Chociaż od pierwszej publikacji IR35 minęło już przeszło 20 lat, to w dalszym ciągu wzbudza ono takie same kontrowersje jak na przełomie wieków. Dowiedz się, co określają i kogo obejmują przepisy ujęte w IR35 oraz jakich zmian możesz się spodziewać po 6 kwietnia 2021 roku.
Co to jest IR35?
IR35 to potoczna nazwa zbioru przepisów, które określają kto i w jakich sytuacjach może świadczyć usługi na zasadach off-payroll, a kiedy należy zarejestrować się w systemie Payroll. Są częścią tzw. Intermediaries Legislation, czyli ustawodawstwa regulującego działalność firm-pośredników, które zatrudniają pracowników i delegują ich do pracy na rzecz klienta. Zasady zdefiniowane w IR35 mają na celu zapobieganie nadużyciom podatkowym związanymi z zatrudnianiem osób bez rejestracji w systemie Payroll i unikaniem płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.
IR35 od lat wzbudza wiele kontrowersji wśród przedsiębiorców. Ustalenie kto może korzystać z przywileju off-payroll nie jest łatwym zadaniem. Wbrew pozorom bycie właścicielem spółki LTD i świadczenie usług na rzecz jednego klienta nie musi koniecznie wiązać się z obowiązkiem rejestracji w systemie Payroll.
Kogo dotyczą przepisy IR35?
Przepisy IR35 mają zastosowanie w odniesieniu do wszystkich stron występujących w relacji pracownik – pośrednik – klient, czyli:
- osób zatrudnionych przez pośredników, które świadczą pracę na rzecz klienta pośrednika;
- firm, które korzystają z usług pracowników zatrudnianych przez pośredników;
- pośredników, którzy delegują swoich pracowników do pracy na rzecz klienta.
Jeśli świadczysz usługi dla zleceniodawcy na takich samych zasadach jak jego etatowi pracownicy, twoje wynagrodzenie będzie musiało zostać pomniejszone o składki na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne w takiej samej wysokości, jak gdybyś był zatrudniony bezpośrednio w firmie klienta.
Zmiany w regulacjach IR35 po 6 kwietnia 2021 r.
Do tej pory odpowiedzialność za określenie statusu zatrudnienia pracowników leżała po stronie:
- zleceniodawcy, w przypadku firm z sektora publicznego;
- pośrednika, w przypadku firm prywatnych.
Od 6 kwietnia 2021 roku o podjęciu decyzji dotyczących zastosowania przepisów IR35 będą decydowały wszystkie organy sektora publicznego oraz duże i średnie firmy prywatne. Tylko w przypadku jeśli zleceniodawcą jest małe, prywatne przedsiębiorstwo to pracownik będzie samodzielnie określał swój status zatrudnienia.
Co zrobić, aby uniknąć IR35?
Możesz świadczyć pracę na rzecz klienta za pośrednictwem własnej spółki LTD jako Personal Service Company (PSC) i nie rejestrować się w systemie Payroll. Kontrakt zawarty z klientem nie może w takiej sytuacji powodować powstania statusu wzajemnych zobowiązań (tzw. Mutuality of Obligation), czyli, innymi słowy nie może nosić znamion zwykłej umowy o pracę.
Jeśli nie chcesz, żeby HMRC zakwalifikowało się do IR35 pamiętaj, aby Twój kontakt ze zleceniodawcą zapewniał Ci możliwość:
- świadczenia pracy według elastycznego grafiku bez konieczności bezpośredniego nadzoru zleceniodawcy;
- rezygnacji z wykonania wybranych zleceń oraz wyznaczanie pełnomocnika na zastępstwo;
- pracy na rzecz innych zleceniodawców.
Warto pamiętać, że z punktu widzenia HMRC ważniejszy od Twojego kontraktu z klientem, będzie rzeczywisty charakter wykonywania pracy. Dlatego, aby nie wzbudzić podejrzeń urzędników warto powstrzymać się od korzystania z benefitów, jakie twój klient oferuje swoim regularnym pracownikom. Ponadto dobrze widziane jest opłacanie Public Liability i Income Protection, oraz ponoszenie wszelkich kosztów firmowych związanych np. z księgowością, marketingiem itp. Nie zaszkodzi również zadbać i identyfikację wizualną firmy (stronę internetową, logo, papier firmowy, wizytówki itp.).
Podsumowanie
Jeśli nie jesteś pewien, czy zmiany w przepisach będą Cię dotyczyć możesz wykonać test IR35. Pozytywny wynik będzie oznaczać, że podlegasz pod regulacje IR35 i musisz zarejestrować się w systemie Payroll. W takiej sytuacji będziesz zobowiązany do uregulowania zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy. Warto pamiętać, że jeśli wykonujesz usługi dla różnych zleceniodawców, może się zdarzyć, że część kontraktów będzie wymagać rejestracji w systemie Payroll, a część będziesz mógł realizować na zasadach off-payroll.
Obawiasz się, że zmiany w regulacjach IR35 mogą niekorzystnie wpłynąć na twój status? Skontaktuj się z naszym doradcą i dowiedz się, co zrobić, aby przygotować się do kontroli HMRC.
Z wykształcenia księgowy, w Oak & Berry zajmuje się obsługą spraw klientów - rejestracją spółek Ltd, uzyskiwaniem licencji, kontaktami z urzędami i partnerami w Anglii oraz zespołem księgowych. Do swoich zadań podchodzi z pełnym zaangażowaniem, rzetelnie i terminowo. W wolnym czasie pasjonat podróży, najczęściej możecie go spotkać na alpejskich stokach jeżdżącego na snowboardzie.