Jak zarabiać więcej? 7 błędów, przez które Twoja firma zarabia mniej niż powinna

O sukcesie lub upadku danego przedsiębiorstwa decyduje wiele czynników. Wśród nich najczęściej wymienia się: atrakcyjność oferowanego produktu/usługi, zaangażowanie pracowników firmy...
Jak zarabiać więcej? 7 błędów, przez które Twoja firma zarabia mniej niż powinna

O sukcesie lub upadku danego przedsiębiorstwa decyduje wiele czynników. Wśród nich najczęściej wymienia się: atrakcyjność oferowanego produktu/usługi, zaangażowanie pracowników firmy czy odpowiednio dobraną strategię marketingową. Niestety, nawet spełnienie wszystkich powyższych warunków nie zagwarantuje firmie przetrwania na rynku, jeśli jej właściciel nie będzie wiedział, jak rozsądnie zarządzać jej finansami. Jak uniknąć zbędnych wydatków i nadmiernych obciążeń fiskalnych? Przedstawiamy siedem błędów, przez które Twoja firma zarabia mniej niż powinna.

1. Nieznajomość źródeł finansowania

Niezależnie od tego, czy prowadzisz już własną firmę, czy dopiero planujesz jej założenie, powinieneś wiedzieć, skąd i w jaki sposób pozyskać pieniądze na rozwój działalności. Możliwości jest wiele: od dotacji i dofinansowań (np. z Urzędu Pracy, funduszy Unii Europejskiej), przez pomoc oferowaną przez organizacje pozarządowe (np. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Anioły biznesu), po finansowanie zewnętrzne (np. crowdfunding, fundusze Venture Capital). W zależności od wybranego źródła finansowania, możesz liczyć na wsparcie w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Weź pod uwagę, że w biznesie musisz być przygotowany na wszystko, a dywersyfikacja źródeł przychodu i odpowiednie planowanie finansowe na pewno ułatwią ci życie.

2. Źle dobrany model działalności

Bez względu na to, co sprzedajesz lub jakie usługi świadczysz, podbój rynku zawsze zacznij od konsultacji z prawnikiem. Omów z nim specyfikę swojego biznesu, zapytaj o koszty prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach i na różnych zasadach. Zwróć uwagę na to, jakie są Twoje faktyczne potrzeby, bo różne zawody i usługi wymagają różnych struktur biznesowych. Jednoosobowa działalność gospodarcza rozliczana na zasadach ogólnych, czy ryczałt? Spółka w Polsce, a może spółka za granicą? Pamiętaj, że rozsądny wybór formy działalności da Ci nie tylko bezpieczeństwo prawne, ale także wymierne korzyści finansowe, jak np. obniżenie wysokości podatku lub składek społecznych.

3. Nieznajomość przepisów

Nieznajomość prawa szkodzi – w przypadku przedsiębiorców przede wszystkim dlatego, że po prostu sporo kosztuje. Gdy przepisy zmieniają się w błyskawicznie, a Ty nie jesteś biegły w finansach, oszczędzanie na usługach profesjonalnych księgowych najczęściej przynosi więcej problemów niż korzyści. Zanim więc podejmiesz decyzję o samodzielnym rozliczaniu firmowego budżetu, skonsultuj się ze specjalistą w tym obszarze. Możesz w ten sposób wiele zyskać, a na pewno unikniesz dzięki temu zbędnych wydatków i innych przykrych niespodzianek związanych z nieznajomością obowiązujących przepisów.

4. Brak kontroli nad kosztami

Jednym z najpoważniejszych grzechów przedsiębiorców jest brak kontroli nad kosztami prowadzenia działalności. A oszczędności w firmowym budżecie to przecież także realny zysk – wystarczy bliżej przyjrzeć się swoim wydatkom. Jeśli więc fiskus i ZUS zabierają większość tego, co wypracuje Twój biznes, lepiej zasięgnij porady księgowego. Dzięki temu dowiesz się, jak zmniejszyć najbardziej dotkliwe dla Twojej kieszeni koszty i jak wyeliminować te, które z Twojej perspektywy są zbędne. Pamiętaj – możesz obniżyć podatek nawet do 8,5 proc., a koszty ubezpieczenia społecznego – nawet do zera.

5. Brak strategii ekspansji

Wielu przedsiębiorców, którzy z powodzeniem funkcjonują na jednym rynku, odsuwa od siebie myśl o potrzebie otwarcia się na nowych klientów. Zapominają przez to o korzyściach płynących z wejścia z danym produktem lub usługą na nowy rynek: dostępie do ułatwień dla przedsiębiorców oferowanych przez dane państwo. Do najważniejszych możemy zaliczyć niższe obciążenia fiskalne, wysoką kwotę wolną od podatku, przejrzyste, zrozumiałe procedury, czy błyskawiczny proces uruchomienia firmy.

6. Złudzenie samowystarczalności

Nastawienie na samowystarczalność i wiara we własną wszechstronność to dla przedsiębiorcy poważne problemy. Jeśli więc zauważyłeś, że Twój dzień pracy kończy się coraz później, bo samodzielnie pakujesz każdy produkt, odbierasz każdy telefon i ustawiasz każdą reklamę – czas na zmiany! Jako właściciel firmy, powinieneś znać swoje mocne strony i to na nich się skupić. Kiedy poświęcasz cenny czas na zadania z obszarów, w których brak Ci kompetencji, tracisz podwójnie.

7. Ignorowanie darmowej pomocy

Przedsiębiorca nie powinien zapominać także o tym, ile można zyskać na darmowej pomocy. Korzystanie z bezpłatnego oprogramowania, kursów, porad, czy wsparcia stażysty – wszystko to może mieć z perspektywy czasu ogromną wartość i wzbogacić Twoją firmę.

Oszczędzaj z głową

Planujesz założenie działalności gospodarczej, ale nie wiesz, jaka forma będzie optymalna dla twojego biznesu? Szukasz oszczędności w firmowym budżecie? Chcesz rozszerzyć zakres usług i pozyskać klientów zza granicy? Skontaktuj się z nami i przedstaw specyfikę Twojej działalności – nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe.


Czytaj również:

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Spółka z o.o. sposobem na niższy ZUS

Wyższa kwota wolna od podatku w Anglii w roku podatkowym 2018/2019

Related Posts

Leave a reply