Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Certyfikat rezydencji podatkowej to jeden z najważniejszych dokumentów każdej spółki zagranicznej. Daje on możliwość zastosowania przez podatnika korzystniejszych zasad opodatkowania....
Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Certyfikat rezydencji podatkowej to jeden z najważniejszych dokumentów każdej spółki zagranicznej. Daje on możliwość zastosowania przez podatnika korzystniejszych zasad opodatkowania. Co ważne, dokument ten najczęściej jest ważny przez okres 12 miesięcy od daty wydania – należy więc pamiętać o konieczności jego odnowienia.

Czym jest certyfikat rezydencji podatkowej?

W przypadku osoby prawnej – czyli po prostu firmy – certyfikat rezydencji podatkowej to zaświadczenie o miejscu, w którym znajduje się siedziba podatnika. W przypadku osoby fizycznej, certyfikat rezydencji podatkowej to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika. Certyfikat rezydencji podatkowej jest przydatny w sytuacji, kiedy przedsiębiorca współpracuje z zagranicznymi kontrahentami – pozwala bowiem na uniknięcie lub zmniejszenie opodatkowania dochodu tzw. podatkiem u źródła. Niedostarczenie takiego certyfikatu przez zagranicznego kontrahenta wiąże się z obniżeniem należności wynikającej z faktury nawet o 20 procent.

Jak uzyskać certyfikat?

Dokument potwierdzający rezydencję podatkową zawsze jest wydawany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym podatnik mieszka lub ma siedzibę. Certyfikatu nie można zastąpić żadnym innym dokumentem prywatnym ani urzędowym.

Jakie elementy zawiera certyfikat?

Nie istnieje jedna, powszechnie obowiązująca forma certyfikatu rezydencji podatkowej, więc dokumenty wydawane przez poszczególne państwa mogą się różnić. Certyfikaty występują w formie tradycyjnej, papierowej, oraz elektronicznej. Zwyczajowo dokument zawiera informację o dacie wystawienia, miejscu zamieszkania osoby lub siedzibie firmy, celu wydania, nazwie organu wystawiającego zaświadczenie, oraz powołanie na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jak długo ważny jest certyfikat rezydencji podatkowej?

Jeśli certyfikat rezydencji nie zawiera informacji o okresie ważności, przyjmuje się, że jest ważny tylko przez okres 12 miesięcy od daty jego wydania. Jeśli więc, przykładowo, będziemy chcieli rozliczyć transakcję z marca 2017 roku na podstawie certyfikatu z marca 2016 roku – dokument będzie już nieważny. Dlatego warto od czasu do czasu przejrzeć posiadane certyfikaty i zadbać o ich odnowienie.

Ile wynosi czas oczekiwania na certyfikat rezydencji podatkowej w UK?

W zgodzie z obowiązującymi przepisami, na wydanie certyfikatu rezydencji podatkowej w UK dla spółki urząd ma 30 dni roboczych.

Potrzebny Ci certyfikat rezydencji podatkowej w UK dla spółki? Chcesz odnowić certyfikat swojej firmy? Skontaktuj się z nami! Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania i z przyjemnością Ci w tym pomożemy.

Czytaj również:

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii

 

 

Related Posts

Leave a reply