Jak rozliczyć VAT na nowych zasadach? Poradnik dla firm sprzedających towary do klientów w UK

Od 31 grudnia 2020 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podatku VAT dla przedsiębiorców sprzedających towary do klientów w Wielkiej Brytanii....
Jak rozliczyć VAT na nowych zasadach? Poradnik dla firm sprzedających towary do klientów w UK

Od 31 grudnia 2020 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podatku VAT dla przedsiębiorców sprzedających towary do klientów w Wielkiej Brytanii. Dowiedz się, jak przygotować swoją firmę do handlu z UK po Brexicie. 

Towary w punkcie sprzedaży poza UK

Jako sprzedawca jesteś zobowiązany do określenia wartości przesyłki zawierającej towary importowane do UK. Jak rozliczyć VAT? Deklarowana kwota musi być zgodna z ceną sprzedaży produktów. Nie powinna jednak uwzględniać:

  • kosztów transportu i ubezpieczenia (chyba że są wliczone w cenę towaru i nie widnieją jako odrębne pozycje na fakturze VAT);
  • innych podatków i dodatkowych opłat.

Pamiętaj, że jeżeli wysyłasz towar zbiorczo, to deklarowana kwota powinna stanowić sumę wszystkich pozycji znajdujących się w przesyłce.

Jak rozliczyć VAT za przesyłki poniżej 135 GBP

Dla wszystkich towarów o wartości maksymalnej 135 GBP trzeba naliczyć, a następnie rozliczyć podatek VAT w punkcie sprzedaży. Aby to zrobić, musisz:

  • wiedzieć jaką stawką podatkową są objęte towary, którymi handlujesz (stawka podstawowa 20%, stawka zredukowana 5%, stawka zerowa 0%)
  • zarejestrować się jako płatnik VAT (jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś);
  • prowadzić ewidencję sprzedawanych towarów.

Powyższe zasady nie mają zastosowania jeśli Twoim klientem jest firma zarejestrowana w UK jako płatnik VAT.

Zmiany w zwolnieniu z VAT przesyłek o niskiej wartości (Low Value Consignment Relief)

1 stycznia 2021 r. zostało zniesione zwolnienie z podatku VAT dla przesyłek o wartości poniżej 15 GBP (LVCR). Zmiany obowiązują:

  • w Wielkiej Brytanii dla towarów importowanych spoza UK;
  • w Północnej Irlandii dla towarów zamówionych na odległość, pochodzących spoza Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Oznacza to, że wszystkie towary sprzedawane do klientów w UK o maksymalnej wartości 135 GBP wymagają naliczenia podatku VAT.

Sprzedaż B2B do klientów będących płatnikami VAT w UK

Jeśli otrzymałeś od klienta jego numer rejestracyjny VAT, nie musisz naliczać podatku od sprzedaży ani uwzględniać transakcji w deklaracji VAT. Poprawność numeru podanego przez klienta możesz sprawdzić online na rządowej stronie gov.uk.

W takiej sytuacji to Twój partner biznesowy będzie zobowiązany do złożenia deklaracji VAT i rozliczenia należnego podatku. Na fakturze sprzedaży możesz wówczas umieścić adnotację, że VAT będzie rozliczany według procedury reverse charge.

Niezależnie od tego czy handlujesz z firmą z Wielkiej Brytanii, czy Irlandii Północnej, możesz ubiegać się o zwrot VATu na normalnych zasadach. 

Jak rozliczyć VAT za przesyłki powyżej 135 GBP

Nowe zasady rozliczania VATu dotyczą przesyłek poniżej 135 GBP. Dla towarów powyżej tej wartości obowiązują takie same regulacje podatkowe i celne jak podczas importu towarów spoza Unii Europejskiej.

Towary w punkcie sprzedaży na terenie UK

Jeśli towary, które sprzedajesz klientom z Wielkiej Brytanii są w punkcie sprzedaży na terenie UK, musisz zarejestrować się jako płatnik VAT i rozliczać podatek od każdej sprzedaży na rzecz klientów w UK lub Irlandii Północnej (niezależnie od wartości transakcji).

 

Jako płatnik VAT będziesz musiał:

  • wystawiać faktury VAT w wersji papierowej lub cyfrowej (wyjątkiem są towary spoza UE sprzedawane w Irlandii Północnej);
  • prowadzić ewidencję VAT i co za tym idzie przechowywać pełną dokumentację sprzedaży i zakupów przez okres 6 lat.

Inne zasady będą Cię obowiązywać jeśli importujesz towary, a następnie sprzedajesz je online (przeczytaj więcej o zasadach rozliczania VAT dla sprzedaży przez platformy internetowe takie, jak Amazon, eBay). 

System zryczałtowanej stawki VAT

Jeśli do tej pory korzystałeś ze zryczałtowanej stawki VAT, musisz zdecydować, czy od 1 stycznia 2021 roku chcesz rozliczać się na tych samych zasadach.

Od tego dnia wszelkie transakcje sprzedaży, których dokonasz za pośrednictwem platformy online, będącej płatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii, nie będą już uwzględniane w kalkulacji systemu ryczałtowego (czyli nie będziesz mógł odzyskać za nie VATu).

Pamiętaj jednak, że w każdej chwili możesz zrezygnować ze zryczałtowanej stawki VAT i zacząć rozliczać się na zasadach ogólnych. 

Podsumowanie

Jeśli to, jak rozliczyć VAT w UK na nowych zasadach, jest dla Ciebie niejasne, skontaktuj się z nami. Oferujemy profesjonalne usługi doradcze z zakresu prawa i podatków w całej Unii Europejskiej i kompleksowo wspieramy przedsiębiorców prowadzących spółki ltd.

 

Related Posts

Leave a reply