Masz firmę w Anglii i szukasz certyfikowanego księgowego do współpracy? A może prowadzisz firmę w Polsce i potrzebujesz sprawdzonego partnera w UK do obsługi VAT i/lub pomocy w załatwieniu spraw formalno- prawnych w Wielkiej Brytanii? Szukając księgowego w Wielkiej Brytanii zapewne natknąłeś się na dwa pojęcia – bookkeeping oraz accounting. Co oznaczają, jak mogą wpływać na cenę usługi oraz w jaki sposób należy je interpretować w kontekście wyboru firmy księgowej dla swojego biznesu? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.
Czym jest Bookkeeping?
Bookkeeping to w skrócie nic innego jak prowadzenie ksiąg spółki. Polega na bieżącym księgowaniu operacji księgowych firmy.
Umiejętności te są nieocenione w biznesie i ważne aby zajmował się tym doświadczony pracownik. Osoba na tym stanowisku będzie dokładnie śledziła wpływające i wychodzące ze spółki pieniądze, wykonując zadania, takie jak zarządzanie codziennymi przepływami pieniężnymi, przygotowywanie dokumentacji do zeznań podatkowych na koniec roku oraz pomagała w utrzymaniu sprawnego funkcjonowania finansów.
W przypadku spółek Ltd o obrotach mniejszych niż 85 tys funtów, które nie są płatnikami VAT w Wielkiej Brytanii, księgowanie operacji może być prowadzone np. w arkuszu kalkulacyjnym, ale nie zalecamy takiego rozwiązania, bo nie daje ono pełnego obrazu o stanie finansów przedsiębiorstwa.
Jeśli natomiast spółka jest płatnikiem VAT, to ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości online. Jest to przepis bezpośrednio wynikający z przepisów Making Tax Digital, które opisaliśmy w tym artykule https://oakandberry.com/making-tax-digital/
Ważne: Obowiązek prowadzenia ksiąg online do celów podatku Corporation Tax dla wszystkich firm bez względu na obrót wchodzi od 2026 roku.
Obowiązki osoby zajmującej się Bookkeeping:
- Rejestrowanie transakcji finansowych
- Księgowanie bieżących dokumentów księgowych
- Wystawianie faktur
- Prowadzenie listy płac (payroll)
- Prowadzenie i bilansowanie ksiąg rachunkowych, kont i spółek zależnych
Jednym z podstawowych obowiązków księgowego jest prowadzenie księgi głównej, która jest dokumentem rejestrującym kwoty ze sprzedaży i wydatków. Księgi rachunkowe mogą mieć różną złożoność, od arkusza kalkulacyjnego po specjalistyczne oprogramowanie księgowe, takie jak np QuickBooks.
Wymagane wykształcenie
Prowadzenie ksiąg spółki (bookkeeping) nie wymaga specjalnego wykształcenia czy certyfikatów. Nic więc dziwnego, że część przedsiębiorców szukając oszczędności decyduje się na prowadzenie ksiąg we własnym zakresie. Oczywiście, w wielu przypadkach – np. duża ilość transakcji czy brak czasu nie pozwala na samodzielne prowadzenie ksiąg.
Pomimo tego, że bookkeeping nie wymaga żadnego wykształcenia, to należy wybierać do tego zadania jedynie osoby ze sporym doświadczeniem. Jest to kluczowy element prowadzenia biznesu, a dobrze poprowadzone księgi dają nam przede wszystkim bieżący wgląd w finanse firmy oraz wpływaja na cene, którą ostatecznie zapłacimy dla accountanta za przygotowanie rozliczeń.
Czym jest Accounting?
Najprościej mówiąc accounting oznacza przygotowywanie sprawozdań finansowych i składanie rozliczeń do urzędów na podstawie danych przygotowanych przez bookkeepera.
Accountant wykonuje szerszy zakres zadań i koncentruje się na szerszym obrazie finansowym, analizując informacje dostarczane przez bookkeeperow w celu przeprowadzania audytów, generowania sprawozdań finansowych i prognozowania przyszłych potrzeb biznesowych.
