O sukcesie lub upadku danego przedsiębiorstwa decyduje wiele czynników. Wśród nich najczęściej wymienia się: atrakcyjność oferowanego produktu/usługi, zaangażowanie pracowników firmy czy odpowiednio dobraną strategię marketingową. Niestety, nawet spełnienie wszystkich powyższych warunków nie zagwarantuje firmie przetrwania na rynku, jeśli jej właściciel nie będzie wiedział, jak rozsądnie zarządzać jej finansami. Jak uniknąć zbędnych wydatków i nadmiernych obciążeń fiskalnych? Przedstawiamy siedem błędów, przez które Twoja firma zarabia mniej niż powinna.
1. Nieznajomość źródeł finansowania
Niezależnie od tego, czy prowadzisz już własną firmę, czy dopiero planujesz jej założenie, powinieneś wiedzieć, skąd i w jaki sposób pozyskać pieniądze na rozwój działalności. Możliwości jest wiele: od dotacji i dofinansowań (np. z Urzędu Pracy, funduszy Unii Europejskiej), przez pomoc oferowaną przez organizacje pozarządowe (np. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Anioły biznesu), po finansowanie zewnętrzne (np. crowdfunding, fundusze Venture Capital). W zależności od wybranego źródła finansowania, możesz liczyć na wsparcie w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Weź pod uwagę, że w biznesie musisz być przygotowany na wszystko, a dywersyfikacja źródeł przychodu i odpowiednie planowanie finansowe na pewno ułatwią ci życie.
2. Źle dobrany model działalności
Bez względu na to, co sprzedajesz lub jakie usługi świadczysz, podbój rynku zawsze zacznij od konsultacji z prawnikiem. Omów z nim specyfikę swojego biznesu, zapytaj o koszty prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach i na różnych zasadach. Zwróć uwagę na to, jakie są Twoje faktyczne potrzeby, bo różne zawody i usługi wymagają różnych struktur biznesowych. Jednoosobowa działalność gospodarcza rozliczana na zasadach ogólnych, czy ryczałt? Spółka w Polsce, a może spółka za granicą? Pamiętaj, że rozsądny wybór formy działalności da Ci nie tylko bezpieczeństwo prawne, ale także wymierne korzyści finansowe, jak np. obniżenie wysokości podatku lub składek społecznych.
3. Nieznajomość przepisów
Nieznajomość prawa szkodzi – w przypadku przedsiębiorców przede wszystkim dlatego, że po prostu sporo kosztuje. Gdy przepisy zmieniają się w błyskawicznie, a Ty nie jesteś biegły w finansach, oszczędzanie na usługach profesjonalnych księgowych najczęściej przynosi więcej problemów niż korzyści. Zanim więc podejmiesz decyzję o samodzielnym rozliczaniu firmowego budżetu, skonsultuj się ze specjalistą w tym obszarze. Możesz w ten sposób wiele zyskać, a na pewno unikniesz dzięki temu zbędnych wydatków i innych przykrych niespodzianek związanych z nieznajomością obowiązujących przepisów.
4. Brak kontroli nad kosztami
Jednym z najpoważniejszych grzechów przedsiębiorców jest brak kontroli nad kosztami prowadzenia działalności. A oszczędności w firmowym budżecie to przecież także realny zysk – wystarczy bliżej przyjrzeć się swoim wydatkom. Jeśli więc fiskus i ZUS zabierają większość tego, co wypracuje Twój biznes, lepiej zasięgnij porady księgowego. Dzięki temu dowiesz się, jak zmniejszyć najbardziej dotkliwe dla Twojej kieszeni koszty i jak wyeliminować te, które z Twojej perspektywy są zbędne. Pamiętaj – możesz obniżyć podatek nawet do 8,5 proc., a koszty ubezpieczenia społecznego – nawet do zera.
5. Brak strategii ekspansji
Wielu przedsiębiorców, którzy z powodzeniem funkcjonują na jednym rynku, odsuwa od siebie myśl o potrzebie otwarcia się na nowych klientów. Zapominają przez to o korzyściach płynących z wejścia z danym produktem lub usługą na nowy rynek: dostępie do ułatwień dla przedsiębiorców oferowanych przez dane państwo. Do najważniejszych możemy zaliczyć niższe obciążenia fiskalne, wysoką kwotę wolną od podatku, przejrzyste, zrozumiałe procedury, czy błyskawiczny proces uruchomienia firmy.
6. Złudzenie samowystarczalności
Nastawienie na samowystarczalność i wiara we własną wszechstronność to dla przedsiębiorcy poważne problemy. Jeśli więc zauważyłeś, że Twój dzień pracy kończy się coraz później, bo samodzielnie pakujesz każdy produkt, odbierasz każdy telefon i ustawiasz każdą reklamę – czas na zmiany! Jako właściciel firmy, powinieneś znać swoje mocne strony i to na nich się skupić. Kiedy poświęcasz cenny czas na zadania z obszarów, w których brak Ci kompetencji, tracisz podwójnie.
7. Ignorowanie darmowej pomocy
Przedsiębiorca nie powinien zapominać także o tym, ile można zyskać na darmowej pomocy. Korzystanie z bezpłatnego oprogramowania, kursów, porad, czy wsparcia stażysty – wszystko to może mieć z perspektywy czasu ogromną wartość i wzbogacić Twoją firmę.
—
Oszczędzaj z głową
Planujesz założenie działalności gospodarczej, ale nie wiesz, jaka forma będzie optymalna dla twojego biznesu? Szukasz oszczędności w firmowym budżecie? Chcesz rozszerzyć zakres usług i pozyskać klientów zza granicy? Skontaktuj się z nami i przedstaw specyfikę Twojej działalności – nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe.
Czytaj również:
Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie
Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD
Spółka z o.o. sposobem na niższy ZUS
Wyższa kwota wolna od podatku w Anglii w roku podatkowym 2018/2019
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.