Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.? Koszty – co się opłaca?

Chcesz prowadzić własną firmę w Polsce? Szukasz oszczędności i zastanawiasz się nad zmianą formy prawnej Twojej działalności gospodarczej? Sprawdź, co...
Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.? Koszty – co się opłaca?

Chcesz prowadzić własną firmę w Polsce? Szukasz oszczędności i zastanawiasz się nad zmianą formy prawnej Twojej działalności gospodarczej? Sprawdź, co będzie dla Ciebie korzystniejsze: jednoosobowa działalność czy spółka z o.o. Prezentujemy porównanie kosztów, korzyści i wad obu rozwiązań.

Jednoosobowa firma i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najchętniej wybierane przez przedsiębiorców formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Każda z nich ma zalety i wady, którym warto przyjrzeć się z bliska, nim wybierzesz rozwiązanie dla siebie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów finansowych – źle dobrana forma działalności może narazić przedsiębiorcę na zbędne koszty i utrudnić rozwój firmy.

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o. – zalety i wady obu rozwiązań

Do zalet jednoosobowej działalności gospodarczej z pewnością możemy zaliczyć brak kosztów rejestracyjnych oraz możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości – w formie księgi przychodów i rozchodów. Poważnymi minusami takiej działalności są natomiast: pełna odpowiedzialność majątkowa właściciela (co oznacza, że w przypadku kłopotów finansowych w firmie będziemy zmuszeni do spłacenia jej zobowiązań z własnej kieszeni) oraz wysokie koszty stałe (m.in. składka ZUS). Warto również pamiętać, że w jednoosobowej działalności gospodarczej przekazanie praw do firmy jest utrudnione.

Główną zaletą spółki z o.o. jest – jak sama nazwa wskazuje – ograniczona odpowiedzialność właściciela firmy za jej zobowiązania (co oznacza, że nie musimy spłacać jej długów z własnej kieszeni). Co ważne, spółka z o.o. może być jednoosobowa – ale tylko utworzenie spółki z dwoma wspólnikami pozwoli nam na uniknięcie płacenia składek ZUS. Istnieje tu również możliwość przekazania firmy spadkobiercom – udziały spółki z o.o. można sprzedać lub przekazać w formie darowizny. Do minusów tej formy działalności należą natomiast: konieczność wpłacenia kapitału zakładowego oraz prowadzenia pełnej księgowości, która jest nieco droższa niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o. – zakładanie firmy

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwa. Wniosek w tej sprawie (CEIDG-1) można złożyć drogą elektroniczną lub w urzędzie gminy. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami. Co ważne, wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz Urzędu Skarbowego, więc numery NIP oraz REGON są nadawane z urzędu.

Zasady zakładania i działania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje kodeks spółek handlowych. W celu założenia spółki z o.o należy podpisać umowę spółki lub – w przypadku spółki jednoosobowej – akt założycielski. Taki dokument musi zostać sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego. Wysokość opłat w tym wypadku będzie zależała od wysokości kapitału zakładowego firmy. Co ważne, spółkę z o.o. można zarejestrować także przez internet. Nie ponosimy wtedy kosztów notarialnych, wnosimy jedynie opłatę za wpis do KRS. Numery REGON i NIP otrzymamy automatycznie.

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o. – opodatkowanie

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, płatnikiem podatku będzie osoba fizyczna, czyli przedsiębiorca. Do wyboru mamy kilka możliwości opodatkowania: na zasadach ogólnych (18 lub 32 proc. po przekroczeniu progu), na zasadach podatku liniowego (19 proc.) lub na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Spółki z o.o. posiadają odrębną osobowość prawną, więc są zobowiązane do odprowadzenia podatku CIT (15 proc.). Właściciel wypłacający zyski ze spółki odprowadza podatek dochodowy. Co ważne, w przypadku spółki z o.o. mamy możliwość zaoszczędzenia na podatku oraz – przy zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji – zmniejszenia składki na ZUS nawet do zera.

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o. – realne koszty prowadzenia firmy

Koszty, jakie ponoszą przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością najlepiej porównać na przykładzie. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że spółkę z o.o. można prowadzić znacznie taniej, niż ma to miejsce w przypadku działalności gospodarczej.

Poniżej prezentujemy wysokość obciążeń dla dwóch różnych dochodów: 5 tys. złotych miesięcznie oraz 10 tys. złotych miesięcznie. W obliczeniach zakładamy następujące miesięczne koszty: koszt składki ZUS w firmie jednoosobowej w wysokości 1232,16 zł, koszt księgowości firmy jednoosobowej w wysokości 120 zł, koszt księgowości spółki z o.o w wysokości 400 zł. Uwzględniamy również podatek oraz kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł, dzięki której miesięcznie możemy odliczyć dokładnie 46,33 zł.


Porównanie kosztów przy zarobkach rzędu 5 tys. złotych miesięcznie:

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Przychód: 5 tys. zł

Koszty:
ZUS: (ubezp. społeczne odliczamy od dochodu) 846,91 zł
Księgowość: 120 zł
Dochód: 4033,09 zł
Podatek: 725,96 – 46,33 – 275,51 (ubezp. zdrowotne odliczamy od podatku) = 404,11 zł

Do wypłaty: 3628,98 zł

Spółka z o.o.

Przychód: 5 tys. zł

Koszty:
Księgowość: 400 zł
Brak ZUS – zatrudnienie na stanowisku członka zarządu
Dochód: 4600 zł
Podatek: 828 – 46,33 = 781,67 zł

Do wypłaty: 3818,33 zł

*W przypadku spółki z o.o., jeśli chcemy być objęci ubezpieczeniem, płacąc przy tym możliwie najniższą składkę – wystarczy zatrudnić się w spółce np. na ⅛ etatu. Koszty ZUS będą minimalne.

Porównanie kosztów przy zarobkach rzędu 10 tys. złotych miesięcznie:

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Przychód: 10 tys. zł

Koszty:
ZUS: (ubezp. społeczne odliczamy od dochodu) 846,91 zł
Księgowość: 120 zł
Dochód: 9033,09 zł
Podatek: 1625,96 – 46,33 – 275,51 (ubezp. zdrowotne odliczamy od podatku) = 1304,12 zł

Do wypłaty: 7728,97 zł

Spółka z o.o.

Przychód: 10 tys. zł

Koszty:
Księgowość: 400 zł
Brak ZUS – zatrudnienie na stanowisku członka zarządu
Dochód: 9600 zł
Podatek: 1728 – 46,33 = 1681,67 zł

Do wypłaty: 7918,33 zł

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o. – co wybrać?

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej formy działalności dla Twojego biznesu? Chcesz prowadzić firmę taniej niż obecnie? Skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sytuację. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i dobiorą optymalne dla Twojej działalności rozwiązanie finansowe.

Czytaj również: 

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Spółka z o.o. sposobem na niższy ZUS

Wyższa kwota wolna od podatku w Anglii w roku podatkowym 2018/2019

Related Posts

Leave a reply