Brexit a firma w UK. Co oznacza Brexit dla Polaków i polskich firm?

Brexit a firma w UK. Co oznacza Brexit dla Polaków i polskich firm?

Z uwagi na liczbę zapytań dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i ewentualnych konsekwencji Brexitu dla polskich przedsiębiorców, przygotowaliśmy dla Państwa tekst “Brexit a firma w UK”. Podsumowujemy w nim najnowsze ustalenia dotyczące Brexitu oraz informujemy o decyzjach brytyjskiego rządu, które mogą być istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą na Wyspach lub posiadających tam partnerów biznesowych.

[AKTUALIZACJA]

W kluczowym głosowaniu, które odbyło się 15 stycznia, brytyjski parlament odrzucił umowę wyjścia z UE wynegocjowaną przez premier Theresę May.

Nowa propozycja dotycząca warunków Brexitu ma zostać opublikowana 21 stycznia. Głosowanie nad nową umową jest zaplanowane na 29 stycznia.

Jakie są alternatywy dla odrzuconej umowy? Możliwości jest kilka:

 • Ulepszenie porozumienia. Takie rozwiązanie oznaczałoby renegocjację warunków Brexitu z Unią Europejską oraz – najprawdopodobniej – przesunięcie Brexitu w czasie.
 • Wyjście z Unii Europejskiej bez umowy. Ta opcja jest traktowana jako ostateczność. Może zostać wcielona w życie, jeżeli parlamentarzyści nie znajdą żadnego innego rozwiązania.
 • Model norweski “plus”. W tym wariancie Wielka Brytania pozostaje w unii celnej i jednolitym rynku. Pozwoliłoby to ograniczyć szkody gospodarcze – ale jednocześnie wymagałoby utrzymania swobodnego przepływu osób, co może być dla UK trudne do zaakceptowania.
 • Unia celna. To rozwiązanie korzystne z punktu widzenia biznesu. Popiera je Partia Pracy.
 • Drugie referendum. Ponowne głosowanie mogłoby okazać się najlepszym rozwiązaniem wobec impasu w parlamencie. Trudno jednak stwierdzić, jakim poparciem deputowanych cieszy się ta opcja.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

Brexit a firma w UK: ważne daty

 • Decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej Brytyjczycy podjęli w historycznym referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 roku. Za Brexitem opowiedziało się wówczas blisko 52 proc. głosujących.
 • Wielka Brytania ma oficjalnie wyjść z UE 29 marca 2019 roku, czyli równe dwa lata po uruchomieniu procedury art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej (29 marca 2017 roku).
 • Co ważne, prawa do swobodnego przemieszczania się i inne mają obowiązywać co najmniej do 31 grudnia 2020 roku w ramach tzw. “okresu przejściowego”. Możliwe jest wydłużenie tego okresu do września 2022 roku.
 • Głosowanie w sprawie warunków Brexitu w brytyjskim parlamencie odbędzie się 15 stycznia 2019 roku. Pierwotnie było ono zaplanowane na 11 grudnia, ale zostało odwołane przez premier Theresę May.

Brexit a firma w UK: porozumienie

Kształt i przyszłość relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie opisuje blisko 600-stronicowy dokument umowy wyjścia. Jej treść była przedmiotem wielomiesięcznych negocjacji i została opublikowana w listopadzie 2018 roku. Jeżeli porozumienie wejdzie w życie – co nie jest jeszcze pewne i będzie przedmiotem głosowania w brytyjskim parlamencie – zmienią się również relacje polsko-brytyjskie.

Do najważniejszych regulacji, które mogą mieć znaczenie dla Polaków – w tym polskich przedsiębiorców – należą zapisy dotyczące: zamieszkania w Wielkiej Brytanii, osiedlania się w niej po wygaśnięciu okresu przejściowego, członkostwa UK w Europejskiej Unii Celnej oraz ewentualnej zmiany warunków handlu ze Zjednoczonym Królestwem.

