Jak założyć firmę w Anglii po Brexicie?

Masz pomysł na biznes w UK i zastanawiasz się jak założyć firmę w Anglii po Brexicie? To opracowanie jest właśnie...
Jak założyć firmę w Anglii po Brexicie?

Masz pomysł na biznes w UK i zastanawiasz się jak założyć firmę w Anglii po Brexicie? To opracowanie jest właśnie dla Ciebie.

Brexit i nowa umowa handlowa z Unią Europejska wprowadziły szereg zmian w zasadach prowadzenia biznesu na terenie Wielkiej Brytanii. Zanim rozpoczniesz sprzedaż warto zapoznać się z nowymi zasadami, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i dodatkowych kosztów. 

Z artykułu dowiesz się m.in:

  • Jaką wybrać formę prowadzenia firmy w Anglii?
  • Jakie są różnice między oddziałem a spółką zależną?
  • Jak założyć firmę w Anglii po Brexicie?
  • Jak otworzyć konto biznesowe w UK?
  • Kiedy trzeba rejestrować firmę do VAT w UK?

Wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności w UK

Firma z Unii Europejskiej, np. z Polski, która planuje wejście na rynek w Wielkiej Brytanii może to zrobić na kilka sposobów. Rejestracja oddziału, spółki zależnej a może rejestracja spółki LTD? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. O tym, która z form prowadzenia biznesu na Wyspach będzie najlepsza dla Twojego biznesu będzie decydować kilka czynników, o których warto porozmawiać z warto porozmawiać z doradcą lub księgowym.

 

Najważniejsze różnice między oddziałem a spółka zależną:

  1. Oddział spółki –  jest niesamodzielną organizacyjnie częścią przedsiębiorstwa, potocznie nazywana “przedłużeniem” działalności. Odpowiedzialność za zobowiązania oddziału ponosi firma z Polski. Zakres działalności musi być dokładnie taki sam jak firmy z Polski
  2. Spółka zależna (Limited Company)- jest to całkowicie odrębny podmiot, ponosi pełną odpowiedzialność za swoje zobowiązania. Zakres prowadzonej działalności może być dowolny.

Do rejestracji oddziału spółki w Anglii wymagane są m.in dokumenty rejestracyjne, przetłumaczone pod przysięgą: m.in: umowa spółki, uchwała zarządu ws. powołania oddziału i wiele innych.

Jeśli zależy Ci na powiązaniu kapitałowym swojej spółki ze spółką LTD w UK warto wziąć pod uwagę rejestrację spółki, której 100% właścicielem (shareholder) będzie Twoja spółka,  np. z Polski. Przewagą takiego rozwiązania jest łatwiejsza i tańsza procedura rejestracji co ma również bezpośrednie przełożenie na późniejszą księgowość i koszty z nią związane.

Poza uproszczoną procedurą rejestracyjną, dużą zaletą tego rozwiązania jest dowolność przy wyborze prowadzonej działalności. To znaczy spółka zależna nie musi zajmować się dokładnie tym samym, czym zajmuje się jej właściciel- czyli np. spółka z o.o. z Polski

 

Więcej na temat różnic między oddziałem a spółką zależną znajdziesz w naszym case study: https://oakandberry.com/case-study-oddzial-spolki-w-uk-czy-spolka-zalezna-w-uk-wybor-odpowiedniej-formy-dzialalnosci-gospodarczej-w-wielkiej-brytanii-na-konkretnym-przykladzie/

 

Spółka LTD w UK 

Rejestracja spółki LTD w UK to najczęściej wybierana forma prowadzenia biznesu wśród przedsiębiorców z Polski wchodzących na rynek brytyjski. Spółka LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co oznacza, że właściciele ponoszą odpowiedzialność tylko do wysokości kapitału spółki. Jest to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić biznes w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie zabezpieczyć majątek prywatny od odpowiedzialności za ewentualne długi spółki. 

Rejestracja spółki LTD (Limited Company) jest stosunkowo prosta i szybka co stanowi jedną z większych zalet tego rozwiązania. Nic więc dziwnego, że to najczęściej wybierany sposób wejścia na rynek angielski przez przedsiębiorców z Polski.

 

Jak założyć firmę w Anglii po Brexicie?

Procedura rejestracji spółki LTD w UK wygląda praktycznie tak samo jak miało to miejsce przed Brexitem. Właścicielem oraz dyrektorem spółki może być obywatel dowolnego kraju na świecie. 

