Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie. ZUS w Polsce – 1100 złotych. „ZUS” w Anglii – 60 złotych…

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie. ZUS w Polsce – 1100 złotych. „ZUS” w Anglii – 60 złotych…

Polscy przedsiębiorcy, którzy decydują się na przeniesienie swojej działalności do Anglii często powtarzają, że przekonały ich do tego „ogromne ułatwienia podatkowe” lub „znacznie niższe koszty prowadzenia firmy w Anglii ”. By pokazać, ile dokładnie można zaoszczędzić dzięki emigracji biznesowej, przedstawiamy zestawienie podstawowych kosztów ponoszonych przez właścicieli małych firm w Anglii i w Polsce.

Kwota wolna od podatku w Anglii i w Polsce

Kwota wolna od podatku wynosi w Polsce nieco ponad 3 tysiące złotych – niezmiennie od kilku lat. Kwota wolna od podatku w Anglii to 11 tys. funtów – czyli ponad 60 tys. złotych. W przypadku spółki Limited, kwota wolna w tej wysokości przysługuje każdemu dyrektorowi lub pracownikowi.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii kwota zwolniona z opodatkowania jest regularnie podnoszona – i tylko od 2012 roku wzrosła o blisko 3 tys. funtów, czyli kilkanaście tysięcy złotych.

Kwota wolna od podatku w Anglii i w Polsce

Składki w Anglii i w Polsce

Przeniesienie firmy z Polski do Anglii pozwala także na ogromne oszczędności w zakresie składek społecznych. W Polsce składki na ZUS wynoszą 1 121 złotych miesięcznie (czyli blisko 13,5 tys. złotych rocznie) i musimy płacić je niezależnie od wypracowanego dochodu. W Anglii odpowiednikiem  jednoosobowej działalności gospodarczej jest działalność Self-Employed (samozatrudnienie), gdzie składki wynoszą w przeliczeniu 61 złotych miesięcznie (810 złotych rocznie) i – co ważne – płacimy je tylko wtedy, kiedy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 33 tys. złotych (5 965 funtów).

Należy jednak zaznaczyć, że działalność Self-Employed w Anglii może legalnie prowadzić wyłącznie rezydent – czyli osoba, która przebywa na terenie kraju więcej niż 183 dni rocznie. Polacy, którzy nie mieszkają w Anglii, ale chcieliby założyć tam firmę, mogą skorzystać z innego rozwiązania – otworzyć spółkę Limited (właściciel spółki Ltd nie musi mieszkać ani być rezydentem na Wyspach). W przypadku spółki Limited składki społeczne są nieco wyższe, ale wciąż znacznie niższe niż w Polsce – i wynoszą w przybliżeniu 350 złotych miesięcznie (ok. 4 200 złotych rocznie). Dodatkowo, wysokość opłat może zostać zmniejszona (nawet o połowę!), jeśli spółka wystąpi o przyznanie odpowiedniej ulgi. Należy jednocześnie podkreślić, że w przypadku spółki Ltd składki płacimy tylko wtedy, gdy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 45 tys. złotych (8 060 funtów).

Składki w Polsce i w Anglii

Koszty prowadzenia firmy w Anglii | źródło: https://www.gov.uk/browse/tax

Oszczędności wynikające z prowadzenia firmy w Anglii

Ile w takim razie może zaoszczędzić osoba, która zdecyduje się na przeniesienie działalności gospodarczej do Anglii?

Posłużmy się tu przykładem. Copywriter, który wypracowuje roczny dochód na poziomie 60 tys. złotych brutto i prowadzi działalność od ponad 2 lat (a więc nie płaci już preferencyjnej składki ZUS), rocznie oddaje państwu ponad 24 tys. złotych tylko z tytułu składek społecznych i podatku dochodowego. Ten sam copywriter prowadząc firmę w Anglii poniesie tylko koszt składek społecznych – 4,2 tys. złotych, czyli zaoszczędzi blisko 20 tys. złotych w skali roku.

