Brexit a firma w UK. Co oznacza Brexit dla Polaków i polskich firm?

Z uwagi na liczbę zapytań dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i ewentualnych konsekwencji Brexitu dla polskich przedsiębiorców, przygotowaliśmy...
Brexit a firma w UK. Co oznacza Brexit dla Polaków i polskich firm?

Z uwagi na liczbę zapytań dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i ewentualnych konsekwencji Brexitu dla polskich przedsiębiorców, przygotowaliśmy dla Państwa tekst “Brexit a firma w UK”. Podsumowujemy w nim najnowsze ustalenia dotyczące Brexitu oraz informujemy o decyzjach brytyjskiego rządu, które mogą być istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą na Wyspach lub posiadających tam partnerów biznesowych.

[ AKTUALIZACJA cz. 7 ]

Co Brexit oznacza dla Twojego biznesu?

Co Brexit oznacza dla Twojej firmy?

#Brexit stał się faktem. Co to oznacza dla Twojego biznesu ❓🇬🇧👩‍💼 Zobacz materiał wideo przygotowany przez eskpertów Oak & Berry i dowiedz się, co Cię czeka w najbliższym czasie.Więcej informacji na temat Brexitu znajdziesz w artykule: http://bit.ly/Brexit-a-Firma-w-Anglii#TwojaFirmawUK Sprawdzona #KsięgowośćwUK

Gepostet von Oak & Berry am Freitag, 31. Januar 2020

Brexit stał się faktem. Ostatni dzień stycznia 2020 roku był jednocześnie ostatnim dniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

  • W związku z tym, 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania wchodzi w tzw. okres przejściowy, który potrwa do 31 grudnia 2020 roku. W tym czasie nie będą wprowadzane żadne zmiany w przepisach dotyczących handlu z państwami członkowskimi UE oraz państwami spoza Wspólnoty. W praktyce oznacza to, że aktualnie obowiązujące w UK przepisy dotyczące m.in. ceł, VAT-u i akcyzy pozostaną w mocy do 1 stycznia 2021 roku.
  • Zmiany w przepisach będą wprowadzane po zakończeniu okresu przejściowego, a więc począwszy od 1 stycznia 2021 roku. Trudno jednak powiedzieć, jakie będą to zmiany – na chwilę obecną brak jakichkolwiek konkretnych informacji w tej sprawie. Osoby prowadzące biznes w UK powinien uspokoić fakt, że brytyjski rząd oficjalnie zobowiązał się do rzetelnego informowania przedsiębiorców o wszelkich ważnych zmianach, które mogą ich dotyczyć. Deklaracja w tej sprawie pojawiła się w pismach, które rozesłano do przedsiębiorców na początku roku.
  • Na chwilę obecną nie ma także informacji o ewentualnym wpływie Brexitu na wysokość podatku korporacyjnego (ang. Corporation Tax, odpowiednik polskiego CIT) w Wielkiej Brytanii.

W związku z licznymi zapytaniami w tej sprawie, przypominamy, że Brexit nie oznacza, że obywatele innych krajów nie będą już mogli prowadzić działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii w formie spółki LTD. Przepisy w tej sprawie nie są bowiem regulowane przez prawo unijne, a przez prawo brytyjskie. Oznacza to, że także po Brexicie dyrektorem spółki LTD będzie mógł zostać obywatel każdego kraju – również spoza UE.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

 

[ AKTUALIZACJA cz. 6 ]

UE zgodziła się na elastyczne opóźnienie Brexitu

W poniedziałek, 28 października ambasadorzy krajów Unii Europejskiej zgodzili się, by przesunąć datę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE z końca października na 31 stycznia 2020 roku.

