Co to jest numer EORI?

Numer EORI - co to jest i kto go potrzebuje? System EORI jest częścią środowiska elektronicznego przeznaczonego do administracji czynności...
Co to jest numer EORI?

Numer EORI – co to jest i kto go potrzebuje?

System EORI jest częścią środowiska elektronicznego przeznaczonego do administracji czynności celnych i handlowych mających miejsce na terenie Unii Europejskiej. Sprawdź, kiedy musisz zarejestrować się w systemie i jak złożyć wniosek o nadanie indywidualnego numeru EORI. 

Co to jest numer EORI?

EORI (ang. Economic Operators’ Registration and Identification) to Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, który obowiązuje przedsiębiorców w UE od 2009 roku. Służy przede wszystkim do rejestracji oraz obsługi zgłoszeń i odpraw celnych przesyłek realizowanych na obszarze Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych zalet tego systemu są m.in. przyspieszenie procesów administracyjnych oraz możliwość załatwiania formalności celnych w „bez-papierowym” środowisku. Przedsiębiorcy z UE mogą rejestrować się w EORI za pośrednictwem organu celnego lub innego, wyznaczonego organu państwa członkowskiego, w którym firma posiada siedzibę. W Wielkiej Brytanii numer EORI jest nadawany importerom i eksporterom przez HMRC.

Kiedy będziesz potrzebować numeru EORI?

Jeszcze do niedawna numer EORI był potrzebny wyłącznie przedsiębiorcom z Wielkiej Brytanii, którzy prowadzili handel z krajami spoza Unii. Jednak w związku Brexitem od 1 stycznia 2021 numer ten będą musiały posiadać również firmy, które zajmują się eksportem lub importem towarów pomiędzy Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią a państwami członkowskimi UE. 

Wyjątek od tej reguły obejmuje przedsiębiorców, którzy:

  • świadczą usługi niezwiązane z przepływem towarów
  • zajmują się eksportem bądź importem dóbr pomiędzy Północną Irlandią a Irlandią. 

W jaki sposób aplikować o nadanie numeru EORI?

Aby otrzymać numer EORI, należy złożyć wniosek online do HMRC. Wypełnienie formularza powinno zająć maksymalnie 10 minut. W zależności od indywidualnych czynników numer EORI zostanie nadany od razu lub w ciągu 5 dni roboczych. 

Żeby złożyć wniosek będziesz potrzebować:

  • numeru identyfikacji podatnika VAT wraz datą rejestracji (znajdziesz je na potwierdzeniu rejestracji do VATu);
  • numeru ubezpieczenia społecznego UTR (w przypadku osób fizycznych lub przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą);
  • daty rozpoczęcia biznesu oraz kodu klasyfikacji działalności gospodarczej SIC (znajdziesz je w rejestrze prowadzonym przez Companies House);
  • identyfikatora użytkownika oraz hasła do systemu Government Gateway (możesz skorzystać z konta biznesowego, prywatnego lub założyć nowe konto podczas aplikowania o numer EORI).

 

Numer EORI będzie aktywny w ciągu maksymalnie 48 godzin od nadania przez HMRC. W tym czasie nie możesz używać go do zgłoszeń celnych. Status aktywacji możesz sprawdzić po zalogowaniu się na swoje konto w systemie Government Gateway.

Numer EORI a Brexit – o czym trzeba pamiętać?

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy, którzy importują towary pomiędzy UK a EU są zobowiązani do posiadania numeru EORI, który zaczyna się od liter „GB”. Zatem nawet jeśli posiadasz już numer EORI, to jeśli nie spełnia on tego wymogu, musisz aplikować o nowy.  

Ponadto przedsiębiorcy, którzy prowadzą handel z Północną Irlandią mieć nadany numer EORI zaczynający się od cyfr rzymskich „XI”. Ten wymóg dotyczy wszystkich, którzy:

  • przewożą towary pomiędzy Północną Irlandią a krajami spoza Unii Europejskiej;
  • składają oświadczenia w Północnej Irlandii;
  • uzyskują decyzje celne w Północnej Irlandii.

Należy pamiętać, że aby uzyskać numer EORI, potrzebny do przewozu towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną, trzeba posiadać już numer z „GB” na początku. Przedsiębiorcy, którzy mają już taki numer, mogą liczyć na to, że HMRC wyśle im nowy automatycznie, jeśli w ich ocenie dana firma będzie takiego potrzebować. Jeśli jednak Twój numer EORI zaczyna się od innych znaków, musisz zająć się formalnościami samodzielnie. Cała procedura może wówczas potrwać nieco dłużej. 

Aby uzyskać więcej informacji na temat zmian związanych z wyjściem UK z Unii Europejskiej i wprowadzeniem Protokołu w sprawie Irlandii Północnej, możesz zapisać się do Serwisu Wsparcia Handlowców (Trader Support Service). Jeśli zrobisz to przed 23 listopada br. również otrzymasz automatycznie nowy numer EORI zaczynający się od „XI”.

Podsumowanie

Jeśli po 1 stycznia 2021 roku nie będziesz posiadał aktywnego numeru EORI może to spowodować problemy z odprawą towarów, a nawet zatrzymanie przesyłki na granicy. W takim wypadku będziesz musiał pokryć dodatkowe koszty magazynowania, nie wspominając już o konsekwencjach związanych z opóźnieniem dostawy. Jeśli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, co powinieneś zrobić, aby zaktualizować swój numer EORI, zgłoś się do nas po pomoc. Nasi specjaliści udzielą Ci profesjonalnego wsparcia i zagwarantują, że dopełnisz wszystkich formalności na czas. Zapewniamy również kompleksowy audyt Twojej firmy w zakresie przygotowania do zbliżającego się Brexitu.

Leave a reply