Konto bankowe dla spółki LTD

Gdzie założyć konto bankowe dla spółki LTD? Czy spółka LTD musi posiadać konto bankowe w Wielkiej Brytanii? Jakie dokumenty są...
Konto bankowe dla spółki LTD

Gdzie założyć konto bankowe dla spółki LTD? Czy spółka LTD musi posiadać konto bankowe w Wielkiej Brytanii? Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia konta bankowego dla spółki LTD? To najczęściej powtarzające się pytania osób, które już zarejestrowały lub planują rejestrację działalności biznesowej na Wyspach. W poniższym artykule wyjaśniamy, co o rachunku firmowym dla spółek mówią angielskie przepisy i jakie możliwości daje to polskim przedsiębiorcom działającym na rynku brytyjskim. Podpowiadamy również, na co warto zwrócić uwagę analizując oferty instytucji bankowych.

Czy musisz założyć konto bankowe dla spółki LTD? Teoretycznie nie, ale w praktyce prowadzenie biznesu bez rachunku firmowego może okazać się kłopotliwe. Oddzielne konto dla spółki to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorcy – usprawnia bowiem nie tylko rozliczenia z brytyjskim urzędem skarbowym (ang. HMRC, Her Majesty’s Revenue and Customs) i kontrahentami, ale także śledzenie przychodów i wydatków firmy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie masz obowiązku założenia konta bankowego dla spółki LTD w banku w Wielkiej Brytanii. Rachunek firmowy dla tej formy działalności możesz otworzyć zarówno w UK, jak i w kraju, w którym dyrektor spółki posiada status rezydenta – np. w Polsce. Możesz też skorzystać z usług serwisów, które nie są bankami sensu stricto, ale mają pełną funkcjonalność nowoczesnego banku i umożliwiają otwarcie brytyjskiego konta osobom, które nie są rezydentami brytyjskimi.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla spółki LTD? Przede wszystkim, zapoznaj się z korzyściami i ograniczeniami, jakie wiążą się z każdą z opcji. Szukaj udogodnień, które będą odpowiadać rodzajowi wykonywanej przez Ciebie działalności. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Oszczędność czasu, prostota procedur, specyficzne funkcjonalności, prestiż? Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tej sprawie, lepiej zasięgnąć porady specjalisty. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek natury prawnej i finansowej.

Konto bankowe dla spółki LTD – w Polsce

Większość polskich banków umożliwia otwarcie rachunku firmowego dla brytyjskiej spółki LTD. Procedury z tym związane są stosunkowo proste, ale gromadzenie dokumentacji wymaganej przez poszczególne banki może okazać się czasochłonne.

Do otwarcia takiego konta potrzebne są najczęściej – poza dokumentem potwierdzającym tożsamość dyrektora (lub dyrektorów) – tłumaczenia przysięgłe wybranych dokumentów założycielskich spółki. Wiele banków wymaga również przedstawienia tzw. Apostille, czyli urzędowego poświadczenia dokumentów, umożliwiającego legalne użycie ich w innym państwie. Znacząco wydłuża to całą procedurę, ponieważ czas oczekiwania na uzyskanie Apostille wynosi od 2 do 4 tygodni.

Wykaz dokumentów wymaganych do otwarcia konta bankowego dla spółki LTD najlepiej uzyskać od konsultanta konkretnego banku w formie pisemnej. Dlaczego? Ponieważ polityka bankowa w tym zakresie ulega zmianom, a konsultanci telefoniczni często nie mają szczegółowej wiedzy o ofercie skierowanej do spółek zagranicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? Przede wszystkim, że założenie konta bankowego dla spółki LTD w Polsce to atrakcyjna propozycja dla polskich rezydentów. Polecamy je osobom, którym zależy na czasie – rachunek można otworzyć nawet w 3 dni robocze. Niestety, posiadanie polskiego konta firmowego wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Wśród przykładów możemy wymienić m.in. brak możliwości uzyskania zwrotu VAT czy podatku dochodowego od HMRC w formie przelewu, oraz brak możliwości powiązania konta z PayPal. Istotne są tu także kwestie wizerunkowe.

Chcesz założyć konto firmowe dla spółki LTD w Polsce? Skontaktuj się z nami!

Konto bankowe dla spółki LTD – rozwiązania alternatywne, bankowość cyfrowa

Rachunek firmowy można otworzyć także korzystając z usług nowoczesnych serwisów, takich jak Revolut, Transferwise czy Tide. Umożliwiają one błyskawiczne założenie w pełni funkcjonalnego konta w funtach szterlingach, wraz z kodem bankowym (ang. Sort Code) i kartą debetową.