  • Jak poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, decyzja w sprawie opóźnienia Brexitu powinna zostać sformalizowana za pomocą procedury pisemnej – co w praktyce oznacza, że w najbliższych dniach nie będzie szczytu unijnego dotyczącego przesunięcia Brexitu w czasie.
  • Co ważne, Brexit wciąż może nastąpić wcześniej niż 31 stycznia – o ile Brytyjczykom udałoby się wcześniej ratyfikować umowę wyjścia, zatwierdzoną przez Parlament Europejski. Jeśli ratyfikacja nastąpi w listopadzie, Wielka Brytania opuści UE już 1 grudnia br., jeśli natomiast ratyfikacja nastąpi w grudniu – Brexit nastąpi 1 stycznia 2020 r.
  • Premier Boris Johnson nazwał decyzję o opóźnieniu Brexitu „niechcianym przedłużeniem członkostwa w UE” i podkreślił, że nie będzie dalszego jego opóźniania poza 31 stycznia 2020 roku. Takiego scenariusza nie można jednak wykluczyć.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

 

[ AKTUALIZACJA cz. 5 ]

Brexit – najnowsze informacje: październik

Kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Po głosowaniach w Izbie Gmin szanse na to, że Brexit nastąpi zgodnie z planem – czyli 31 października – są niewielkie. Jakie inne możliwości mają Brytyjczycy? Oto podsumowanie najbardziej aktualnych i istotnych informacji dotyczących Brexitu.

  • We wtorek, 22 października w brytyjskiej Izbie Gmin odbyły się dwa ważne głosowania. Pierwsze z nich dotyczyło umowy brexitowej wynegocjowanej przez premiera Borisa Johnsona z UE, drugie – harmonogramu prac legislacyjnych.
  • Niestety, wyniki głosowań nie przybliżyły Brytyjczyków do rozwiązania kwestii Brexitu. W pierwszym głosowaniu Izba poparła umowę brexitową, w drugim jednak – wyraziła sprzeciw wobec propozycji przyspieszonego harmonogramu ratyfikacji umowy.
  • Premier Boris Johnson naciskał na błyskawiczne zatwierdzenie porozumienia i wprowadzenie jego postanowień politycznych do brytyjskiego prawa, bo to pozwoliłoby mu dotrzymać słowa – i wyprowadzić Wielką Brytanię z UE 31 października, z umową brexitową. Izba sprzeciwiła się temu, ponieważ zgodnie z brytyjskim prawem traktat międzynarodowy należy złożyć w brytyjskim parlamencie na przynajmniej 21 dni przed planowanym głosowaniem – tak, by posłowie mieli czas na składanie poprawek i dyskusję. W związku z tym prace nad umową zostały wstrzymane.
  • W międzyczasie Unia Europejska prawdopodobnie zadecyduje o opóźnieniu terminu Brexitu o trzy miesiące, czyli do 31 stycznia 2020 roku. Wniosek w sprawie opóźnienia wysłał sam Boris Johnson. Co ciekawe, dokument nie został podpisany przez brytyjskiego premiera. Podpis Johnsona znalazł się tylko na dołączonym do wniosku liście, w którym premier przekonywał, że opóźnienie Brexitu to błąd.
  • Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że będzie rekomendował liderom unijnym zaakceptowanie wniosku o opóźnienie Brexitu. Nie ma jednak pewności, że wszystkie państwa się na to zgodzą.
  • Premier Boris Johnson jest zdeterminowany, by jak najszybciej wyprowadzić Wielką Brytanię z UE – brytyjskie media cytują jego wypowiedź, w której stwierdził, że jeżeli parlament zechce opóźnić Brexit do stycznia lub jeszcze dłużej, projekt ustawy będzie musiał zostać wycofany i konieczne będą nowe wybory. Gdyby faktycznie do nich doszło, brexit mógłby po raz kolejny stanąć pod wielkim znakiem zapytania.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

 

[ AKTUALIZACJA cz. 4 ]

Brexit – najnowsze informacje: wrzesień

Boris Johnson przegrywa kolejne, trzecie już głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin, podczas nocnych, burzliwych obrad w środę 4  października. Tylu porażek, w tak krótkim czasie nie doznał jeszcze żaden brytyjski premier. Głosowanie dotyczyło propozycji Borisa Johnsona dotyczącej rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych na 15 października.

