oak&berry logo, biuro księgowe w Wielkiej Brytanii

Rejestracja i księgowość VAT GB

Rejestracja VAT w UK

Rejestracja VAT w UK dla podmiotów z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest obowiązkowa dla każdej firmy, która przekroczyła obrót na terenie UK wysokości £85 000 w ciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. W przypadku firm z zagranicy, np. z Polski obowiązek ten wygląda zupełnie inaczej i wpływa na niego wiele czynników m.in.:

  • Jakiej wartości produkty sprzedajesz do UK? Powyżej £135 (150 EUR) czy poniżej?
  • Kim są Twoi Klienci? Firmy czy osoby prywatne?
  • Czy posiadasz magazyn na terenie Wielkiej Brytanii?

Rejestracja VAT w UK najczęściej jest obowiązkowa dla wszystkich firm spoza Wielkiej Brytanii przed dokonaniem pierwszej sprzedaży. Nie jest to jednak reguła, dlatego jeśli planujesz rozpocząć sprzedaż swoich produktów do Wielkiej Brytanii, zapraszamy do kontaktu i umówienia się na konsultację z naszą główną księgową.

Rejestracja VAT w UK - procedura

Dla podmiotów zarejestrowanych w UK, zgłoszenie firmy do VATu w Wielkiej Brytanii odbywa się online. Dla podmiotów zagranicznych zgłoszenie najczęsciej składa się w formie papierowej i wysyła pocztą tradycyjną.

HMRC ma 40 dni roboczych na odpowiedź ws. złożonej aplikacji. Informacje w sprawie aplikacji VAT przekazywane są najczęsciej pocztą tradycyjną do siedziby spółki, natomiast urząd może skontaktować się również przez wiadomość e-mail.

W wielu przypadkach, kiedy urzędnicy mają wątpliwości do rzeczywistej działalności spółki na terenie Wielkiej Brytanii należy się spodziewać, że HMRC zażąda dodatkowych dokumentów oraz informacji na temat planowanej działalności. Dzieje się tak np w przypadku, gdy dyrektorem nowej spółki Ltd jest osoba niebędąca rezydentem UK. Co ważne, HMRC może odmówić nadania VAT dla nowej spółki, zarządzanej przez dyrektorów z Polski.

Dlatego zanim rozpoczniesz rejestrację do VAT GB, skontaktuj się z księgowym, który doradzi jak najszybciej przejść przez procedurę zgłoszeniową lub doradzi alternatywne rozwiązanie, np. zakup gotowej spółki z nadanym VAT.

Oak & Berry

REJESTRACJA I KSIĘGOWOŚĆ VAT GB

Księgowość VAT w UK

Księgowość VAT w UK jest obowiązkowa dla każdej firmy prowadzącej sprzedaż na terenie Wielkiej Brytanii. Deklaracje VAT w UK najczęściej są składane kwartalnie.

Ważnym obowiązkiem, pod który podlegają wszystkie firmy zarejestrowane do VAT w Wielkiej Brytanii jest prowadzenie księgowości on-line. Jest to obowiązek wynikający ze standardów Making Tax Digital (MTD), które weszły w życie w kwietniu 2022 roku. Obowiązek ten obejmuje wszystkie firmy zarejestrowane do VAT bez względu na obroty, również te które składają deklaracje zerowe.

Decydując się na współpracę z naszym biurem masz pewność, że Twoja firma będzie dostosowana do nowych przepisów i aktualnych standardów księgowych.

Konsultacja w zakresie wymiany handlowej pomiędzy Wielką Brytanią oraz Unią Europejską

Brexit i umowa handlowa wprowadziły nowe zasady wymiany handlowej między UE a Wielką Brytanią.

Każda firma oferująca usługi lub sprzedająca produkty z Unii Europejskiej do UK lub z UE do UK musi dostosować procesy sprzedażowe do nowej rzeczywistości prawnej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z firmami działającymi w Polsce i Wielkiej Brytanii jesteśmy świetnie zorientowani w nowych przepisach, w szczególności tych dotyczących VAT.

Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób dostosować swoją firmę do przepisów obowiązujących w UK, ze szczególnym naciskiem na zasady rozliczenia VAT, zapraszamy do umówienia się na konsultację.

Powiązane artykuły:

Jeśli szukasz solidnego partnera, który pomoże Ci w załatwianiu firmowych spraw na terenie Wielkiej Brytanii, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Oak & Berry