Tego rodzaju konto może otworzyć każdy rezydent Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie jest do tego wymagany brytyjski adres, a dokładniej rzecz ujmując, tzw. proof of address – czyli dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii (np. umowa wynajmu mieszkania lub pokoju, rachunki za media).

Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? Jego najważniejszą cechą jest dostępność. Konto możesz założyć zdalnie, bez wychodzenia z domu. To ciekawa opcja dla Polaków, którzy nie mogą lub nie chcą mieć rachunku firmowego w Polsce, ale nie dysponują jeszcze wymaganym przez brytyjskie banki, wspomnianym wyżej proof of address. Podobnie jednak, jak w przypadku polskiego konta bankowego, takie konto ma swoje ograniczenia. Po pierwsze, jest dedykowane raczej dla mniejszych działalności, które nie przekraczają progu VAT. Po drugie, nie każdy kontrahent zaakceptuje takie konto – przykładem może być popularny serwis zakupowy Amazon. Trzeba też pamiętać, że dostawcy rachunków tego rodzaju mogą nie posiadać autoryzacji FCA (Financial Conduct Authority) jako Instytucja Finansowa, ale jako Agent EMD.

Chcesz założyć konto firmowe dla spółki LTD korzystając z bankowości cyfrowej? Skontaktuj się z nami!

Konto bankowe dla spółki LTD – w Wielkiej Brytanii

Dla wielu spółek najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie rachunku firmowego w Wielkiej Brytanii. W niektórych przypadkach może okazać się to wręcz niezbędne. Mowa tu m.in. o prowadzeniu sprzedaży detalicznej lub za pośrednictwem eBay. Założenie takiego konta nie będzie trudne dla rezydenta brytyjskiego, ale może stanowić poważny problem dla osób mieszkających poza UK.

Do otwarcia rachunku dla spółki LTD w brytyjskim banku – poza dokumentem potwierdzającym tożsamość – zawsze wymagany jest tzw. proof of address, a więc dokumenty świadczące o tym, że dana osoba faktycznie zamieszkuje pod deklarowanym adresem. Dodatkowo, konieczne jest posiadanie brytyjskiego numeru telefonu, ponieważ w trakcie przetwarzania aplikacji przedstawiciel banku może chcieć skontaktować się z dyrektorem firmy. W takiej sytuacji ważna jest również znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację. Cały proces uwierzytelnienia może potrwać kilka dni.

Co jeszcze warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? Jest zdecydowanie korzystne wizerunkowo i doceniane przez brytyjskich kontrahentów. Wskazane przede wszystkim dla tych firm, które osiągają bardzo wysokie obroty w skali roku. Jeśli chcesz uzyskiwać zwrot VAT lub podatku dochodowego w formie przelewu na konto, będziesz potrzebować właśnie takiego rachunku. Jednocześnie należy pamiętać, że konto bankowe dla spółki LTD w UK też ma swoje wady – i nie jest to tylko ograniczona dostępność dla nierezydentów brytyjskich. Przykładowo: rachunek może zostać zamknięty, jeżeli firma nie odnotuje wystarczających obrotów w dłuższym okresie.

Chcesz założyć konto firmowe dla spółki LTD w Wielkiej Brytanii? Skontaktuj się z nami!

Konto bankowe dla spółki LTD – pomoc

Praktycznym rozwiązaniem dla osób, które chcą założyć konto bankowe w UK bez konieczności osobistej wizyty w jednym z brytyjskich banków jest otwarcie rachunku bankowego w Revolut. Takie konto ma format brytyjski i jest w pełni funkcjonalne w kontakcie z urzędami angielskimi – np. w celu uzyskania zwrotu VAT. Procedura otwarcia konta w Revolut jest prosta i bezpieczna. Co ważne, założenie konta w Revolut nie wyklucza możliwości późniejszego założenia konta w banku typu High Street.

Oak & Berry jest oficjalnym partnerem Revolut i pomaga przedsiębiorcom w procedurze otwarcia rachunku bankowego za ich pośrednictwem. Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem takiego konta, kliknij tutaj: https://revolutbusiness.ngih.net/oakandberry.

Nie wiesz, gdzie otworzyć rachunek firmowy dla spółki LTD? Masz problem z założeniem konta?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy na Twoje pytania, przeanalizujemy Twoją sytuację, doradzimy i pomożemy w dopełnieniu formalności – zarówno w przypadku konta w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce.

Istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym możemy ułatwić Ci założenie konta firmowego dla spółki LTD i uchronić Cię przed niedogodnościami wynikającymi z niewłaściwego przygotowania aplikacji.

***

Czytaj również:

Emerytura w UK dla dyrektora spółki LTD

Jak rozliczyć dochód dyrektora spółki LTD w Polsce?

Wyższa kwota wolna od podatku w Anglii w roku podatkowym 2018/2019

Related Posts

Leave a reply