  • W Partii Konserwatywnej doszło do rozłamu. 22 parlamentarzystów dołączyło do opozycji i razem z przeciwnikami Borisa Johnsona zagłosowało za ustawą pozwalającą na zablokowanie bezumownego Brexitu i opóźnienie wyjścia z Unii Europejskiej do 31 stycznia 2020 rok.
  • Brytyjska Izba Gmin odrzuciła rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych w dniu 15 października. Za przyjęciem ustawy oddano 299 głosów. Przeciwnego zdania było 327 posłów. Do jej przegłosowania wymagana była większość dwóch trzecich głosów.

 

[ AKTUALIZACJA cz. 3 ]

Brexit – najnowsze informacje: sierpień

Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października niezależnie od okoliczności – tak można podsumować stanowisko premiera Borisa Johnsona w sprawie Brexitu, zaprezentowane podczas spotkań w ramach sierpniowego szczytu G7. Na dwa miesiące przed planowanym wyjściem kraju z UE przedstawiamy podsumowanie najbardziej aktualnych i istotnych informacji dotyczących Brexitu.

  • Zgodnie z ustaleniami z kwietniowego szczytu Rady Europejskiej, Brexit został przesunięty w czasie. Datę ustalono na 31 października.
  • W rozmowach z liderami UE w czasie sierpniowego szczytu G7 we Francji premier Boris Johnson domagał się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o Brexicie. Johnson chce, by z umowy wyjścia usunięty został zapis dotyczący tzw. backstop – awaryjnego rozwiązania, które ma pomóc uniknąć powrotu “twardej granicy” dzielącej Irlandię. Zakłada ono tymczasowe pozostanie Irlandii Północnej w unii celnej z UE – co w praktyce oznacza pozostanie w unii celnej całej Wielkiej Brytanii.
  • Premier Johnson podkreśla jednocześnie, że opowiada się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE z porozumieniem.
  • Zdaniem przedstawicieli unijnych, zapis dotyczący backstop to centralny punkt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i jest fundamentalnie ważny.
  • Przedstawiciele UE podkreślają, że Brexit bez porozumienia nie jest dla strony unijnej pożądanym scenariuszem. Przyznają jednak, że UE jest gotowa na taką ewentualność.
  • Kilka dni po zakończeniu szczytu G7, w Londynie zapadła decyzja o zawieszeniu obrad brytyjskiego parlamentu na okres pięciu tygodni na przełomie września i października. Skraca to czas dla parlamentarzystów na zablokowanie Brexitu bez porozumienia. Wniosek w sprawie zawieszenia obrad wyszedł od premiera Johnsona, a zatwierdziła go sama królowa Elżbieta II – co brytyjskie media nazywają precedensem, ponieważ królowa zawsze wyznawała zasadę neutralności politycznej.
  • Decyzja o zawieszeniu obrad parlamentu spotkała się z ostrym sprzeciwem brytyjskich partii opozycyjnych. Powstała też petycja w tej sprawie. Podpisało ją ponad 1,5 mln osób, które sprzeciwiają się zawieszeniu obrad i domagają się wydłużenia procesu wyjścia kraju z UE, lub wręcz całkowitego cofnięcia decyzji o Brexicie.

