Nowe zasady rozliczania VAT przy sprzedaży internetowej dotyczą sprzedających m.in. na Amazon, eBay. Sprawdź, jakie są Twoje obowiązki podatkowe w 2021 roku, jeśli sprzedajesz towar do klientów w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem platformy online.
Kogo obowiązują nowe przepisy podatkowe?
Nowe zasady rozliczania podatku VAT obowiązują przedsiębiorców zagranicznych lub ich przedstawicieli, którzy:
- sprzedają nieimportowane towary w punkcie sprzedaży w UK;
- mają siedzibę poza UK i sprzedają towary klientom w UK, które następnie muszą importować do kraju;
- sprzedają towary znajdujące się w jednym z państw członkowskich UE klientom w Wielkiej Brytanii.
Sprawdź również artykuł: Jak rozliczyć VAT na nowych zasadach? Poradnik dla firm sprzedających towary do klientów w UK
Kto jest sprzedawcą zagranicznym według HMRC?
Zgodnie z definicją HMRC jesteś sprzedawcą zagranicznym jeśli:
- Twoja firma ma siedzibę poza terytorium Wielkiej Brytanii i sprzedajesz towary brytyjskim klientom, które następnie musisz zaimportować do UK;
- Twoja firma ma siedzibę poza terytorium Wielkiej Brytanii oraz UE i sprzedajesz towary klientom z Północnej Irlandii, które następnie musisz zaimportować do Północnej Irlandii.
Za siedzibę firmy uznaje się kraj, w którym znajduje się centralna administracja spółki. Aby to ustalić, HMRC bierze pod uwagę:
- gdzie są podejmowane podstawowe decyzje dotyczące zarządzania firmą;
- gdzie znajduje się fizyczna siedziba firmy;
- gdzie są organizowane spotkania kierownicze.
Platforma sprzedaży online
Platformy sprzedaży online (OMP) takiej jak Amazon, czy eBay umożliwiają sprzedaż towarów na odległość. Po Brexicie są one odpowiedzialne za pobieranie i rozliczanie VATu od transakcji dokonywany za ich pośrednictwem. Dzięki temu towary magazynowane poza UK mają być traktowane tak samo jak towary firm z Wielkiej Brytanii. Celem jest poprawa ściągalności podatku VAT od sprzedawców z zagranicy.
Kiedy musisz zarejestrować spółkę do VATu w UK?
Jeśli według definicji HMRC działasz jako sprzedawca zagraniczny, musisz zarejestrować spółkę do VAT, kiedy:
- sprzedajesz towary za pośrednictwem platformy internetowej;
- sprzedajesz towary w punkcie sprzedaży w Irlandii Północnej klientom z tego kraju;
- sprzedajesz towary magazynowane na terenie UE, a Twój całkowity przychód ze sprzedaży dla klientów w Irlandii Północnej przekracza 70 000 GBP rocznie.
W jaki sposób zarejestrować spółkę do VATu?
Możesz zarejestrować się jako płatnik VAT na 2 sposoby:
- przez Internet wypełniając odpowiedni formularz;
- za pośrednictwem poczty, wysyłając odpowiednio wypełniony formularz VAT1;
- korzystając z usług firm księgowych wyspecjalizowanych w rynku brytyjskim.
Po rejestracji masz obowiązek przekazać swój numer VAT wszystkim platformom sprzedażowym, z których korzystasz.
Pamiętaj, że nazwa sklepu zarejestrowanego na platformie online powinna być taka sama jak nazwa firmy podana przy rejestracji do VAT. W przeciwnym wypadku właściciel platformy ma prawo usunąć Twoje konto.
Kary za niedopełnienie obowiązków dotyczących VAT
Kary dla sprzedawców zagranicznych, którzy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań podatkowych względem HMRC są bardzo dotkliwe. Poza regularnymi karami urząd może dodatkowo:
- nakazać Ci wyznaczenie przedstawiciela VAT mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii;
- prosić Cię o wniesienie odpowiedniego zabezpieczenia.
Jeśli dalej nie dopełnisz obowiązków podatkowych HMRC może skontaktować się z operatorem platformy sprzedażowej, z której korzystasz i nakazać mu usunięcie Twojego sklepu. Ponadto operator OMP może sam podjąć taką decyzję jeśli będziesz zwlekał z dostarczeniem mu numeru rejestracji VAT.
HMRC może również samodzielnie zarejestrować Cię jako płatnika VAT i dodatkowo nałożyć na Ciebie karę finansową jeśli magazynujesz towary na terenie UE, a Twój całkowity przychód ze sprzedaży do klientów z Irlandii Północnej przekroczy 70 000 GBP rocznie.
Jeśli nie zgadzasz się z nałożoną na Ciebie karą możesz odwołać się od decyzji HMRC dotyczącej:
- konieczności rejestracji jako płatnik VAT;
- oceny zobowiązań z tytułu podatku VAT.
Jako sprzedawca zagraniczny, który magazynuje towary w UK, możesz dodatkowo odwołać się od obowiązku wniesienie dodatkowego zabezpieczenia. W żadnym wypadku (niezależnie od miejsca magazynowania towarów) nie będziesz mógł jednak odwołać się od nakazu wyznaczenia przedstawiciela VAT w Wielkiej Brytanii.
Podsumowanie
HMRC zobowiązuje się pomóc przedsiębiorcom w dostosowaniu się i przestrzeganiu nowych przepisów dotyczących podatku VAT. Jeśli jednak wolisz uniknąć kontaktu z urzędnikami, możesz samodzielnie dopełnić wszelkich potrzebnych formalności. Znasz już po krótce nowe zasady rozliczania VAT przy sprzedaży internetowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości polecamy kontakt z doświadczonym doradcą, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces rejestracji do VAT i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.