oak&berry logo, biuro księgowe w Wielkiej Brytanii

Rejestracja firmy w Anglii

Kompleksowe wsparcie w zakresie rejestracji firmy w Anglii, uzyskania licencji i zezwoleń, rejestracji do VAT, PAYE, CIS.

“Czy w moim przypadku lepiej otworzyć jednoosobową działalność self-employed czy spółkę Ltd?”

To pytanie zadał sobie chyba każdy przedsiębiorca, rozpoczynając swój pierwszy biznes.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O tym, który z rodzajów działalności będzie najlepszy dla Ciebie, będą decydować różnice w zasadach rejestracji i prowadzenia działalności w formie samozatrudnienia (self-employed) oraz spółki Ltd.

Spółka Ltd oraz self-employed różnice

Podstawową różnicą pomiędzy samozatrudnieniem oraz spółką Ltd jest kwestia odpowiedzialności za zobowiązania firmy. W przypadku samozatrudnienia (self-empoloyed) w Anglii odpowiadamy za zobowiązania całym swoim majątkiem. 

W przypadku rejestracji spółki Ltd powstaje odrębna osobowość prawna, dzięki czemu majątek prywatny właściciela jest chroniony. 

Stanowi to mocny argument na rzecz spółki Ltd, dlatego mimo wyższych kosztów księgowości, to właśnie spółka Ltd jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców działających na terenie Wielkiej Brytanii.

Warto również dodać, że aby otworzyć i prowadzić działalność self-employed w Anglii, trzeba mieszkać w UK minimum 183 dni w roku oraz posiadać status rezydenta UK.

W przypadku spółki Ltd taki wymóg nie istnieje.

Kompleksowe wsparcie i doradztwo w zakładaniu firm na terenie Wielkiej Brytanii.

Zanim podejmiesz decyzję o otwarciu spółki Ltd, warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą, który zwróci uwagę na ewentualne ryzyka dla planowanej działalności i przeprowadzi Cię przez proces rejestracji. 

Porozmawiajmy!

Coś poszło nie tak...
(np: +48 501 000 000)

Oak & Berry

REJESTRACJA FIRMY W ANGLII

Procedura rejestracji spółki Ltd

Rejestrację spółki Ltd przeprowadza się przez internet i zajmuje to maksymalnie 2 dni robocze.

Przed zgłoszeniem spółki do rejestru Companies House musisz ustalić, kto będzie pełnił funkcję właściciela (Shareholder) oraz dyrektora (Director). Obie te funkcje może pełnić ta sama osoba. 

Niezbędne informacje do rejestracji spółki Ltd:

 • Nazwa spółki. Nazwa spółki Ltd musi być unikatowa, dostępność nazw możesz sprawdzić na stronie Companies House
 • Adres siedziby spółki Ltd  na terenie Wielkiej Brytanii
 • Wysokość kapitału zakładowego spółki. Kapitał założycielski spółki Ltd może być zadeklarowany i może wynosić £1
 • Kody SIC czyli informacje o podstawowej działalności spółki. Rejestrując spółkę Ltd możesz wpisać maksymalnie 4 kody SIC. Pełną listę kodów znajdziesz tutaj
 • Adres zamieszkania dyrektorów oraz właścicieli
 • Dokumenty tożsamości wszystkich członków (dowód osobisty lub paszport)

W swojej ofercie posiadamy kilka lokalizacji dla siedziby spółki Ltd w Londynie. Co ważne, każda z nich spełnia wymogi obowiązującej od 2024 ustawy The Economic Crime and Corporate Transparency Act.

Zazwyczaj po około 24 godzinach od wysłania aplikacji, Companies House drogą elektroniczną przesyła dokumenty potwierdzające rejestrację spółki Ltd. 

Spółka Ltd jest już gotowa! Zostają kwestie: otwarcia konta bankowego, ewentualnie rejestracji do VAT GB oraz jako pracodawca w systemie PAYE.

Zacznij swoją działalność w Wielkiej Brytanii już teraz!

Konto bankowe dla spółki Ltd

Spółka Ltd może posiadać konto bankowe w dowolnym kraju na świecie. Do otwarcia rachunku w innym kraju niż Wielka Brytania, najprawdopodobniej będą potrzebne dokumenty rejestracyjne przetłumaczone pod przysięgą oraz opatrzone pieczęcią apostille. 

Istnieją w Polsce banki, które umożliwiają otwarcie rachunku bez tłumaczeń oraz apostille, ale są to wyjątkowe przypadki. Jeśli chcesz dowiedzieć się czy możesz otworzyć konto bankowe dla spółki Ltd w Polsce bez apostille, skontaktuj się z nami.

Konto bankowe w UK

Do otwarcia konta bankowego w Anglii konieczne jest przedstawienie tzw. proof of address czyli rachunku za media z UK (np. gaz, telefon) od dyrektora spółki. Rachunek nie może być starszy niż 3 miesiące. Świetną alternatywą dla otwarcia konta w banku w Anglii jest otwarcie rachunku w Revolut Business. Takie konto posiada brytyjski format i jest w pełni uznawane przez HMRC.