W podanym przykładzie nie uwzględniamy VAT-u, który jest (a przynajmniej powinien być) dla przedsiębiorców  podatkiem neutralnym.

Oszczędności z tytułu przeniesienia działalności gospodarczej do Anglii - przykład

Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie. ZUS w Polsce – 1100 złotych. „ZUS” w Anglii – 60 złotych…
4.5 (90.81%) 111 głos[ów]

Related Posts

20 Komentarze

 1. Marcin
  Czerwiec 23, 2016 05:14 Odpowiedz

  Proszę pamiętać o obowiązku podatkowym od niezapłaconych faktur. A jak podatnik nie ma za co zapłacić to ma ukraść, pożyczyć. Gdy zapłacić to może go czekać postępowanie karnoskarbowe z powodu ukrywania dochodów.
  Co by nie zrobić to i tak się jest na pozycji przegranej.

 2. alutka11
  Czerwiec 23, 2016 16:12 Odpowiedz

  ” Biednyś boś Głupi , Głupiś boś Biedny”

  To Polskie przysłowie i tylko Polak je zrozumie.

 3. robbi50
  Czerwiec 23, 2016 21:04 Odpowiedz

  Podstawowy problem w działalności to składki ZUS , dużo ważniejszy niż kwota wolna ( ta w drugiej kolejności ! ). Dla naszych małych przedsiębiorców to haracz, nawet wręcz zabójstwo ! Już kiedyś była dyskusja żeby wprowadzić 20-25 % na ZUS np. do tych 4000 brutto tj. ok. 48 tyś. zł przychodu lub wprowadzić taką protezę w postaci progów podatkowych ZUS dla określonych przychodów :
  1. wart. 300 zł ZUS np. dla przychodu do 1500 zł miesięcznie (do 18 tyś zł rocznie ).
  2. wart. 600 zł ZUS dla przychodu do 3000 zł miesięcznie (do 36 tyś zł rocznie ).
  3. wart. 900 zł ZUS dla przychodu powyżej 3000 zł miesięcznie ( powyżej 36 tyś. zł rocznie ).

 4. Miroslaw
  Czerwiec 24, 2016 14:42 Odpowiedz

  Mieszkam w Norwegii i mogę powiedzieć że nawet tutaj opłaca się założyć firmę Ltd, sam taką posiadam, łatwo ją założyć zlecając komuś kto się na tym zna, nie wiem jak jest w Polsce, ale jak najbardziej polecam

 5. Wrzesień 05, 2016 13:24 Odpowiedz

  Pytanie o spółkę LTD
  Jeśli np zarabiałbym poniżej 600 gbp miesięcznie (ebiznes) to wówczas w ogóle nie płacę składek?
  Ale brak składek to brak angielskiej emerytury?

  • Wojciech Dąbek
   Wojciech Dąbek
   Wrzesień 06, 2016 10:27 Odpowiedz

   Tak, składki społeczne rozpoczynamy płacić po przekroczeniu 8060 GBP w skali roku. Przepracowany rok liczony jest do emerytury po przekroczeniu tzw LEL czyli 5 824 GBP / rok.
   W razie dalszych pytań proszę pisać śmiało wojciech.dabek@oakandberry.com

   • Magdalena
    Luty 22, 2017 22:19 Odpowiedz

    Mam pytanie!
    Zalozylam firme limited 2 miesiace temu sprzedajaca czesci samochodowe. Od razu weszlam na VAT bo sadzilam ze bedzie taka potrzeba sprzedajac do warsztatow, jednak moi klienci to glownie prywatne osoby. Czy moge zejsc z VATu bo chyba nie jest obowiazkowy do jakiejsc kwoty ok £80 000. I czy mi sie to bedzie bardziej oplacalo bo w ten chwili wszystko zabiera mi VAT. A dodatkowo sprzedawcy w Polsce odmawiaja sprzedarzy bez VATu.
    Jakies sugestie?
    Dziekuje

    • Wojciech Dąbek
     Wojciech Dąbek
     Luty 27, 2017 16:12 Odpowiedz

     Dzień dobry! Szanowna Pani Magdaleno dziękujemy za komentarz. Oczywiście bardzo chętnie podpowiemy- dlatego napisałem do Pani w tej sprawie na mail pozostawiony w komentarzu 🙂 Dobrego dnia!

