddział spółki Limited w Polsce?

Aby założyć oddział angielskiej spółki Limited w Polsce, należy złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Taki wniosek powinien zawierać następujące elementy:

  • charakterystykę przedmiotu działalności oddziału,
  • dane osoby reprezentującej polski oddział spółki (powinna to być osoba mieszkająca na terenie Polski) oraz potwierdzony notarialnie wzór jej podpisu,
  • odpis aktu założycielskiego, statutu lub innej umowy określającej podstawę działalności, wraz z jego tłumaczeniem (wykonane przez tłumacza przysięgłego),
  • inne dokumenty statutowe i ich tłumaczenia (również wyk. przez tłumacza przysięgłego),
  • uchwałę o powołaniu oddziału.

Czas rejestracji oddziału spółki Limited w Polsce wynosi od 30 do 60 dni.

Korzyści z posiadania spółki LTD z oddziałem w Polsce

Firma w Anglii, oddział w Polsce – dlaczego warto wybrać taką formę działalności? Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, najczęściej chwalą sobie jego elastyczność. Polski oddział spółki Limited może bowiem, podobnie jak polska spółka z o.o., zatrudniać pracowników, ubiegać się o licencje i zezwolenia, a nawet aplikować o rejestrację jako płatnik VAT. Co ważne, oddział może także dysponować majątkiem angielskiej spółki macierzystej.

Spółka Limited z oddziałem w Polsce to także oszczędność pieniędzy, bo do zarejestrowania oddziału LTD nie jest nam potrzebny kapitał zakładowy, jak ma to miejsce w przypadku polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Osoby współpracujące z zagranicznymi kontrahentami cenią również prestiż, jaki niesie za sobą prowadzenie działalności w formie angielskiej spółki Limited. LTD są bowiem formą prawną rozpoznawaną i respektowaną na całym świecie. Cieszą się też większą renomą niż polskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interesuje Cię rejestracja spółki Limited z oddziałem w Polsce? Nie wiesz, czy taki oddział jest Ci potrzebny? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj również:

Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Anglii

Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Polacy wybierają emigrację biznesową

Related Posts

Leave a reply