Jedyne zmiany jakie wprowadził Brexit dotyczy zasad zatrudnienia dyrektorów oraz pracowników w angielskiej firmie. Więcej o zmianach możesz przeczytać tutaj https://oakandberry.com/jak-zatrudniac-obywateli-ue-po-brexit/

 

Dyrektor spółki LTD, który nie posiada settled status lub wizy może pełnić funkcję dyrektora i działać w jej imieniu, ale nie może zostać zatrudniony i pobierać wynagrodzenia ze spółki. 

Jeśli dyrektor jest równocześnie właścicielem spółki LTD, ma prawo do wypłaty dywidendy.

 

Konto biznesowe w UK

Każda spółka LTD musi posiadać rachunek firmowy. Konto bankowe może zostać założone w dowolnym kraju na świecie – wymagane będą dokumenty rejestracyjne, przetłumaczone na lokalny język i opatrzone pieczęcią apostille.

Otwarcie konta firmowego spółki LTD w UK wiąże się z koniecznością przejścia procedury weryfikacyjnej (KYC). Weryfikacja obejmuje wszystkich dyrektorów spółki LTD. W ramach procedury weryfikacji należy m.in przedstawić rachunek za media z Wielkiej Brytanii, nie starszy niż 3 miesiące. Nieco łatwiejsza procedura otwarcia konta jest w przypadku tzw. bankowości internetowej – np. Revolut i Transferwise. 

 

Rejestracja VAT w UK

Rejestracja VAT w UK dla podmiotów z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest obowiązkowa, jeśli firma przekroczyła limit obrotów w wysokości  £85 000 w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W przypadku firm z zagranicy, np. z Polski obowiązek ten wygląda  inaczej.

Najczęściej rejestracja VAT w UK jest obowiązkowa dla wszystkich firm spoza Wielkiej Brytanii przed dokonaniem pierwszej sprzedaży. Nie jest to jednak reguła, dlatego jeśli planujesz rozpocząć sprzedaż swoich produktów do Wielkiej Brytanii, skonsultuj swój przypadek z księgowym.

HMRC ma 30 dni na odpowiedź w sprawie rejestracji do VAT. Ten czas może się jednak wydłużyć – np. gdy dyrektorami spółki LTD są nierezydenci UK. W skrajnych przypadkach HMRC może odmówić nadania VAT.

Więcej na temat obowiązkach, procedurach związanych z rejestracją VAT w UK możesz poczytać tutaj : 

  1. https://oakandberry.com/ioss-vat-dla-ecommerce/
  2. https://oakandberry.com/sprzedaz-uslug-elektronicznych-vat/
  3. https://oakandberry.com/making-tax-digital/

 

Podatki i składki w UK

Podatek dochodowy od osób prawnych CIT w Wielkiej Brytanii (z ang. Corporation tax) wynosi 19% i jest stały niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Spółka LTD w UK zapewnia przedsiębiorcy szereg ułatwień, zwolnień – jak np. ulga dla pracodawców (z ang. employment allowance £5000) – oraz pozwala generować koszty

Jedną z większych zalet prowadzenia firmy na terenie Zjednoczonego Królestwa jest przejrzystość przepisów i przyjazne nastawienie urzędników. 

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych w UK (Income Tax) wynosi 20% dla dochodów do kwoty £37,700. Powyżej mamy jeszcze dwa progi – 40% oraz 45%. Rok podatkowy od osób fizycznych w UK trwa od 6 do 5 kwietnia.

 

Więcej na temat wysokości podatków i składek w UK możesz dowiedzieć się z naszego tekstu.

 

https://oakandberry.com/progi-podatkowe-i-skladki-w-2023-2024-w-uk/

 

Polski ksiegowy w UK 

Szukając księgowego w UK do współpracy natkniesz się na dwa pojęcia: bookkeeping oraz accounting.

Co dokładnie oznaczają, jaki mają wpływ na cenę usługi oraz jakie mają przełożenie na prowadzenie firmy w Anglii opisaliśmy dokładnie w naszym wpisie tutaj https://oakandberry.com/polski-ksiegowy-w-uk-jak-wybrac-biuro-ksiegowe-w-wielkiej-brytanii-czym-rozni-sie-bookkeping-od-accounting/

Jeśli masz pomysł na biznes w UK i chcesz uniknąć bolesnych błędów w wejściu Twojej firmy do Wielkiej Brytanii zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Nasi specjaliści z przyjemnością przeanalizują Twoją sytuację i wskażą ewentualne “wąskie gardła”, na które należy zwrócić uwagę. 

Leave a reply