Making Tax Digital – obowiązek prowadzenia rozliczeń VAT on-line

Już w kwietniu 2022 r. jedno z ważnych rozwiązań systemowych wprowadzonych przez HMRC (brytyjski odpowiednik urzędu skarbowego) stanie się obowiązkowe...
Making Tax Digital – obowiązek prowadzenia rozliczeń VAT on-line

Już w kwietniu 2022 r. jedno z ważnych rozwiązań systemowych wprowadzonych przez HMRC (brytyjski odpowiednik urzędu skarbowego) stanie się obowiązkowe dla wszystkich firm sprzedających towary na terenie Wielkiej Brytanii. Mowa tu o programie Making Tax Digital (MTD).

 

Od wielu lat HMRC wprowadza zmiany systemowe, których celem jest ograniczenie ilości dokumentów generowanych w wersji papierowej. Unowocześnienia mają z jednej strony przysłużyć się środowisku (tj. ograniczyć zużycie papieru), z drugiej – przyspieszyć procedury urzędowe. Dzięki temu wiele spraw, które dawniej wymagały osobistej wizyty w urzędzie lub drukowania dokumentów i przesyłania ich pocztą tradycyjną, można załatwić dużo szybciej i niższym kosztem – np. przez telefon czy serwis on-line.

 

Co to jest Making Tax Digital (MTD)?

Głównym celem programu Making Tax Digital (MTD), poza aspektem ekologicznym oraz ekonomicznym jest ułatwienie prowadzenia księgowości firmy – zarówno właścicielom, jak i księgowym. Program Making Tax Digital wprowadza obowiązek prowadzenia rozliczeń podatkowych poprzez serwisy on-line. By ułatwić przedsiębiorcom dostosowanie się do tego wymogu, HMRC udostępnia na swoich stronach listy programów księgowych, które spełniają wyznaczone standardy. Warto więc zawczasu upewnić się, że Twój księgowy jest przygotowany do tych zmian.

 

Kogo dotyczy Making Tax Digital (MTD)?

Program Making Tax Digital nie jest niczym nowym, bo obowiązuje już od 2019 roku. Do tej pory jednak obowiązkami MTD były objęte tylko firmy z obrotami powyżej progu rejestracji do VAT w UK.

W najnowszych komunikatach HMRC poinformowało, że obowiązek ten zostanie rozszerzony – i będzie dotyczył wszystkich firm zarejestrowanych do VAT  w Wielkiej Brytanii. Co ważne, również tych, których obroty są poniżej progu obowiązkowej rejestracji do VAT. Próg ten wynosi obecnie 85 000 GBP (w ciągu ostatnich 12 miesięcy).

Dostosowanie się do wymogów programu będzie obowiązkowe od kwietnia 2022 roku.

 

Co Making Tax Digital oznacza dla firm działających na terenie Wielkiej Brytanii?

Program MTD oznacza, że od kwietnia 2022 wszystkie firmy zarejestrowane do VAT w Wielkiej Brytanii, bez względu na wysokość obrotu (czyli również te firmy, które nie prowadzą żadnej działalności i składają deklaracje zerowe) muszą prowadzić całą księgowość on-line.

Prowadzisz spółkę LTD w Wielkiej Brytanii? A może Twoje polska firma jest płatnikiem VAT-u Anglii? Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie jesteś pewien czy Twój księgowy spełnia wszystkie obowiązki wynikające z programu Making Tax Digital skontaktuj się z nami telefonicznie +44 20 3488 3255 +48 12 200 25 63 lub wypełnij formularz https://oakandberry.com/kontakt/. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

Related Posts

Leave a reply