Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie 2019 – ZUS w Polsce – 1316 złotych. „ZUS” w Anglii – 60 złotych…

Polscy przedsiębiorcy, którzy decydują się na przeniesienie swojej działalności do Anglii często powtarzają, że przekonały ich do tego „ogromne ułatwienia...
Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie 2019 – ZUS w Polsce – 1316 złotych. „ZUS” w Anglii – 60 złotych…

Polscy przedsiębiorcy, którzy decydują się na przeniesienie swojej działalności do Anglii często powtarzają, że przekonały ich do tego „ogromne ułatwienia podatkowe” lub „znacznie niższe koszty prowadzenia firmy w Anglii ”. By pokazać, ile dokładnie można zaoszczędzić dzięki emigracji biznesowej, przedstawiamy zestawienie podstawowych kosztów ponoszonych przez właścicieli małych firm w Anglii i w Polsce.

Kwota wolna od podatku w Anglii i w Polsce 2006-2019r.

W Polsce, przy dochodzie rocznym od 13 tys. zł do 85,5 tys. zł kwota wolna od podatku wynosi nieco ponad 3 tysiące złotych.

Kwota wolna od podatku w Anglii to 12,5 tys. funtów – czyli ponad 61 tys. złotych. W przypadku spółki Limited, kwota wolna w tej wysokości przysługuje każdemu dyrektorowi lub pracownikowi.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii kwota zwolniona z opodatkowania jest regularnie podnoszona – i tylko od 2012 roku wzrosła o ponad 4 tys. funtów, czyli prawie 20 tys. złotych (wg kursu funta = 4,9zł z miesiąca 10.2019)

Kwota wolna od podatku dochodowego w Anglii - porównanie z Polską

Kwota wolna od podatku dochodowego w UK i PL - wykres

Składki w Anglii i w Polsce w 2019r.

Przeniesienie firmy z Polski do Anglii pozwala także na ogromne oszczędności w zakresie składek społecznych. W Polsce składki na ZUS wynoszą 1 316,97 złotych miesięcznie (czyli ponad 15,8 tys. złotych rocznie) i musimy płacić je niezależnie od wypracowanego dochodu. W Anglii odpowiednikiem  jednoosobowej działalności gospodarczej jest działalność Self-Employed (samozatrudnienie), gdzie składki wynoszą w przeliczeniu 58,8 złotych miesięcznie (705,6 złotych rocznie) i – co ważne – płacimy je tylko wtedy, kiedy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 31 tys. złotych (6 365 funtów).

Należy jednak zaznaczyć, że działalność Self-Employed w Anglii może legalnie prowadzić wyłącznie rezydent – czyli osoba, która przebywa na terenie kraju więcej niż 183 dni rocznie. Polacy, którzy nie mieszkają w Anglii, ale chcieliby założyć tam firmę, mogą skorzystać z innego rozwiązania – otworzyć spółkę Limited (właściciel spółki Ltd nie musi mieszkać ani być rezydentem na Wyspach). W przypadku spółki Limited składki społeczne są nieco wyższe, ale wciąż znacznie niższe niż w Polsce – i wynoszą w przybliżeniu 408 złotych miesięcznie (ok. 4 895 złotych rocznie). Dodatkowo, wysokość opłat może zostać zmniejszona (nawet o połowę!), jeśli spółka wystąpi o przyznanie odpowiedniej ulgi. Należy jednocześnie podkreślić, że w przypadku spółki Ltd składki płacimy tylko wtedy, gdy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 42 297 tys. złotych (8 632 funty).

Firma w UK - koszty spółki LTD 2019 - porównanie z Polską

Koszty prowadzenia firmy w Anglii | źródło: https://www.gov.uk/browse/tax

Oszczędności wynikające z prowadzenia firmy w Anglii w 2019r.

Ile w takim razie może zaoszczędzić osoba, która zdecyduje się na przeniesienie działalności gospodarczej do Anglii?

Posłużmy się tu przykładem. Copywriter, który wypracowuje roczny dochód na poziomie 60 tys. złotych brutto i prowadzi działalność od ponad 2 lat (a więc nie płaci już preferencyjnej składki ZUS), rocznie oddaje państwu ponad 27 tys. złotych tylko z tytułu składek społecznych i podatku dochodowego. Ten sam copywriter prowadząc firmę w Anglii poniesie tylko koszt składek społecznych – 4,9 tys. złotych, czyli zaoszczędzi ponad 20 tys. złotych w skali roku.

W podanym przykładzie nie uwzględniamy VAT-u, który jest (a przynajmniej powinien być) dla przedsiębiorców  podatkiem neutralnym.

Firma w Anglii koszty i porównanie z firmą w Polsce - podsumowanie

Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Related Posts

Call Now Button