Oak & Berry

Zatrudnianie pracowników

Zatrudnianie pracowników w spółce Ltd i system wizowy

Do zatrudnienia pracowników w spółce Ltd konieczna rejestracja w systemie PAYE (z ang. Pay As You Earn). 

Rejestracja spółki w systemie pracodawców, jest niezbędna do wypłat wynagrodzeń dyrektorom i pracownikom spółki Ltd oraz prowadzenia listy płac (payroll).

Zgłoszenie do PAYE trwa maksymalnie 15 dni roboczych, a jej potwierdzenie przychodzi pocztą tradycyjną do siedziby spółki.

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania wprowadziła system wizowy dla pracowników przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że każda osoba, która chce podjąć zatrudnienie na umowę pracę dla spółki Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii, musi uzyskać stosowną dla siebie wizę lub posiadać status osoby osiedlonej (Settled Status). O tym, która wiza będzie odpowiednia dla Ciebie możesz sprawdzić pod tym linkiem https://www.gov.uk/check-uk-visa/y

Licencje i certyfikaty

Zapewniamy kompleksowe wsparcie w uzyskiwaniu licencji oraz certyfikatów dla spółki LTD. Licencje na transport, licencja na handel alkoholem, certyfikat rezydencji podatkowej i wiele innych.

Oak & Berry

Pełen pakiet usług

Usługi

Oferujemy pełen pakiet usług do rejestracji twojej działalności w UK

 • REJESTRACJA SPÓŁKI LTD
 • APLIKACJA O CERTYFIKAT VAT GB
 • APLIKACJA O NUMER PAYE
 • REJESTRACJA KOLEJNEGO UDZIAŁOWCA
 • REJESTRACJA KOLEJNEGO DYREKTORA
 • APLIKACJA O CERTYFIKAT REZYDENCJI DLA DYREKTORA
 • APLIKACJA O CERTYFIKAT REZYDENCJI DLA SPÓŁKI LTD
 • APOSTILLE
 • APOSTILLE TRYB EXPRESS
 • CERTIFICATE OF GOOD STANDING
 • DEKLARACJA ZGODNOŚCI – CONFIRMATION STATEMENT
 • REJESTRACJA VAT GB DLA PODMIOTÓW ZAGRANICZNYCH
 • REJESTRACJA CIS
 • ADRES DLA SPÓŁKI LTD
 • ADRES DYREKTORA SPÓŁKI LTD
 • UZYSKANIE LICENCJI TRANSPORTOWEJ
 • UZYSKANIE LICENCJI NA HANDEL ALKOHOLEM

Oak & Berry

Najczęściej zadawane pytania

Tak. Jeśli mieszkasz w Polsce, to możesz otworzyć i prowadzić firmę w Anglii. Musi to być jednak spółka – na przykład spółka Ltd,  bo właścicielem oraz dyrektorem spółki może być obywatel dowolnego kraju.

Aby zarejestrować działalność gospodarczą w Anglii (self-employed) musisz mieszkać na terenie UK minimum 183 dni / rok.

Do otwarcia spółki Ltd niezbędny jest dowód tożsamości, np. paszport a całą procedurę załatwisz przez internet. Zgłoszenie spółki do Companies House trwa 24 godziny.

Rejestracja spółki Ltd w systemie internetowym z naszą pomocą to koszt 100 funtów. Do kosztów rejestracji spółki Ltd dojdą ewentualne koszty adresu siedziby spółki, zgłoszenia do VAT oraz do systemu PAYE. 

Wysokość podatków i składek na ubezpieczenie oraz koszty księgowości są uzależnione od tego co dokładnie się w spółce dzieje. 

Dla małej spółki Ltd (do 5 faktur, obroty do 85 000 GBP) miesięczne koszty księgowości wyniosą około 100 GBP.

Corporation Tax (CT) do kwoty 250 000 GBP / rok wynosi 19%. Powyżej tej kwoty CT  wynosi 25%.

Tak, spółka Ltd może być jednoosobowa. W takiej sytuacji właścicielem (Shareholder) oraz dyrektorem (Director) spółki jest ta sama osoba.

Tak, spółka Ltd musi posiadać dedykowane konto bankowe. Rachunek firmowy może być otwarty w dowolnym kraju na świecie. 

Do zatrudniania pracowników w spółce Ltd konieczne jest zgłoszenie spółki do systemu pracodawców PAYE (Pay As You Earn). Dopiero po zgłoszeniu podmiotu do PAYE, spółka może zatrudnić pracowników

Tak, może. Spółka Ltd  może zatrudnić pracownika z Polski na dwa sposoby: na zasadach B2B (pracownik prowadzi działalność JDG w Polsce) lub na umowę o dzieło (jeśli zakres prac wykonywanych przez pracownika wchodzi w zakres świadczeń wykonywanych w ramach umowy o dzieło).

Oak & Berry