Brexit a firma w UK: najważniejsze zapisy umowy wyjścia

 • Zamieszkanie w Wielkiej Brytanii

Imigranci z krajów UE (w tym Polacy), którzy obecnie mieszkają w UK lub przeprowadzą się na Wyspy przed 31 grudnia 2020 roku, będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii i nie muszą spełniać w tym celu żadnych dodatkowych warunków. Ci imigranci, którzy do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będą mieli udokumentowane pięć lat pobytu na Wyspach otrzymają “settled status”, czyli “status osoby osiedlonej”. Z kolei imigranci, którzy nie będą mieli udokumentowanych pięciu lat pobytu, otrzymają status odpowiednio później – kiedy spełnią ten wymóg.

 • Osiedlenie się w Wielkiej Brytanii

Przeprowadzka do UK po wygaśnięciu okresu przejściowego może być trudniejsza. Brytyjski rząd zapowiedział opracowanie nowej polityki imigracyjnej, która będzie oparta na ocenie kwalifikacji imigrantów. Preferowani będą więc specjaliści i najbardziej wykwalifikowani pracownicy. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie w styczniu 2021 roku.

 • Członkostwo Wielkiej Brytanii w Europejskiej Unii Celnej

Wielka Brytania pozostanie członkiem Europejskiej Unii Celnej przez cały czas trwania tzw. okresu przejściowego. Oznacza to, że obowiązujące regulacje dotyczące importu i eksportu nie zmienią się do stycznia 2021 roku.

 • Warunki handlu Wielkiej Brytanii z UE po okresie przejściowym

Możliwa jest zmiana warunków handlu między Wielką Brytanią a Unią po wygaśnięciu okresu przejściowego. Zdaniem ekspertów ewentualne modyfikacje w obrębie regulacji nie będą jednak drastyczne.

Brexit a firma w UK: wyjście bez porozumienia – twardy Brexit

Jeżeli 14 stycznia brytyjscy parlamentarzyści zagłosują przeciwko umowie w jej obecnym brzmieniu, Wielką Brytanię może czekać tzw. twardy Brexit, czyli wyjście z Unii bez porozumienia.

Rząd w Londynie zapewnia, że jest przygotowany na tę ewentualność – w budżecie zarezerwowano na ten cel 4 mld funtów.

Brexit a firma w UK: informacje dodatkowe

Obszerną informację o tym, jakie mogą być konsekwencje obu scenariuszy – czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE z porozumieniem oraz bez porozumienia – opublikowało już polskie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Na stronie internetowej pojawiły się m.in. broszura “Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca” oraz prezentacja “Brexit: How to deal with, czyli co każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien o Brexicie”. Resort zachęca przedsiębiorców do zapoznania się z materiałami oraz przesyłania pytań drogą mailową.

Pakiet informacji i wskazówek dotyczących Brexitu można znaleźć również na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

Brexit a firma w UK: konsultacje

Prowadzisz działalność w Anglii? Szukasz rzetelnej pomocy księgowej? Planujesz rejestrację firmy w UK i potrzebujesz konsultacji?

Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Z opiniami o poziomie świadczonych przez nas usług możesz zapoznać się, klikając tutaj.

*

Czytaj również:

Exit tax a firma za granicą. Kto zapłaci podatek od wyprowadzki

Konwencja MLI i co z niej wynika. Nowe zasady rozliczeń dla pracujących za granicą

Konto bankowe dla spółki LTD

Sprzedaż na Amazon a VAT w Europie. Księgowość sprzedaży na Amazon

Emerytura w UK dla dyrektora spółki LTD

Firma w Anglii, pracownik w Polsce. Jak rozliczyć się ze spółką Limited?

Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Jak rozliczyć dochód dyrektora spółki LTD w Polsce?

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.? Koszty – co się opłaca

Brexit a firma w UK. Co oznacza Brexit dla Polaków i polskich firm?
4.8 (95%) 16 głos[ów]

Related Posts

Skomentuj