 6. Nep
  Listopad 16, 2016 08:59 Odpowiedz

  Po ilu latach opłacania składek ZUS w ramach spółki Ltd nabywa się świadczenie emerytalne gdy zostanie się kiedyś emerytem?

  • Jacek Łagódka
   Listopad 16, 2016 11:33 Odpowiedz

   Zwykle trzeba co najmniej 10 lat składkowych, aby uzyskać brytyjską emeryturę. Prawo do pełnej emerytury uzyskuje się po 35 latach opłacania składek na NIN.
   W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu jacek.lagodka@oakandberry.com

   • Tomasz
    Listopad 18, 2016 07:28 Odpowiedz

    Czy można przenieść lata pracy/składek wypracowane w pl do innego kraju UE? Czy te składki się łączą? Powiedzmy, że mam w PL przepracowane 8 lat na umowę o pracę – czy wystarczą 2 lata w UK by uzyskać najniższą emeryturę?

    • Jacek Łagódka
     Grudzień 16, 2016 16:21 Odpowiedz

     Tak, lata pracy przepracowane w kraju należącym do UE można zaliczyć do lat pracy w UK. Natomiast wysokość emerytury zostanie obliczona tylko na podstawie lat przepracowanych w UK. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu jacek.lagodka@oakandberry.com

 7. Krzyś
  Listopad 16, 2016 12:01 Odpowiedz

  A co w takim przypadku z ubezpieczeniem zdrowotnym? Zawieramy dodatkowo umowę o ubezpieczenie z polskim NFZ? Czyli to koszt kolejnych trzystu paru złotych miesięcznie?

  • Jacek Łagódka
   Listopad 17, 2016 16:21 Odpowiedz

   Nie ma obowiązku zawierania dodatkowej umowy z NFZ.
   W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu jacek.lagodka@oakandberry.om

   • Grzesiek
    Listopad 28, 2016 23:19 Odpowiedz

    co w takim razie jak będę chory, mogę iść normalnie do lekarza? albo jak będę miał wypadek i mnie do szpitala zabiorą?

    • Jacek Łagódka
     Grudzień 16, 2016 16:08 Odpowiedz

     Odprowadzając składki na ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii, nabywamy prawo do ubezpieczenia w całej UE. Po więcej szczegółów zapraszam do kontaktu mailowego kontakt@oakandberry.com lub telefonicznego 730 608 351.

 8. Edyta
  Marzec 06, 2017 20:36 Odpowiedz

  Panie Wojciechu czy ja Polka mieszkająca w Polsce mogę zarejestrować firmę w UK?

  • Wojciech Dąbek
   Wojciech Dąbek
   Kwiecień 12, 2017 08:40 Odpowiedz

   Tak, jako rezydent RP może Pani zarejestrować i prowadzić spółkę w Anglii

 9. Kwiecień 11, 2017 09:19 Odpowiedz

  Czy po BREXIT dużo się zmieni?

  • Wojciech Dąbek
   Wojciech Dąbek
   Kwiecień 12, 2017 08:50 Odpowiedz

   Panie Mariuszu jesteśmy w trakcie przygotowań tekstu, który opisuje zagadnienie Brexitu oraz prowadzenia tam firmy. O wpisie na pewno poinformujemy na naszym kanale facebook, więc polecam nas śledzić 🙂 https://www.facebook.com/oakandberry

Skomentuj

Call Now Button