Co dalej z Brexitem? Kolejne spotkanie premiera Johnsona z szefem Rady Europejskiej najprawdopodobniej będzie miało miejsce we wrześniu – podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

 

[AKTUALIZACJA cz. 2]

Co dalej z Brexitem? Najnowsze ustalenia w tej sprawie dotyczą przesunięcia Brexitu w czasie oraz udziału Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

  • Na szczycie Rady Europejskiej ustalono, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie przesunięte o sześć miesięcy, czyli do 31 października 2019 r. Co ważne, kraj może opuścić UE wcześniej, jeżeli umowa wyjścia zostanie zaakceptowana przez brytyjski parlament. W przypadku wcześniejszego przyjęcia umowy wyjścia, Brexit nastąpi już pierwszego dnia następnego miesiąca kalendarzowego.
  • Na początku maja potwierdzono, że w związku z przesunięciem Brexitu, Wielka Brytania weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
  • Brexit wciąż może zostać odwołany. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Wielka Brytania może w każdej chwili wycofać się z decyzji o opuszczeniu UE bez zgody pozostałych 27 państw członkowskich UE.
  • Brexit może również nastąpić później niż 31 października 2019 r. Wymagałoby to jednak zgody 27 państw członkowskich UE.
  • Wciąż istnieje możliwość przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie Brexitu.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

 

[AKTUALIZACJA]

W kluczowym głosowaniu, które odbyło się 15 stycznia, brytyjski parlament odrzucił umowę wyjścia z UE wynegocjowaną przez premier Theresę May.

Jakie są alternatywy dla odrzuconej umowy? Możliwości jest kilka:

  • Ulepszenie porozumienia. Takie rozwiązanie oznaczałoby renegocjację warunków Brexitu z Unią Europejską oraz – najprawdopodobniej – przesunięcie Brexitu w czasie.
  • Wyjście z Unii Europejskiej bez umowy. Ta opcja jest traktowana jako ostateczność. Może zostać wcielona w życie, jeżeli parlamentarzyści nie znajdą żadnego innego rozwiązania.
  • Model norweski “plus”. W tym wariancie Wielka Brytania pozostaje w unii celnej i jednolitym rynku. Pozwoliłoby to ograniczyć szkody gospodarcze – ale jednocześnie wymagałoby utrzymania swobodnego przepływu osób, co może być dla UK trudne do zaakceptowania.
  • Unia celna. To rozwiązanie korzystne z punktu widzenia biznesu. Popiera je Partia Pracy.
  • Drugie referendum. Ponowne głosowanie mogłoby okazać się najlepszym rozwiązaniem wobec impasu w parlamencie. Trudno jednak stwierdzić, jakim poparciem deputowanych cieszy się ta opcja.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

Brexit a firma w UK: ważne daty

  • Decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej Brytyjczycy podjęli w historycznym referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 roku. Za Brexitem opowiedziało się wówczas blisko 52 proc. głosujących.
  • Wielka Brytania ma oficjalnie wyjść z UE 29 marca 2019 roku, czyli równe dwa lata po uruchomieniu procedury art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej (29 marca 2017 roku).
  • Co ważne, prawa do swobodnego przemieszczania się i inne mają obowiązywać co najmniej do 31 grudnia 2020 roku w ramach tzw. “okresu przejściowego”. Możliwe jest wydłużenie tego okresu do września 2022 roku.
  • Głosowanie w sprawie warunków Brexitu w brytyjskim parlamencie odbędzie się 15 stycznia 2019 roku. Pierwotnie było ono zaplanowane na 11 grudnia, ale zostało odwołane przez premier Theresę May.

Brexit a firma w UK: porozumienie

Kształt i przyszłość relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie opisuje blisko 600-stronicowy dokument umowy wyjścia. Jej treść była przedmiotem wielomiesięcznych negocjacji i została opublikowana w listopadzie 2018 roku. Jeżeli porozumienie wejdzie w życie – co nie jest jeszcze pewne i będzie przedmiotem głosowania w brytyjskim parlamencie – zmienią się również relacje polsko-brytyjskie.

Do najważniejszych regulacji, które mogą mieć znaczenie dla Polaków – w tym polskich przedsiębiorców – należą zapisy dotyczące: zamieszkania w Wielkiej Brytanii, osiedlania się w niej po wygaśnięciu okresu przejściowego, członkostwa UK w Europejskiej Unii Celnej oraz ewentualnej zmiany warunków handlu ze Zjednoczonym Królestwem.