Do zadań księgowego zaliczają się między innymi:
- Weryfikacja i analiza danych finansowych
- Generowanie raportów, przeprowadzanie audytów i przygotowywanie dokumentacji sprawozdań finansowych, takiej jak deklaracje podatkowe, zestawienia dochodów i bilanse
- Dostarczanie informacji do prognoz, trendów biznesowych i możliwości rozwoju
- Pomoc właścicielowi firmy w zrozumieniu wpływu decyzji finansowych
- Korekta składanych rozliczeń
Wymagane wykształcenie
Aby zostać księgowym, konieczne jest zdobycia conajmniej tytułu licencjata. Ponadto księgowy może uzyskać dodatkowe certyfikaty, aby poszerzyć swoje umiejętności i stanowić wsparcie merytoryczne.
Istnieje kilka rodzajów certyfikatów księgowych, które księgowi uzyskują, aby poszerzyć swoje umiejętności i zdobyć stanowiska w większych organizacjach.
Dlatego tak ważnym jest, aby za dbanie o poprawność rozliczeń dbała osoba, która posiada wykształcenie wyższe. Jedną z bardziej znanych certyfikatów na rynkach międzynarodowych są te wydawane przez AAT https://www.aat.org.uk/.
Bookkeeping vs accounting – różnice
Rola bookkeepera to funkcja typowo administracyjna polegająca na codziennych zadaniach związanych z prowadzeniem ksiąg – zapisywaniem faktur, generowaniem raportów z kont, kart, portfeli oraz obsługą kadr (prowadzenie payroll).
Podsumowując bookkeeping jest zorientowany na codzienne generowanie danych finansowych organizacji.
Z kolei księgowy powinien być skupiony na analizowaniu dostarczanych danych przez bookkeepera dostarczając swoje analizy właścicielowi firmy lub osobie zarządzającej.
Dlatego tak kluczowa jest współpraca pomiędzy tymi dwoma obszarami, aby zoptymalizować funkcjonowanie organizacji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura księgowego?
Ceny księgowości w Wielkiej Brytanii są bardzo zróżnicowane. Niska cena usług najczęściej wynika z tego, że usługa księgowości (accounting) nie obejmuje prowadzenia ksiąg (bookkeeping). W praktyce oznacza to, że Klient musi samemu księgować dokumenty (faktury, wyciągi bankowe) w odpowiednich programach księgowych oraz samemu prowadzić payroll.
Z kolei wyższa cena najczęściej oznacza, że prowadzenia ksiąg oraz rachunkowości leży po stronie biura księgowego, a o poprawność wszelkich rozliczeń dba zespół certyfikowanych księgowych.
Warto podkreślić, że jeśli zdecydujemy się na samodzielne prowadzenie bookkeeping a nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, to accountant najczęściej nie weryfikuje operacji a za błędy w składanych rozliczeniach HMRC może naliczyć kary. Biura księgowe dają oczywiście możliwość weryfikacji zaksięgowanych operacji przez wykwalifikowanego księgowego, ale jest to wyceniane według stawki godzinowej. W efekcie okazuje się, że korzystniej jest zdecydować się na abonament księgowy, bo za poprawność rozliczeń odpowiada wykwalifikowana kadra, a przedsiębiorca może skupić się na rozwoju biznesu.
Dlatego szukając księgowości spółki LTD w pierwszej kolejności należy ustalić czy chcemy samodzielnie prowadzić księgi firmy oraz wykonywać wszystkie czynności i obowiązki z tym związane, czy chcemy bookkeeping i accounting wydelegować na zewnątrz i zająć się rozwojem własnego biznesu.
Nasze biuro księgowe specjalizuje się w obsłudze polskich przedsiębiorców działających w Wielkiej Brytanii od ponad 10 lat. Posiadamy szeroką wiedzę na temat brytyjskich przepisów podatkowych i księgowych, a także doświadczenie w rozwiązywaniu złożonych problemów naszych klientów. Dzięki naszej współpracy z doradcami podatkowymi i prawnikami jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową obsługę w zakresie księgowości, podatków i prawa pracy.
Naszym klientom oferujemy między innymi:
- Prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z brytyjskimi standardami
- Przygotowywanie deklaracji podatkowych (VAT, Corporation Tax, PAYE)
- Doradztwo podatkowe w zakresie optymalizacji podatków
- Obsługę kadr i płac
- Audyty księgowe
Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu, nasi klienci mogą skupić się na rozwoju swojej firmy, mając pewność,że ich sprawy księgowe są w najlepszych rękach.
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami lub masz jakieś pytanie odnośnie księgowości to zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą, który chętnie odpowie na wszystkie pytania.
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.