Brexit a firma w UK: najważniejsze zapisy umowy wyjścia

  • Zamieszkanie w Wielkiej Brytanii

Imigranci z krajów UE (w tym Polacy), którzy obecnie mieszkają w UK lub przeprowadzą się na Wyspy przed 31 grudnia 2020 roku, będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii i nie muszą spełniać w tym celu żadnych dodatkowych warunków. Ci imigranci, którzy do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będą mieli udokumentowane pięć lat pobytu na Wyspach otrzymają “settled status”, czyli “status osoby osiedlonej”. Z kolei imigranci, którzy nie będą mieli udokumentowanych pięciu lat pobytu, otrzymają status odpowiednio później – kiedy spełnią ten wymóg.

  • Osiedlenie się w Wielkiej Brytanii

Przeprowadzka do UK po wygaśnięciu okresu przejściowego może być trudniejsza. Brytyjski rząd zapowiedział opracowanie nowej polityki imigracyjnej, która będzie oparta na ocenie kwalifikacji imigrantów. Preferowani będą więc specjaliści i najbardziej wykwalifikowani pracownicy. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie w styczniu 2021 roku.

  • Członkostwo Wielkiej Brytanii w Europejskiej Unii Celnej

Wielka Brytania pozostanie członkiem Europejskiej Unii Celnej przez cały czas trwania tzw. okresu przejściowego. Oznacza to, że obowiązujące regulacje dotyczące importu i eksportu nie zmienią się do stycznia 2021 roku.

  • Warunki handlu Wielkiej Brytanii z UE po okresie przejściowym

Możliwa jest zmiana warunków handlu między Wielką Brytanią a Unią po wygaśnięciu okresu przejściowego. Zdaniem ekspertów ewentualne modyfikacje w obrębie regulacji nie będą jednak drastyczne.

Brexit a firma w UK: wyjście bez porozumienia – twardy Brexit

Jeżeli 14 stycznia brytyjscy parlamentarzyści zagłosują przeciwko umowie w jej obecnym brzmieniu, Wielką Brytanię może czekać tzw. twardy Brexit, czyli wyjście z Unii bez porozumienia.

Rząd w Londynie zapewnia, że jest przygotowany na tę ewentualność – w budżecie zarezerwowano na ten cel 4 mld funtów.

Brexit a firma w UK: informacje dodatkowe

Obszerną informację o tym, jakie mogą być konsekwencje obu scenariuszy – czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE z porozumieniem oraz bez porozumienia – opublikowało już polskie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Na stronie internetowej pojawiły się m.in. broszura “Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca” oraz prezentacja “Brexit: How to deal with, czyli co każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien o Brexicie”. Resort zachęca przedsiębiorców do zapoznania się z materiałami oraz przesyłania pytań drogą mailową.

Pakiet informacji i wskazówek dotyczących Brexitu można znaleźć również na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

Ten tekst jest aktualizowany. Więcej informacji wkrótce.

Brexit a firma w UK: konsultacje

Prowadzisz działalność w Anglii? Szukasz rzetelnej pomocy księgowej? Planujesz rejestrację firmy w UK i potrzebujesz konsultacji?

Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Z opiniami o poziomie świadczonych przez nas usług możesz zapoznać się, klikając tutaj.

*

Czytaj również:

Exit tax a firma za granicą. Kto zapłaci podatek od wyprowadzki

Konwencja MLI i co z niej wynika. Nowe zasady rozliczeń dla pracujących za granicą

Konto bankowe dla spółki LTD

Sprzedaż na Amazon a VAT w Europie. Księgowość sprzedaży na Amazon

Emerytura w UK dla dyrektora spółki LTD

Firma w Anglii, pracownik w Polsce. Jak rozliczyć się ze spółką Limited?

Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Jak rozliczyć dochód dyrektora spółki LTD w Polsce?

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.? Koszty – co się opłaca

Related Posts

Leave a reply