Jak przygotować firmę do Brexitu? Poradnik dla przedsiębiorców
Już od 1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie zmiany związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dowiedz się jak będą wyglądać nowe regulacje prawne i co należy zrobić, aby odpowiednio przygotować firmę na Brexit.
Kogo obejmują zmiany po Brexicie?
Za niespełna 2 miesiące kończy się okres przejściowy określony w umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Zmiany obejmują zarówno zwykłych obywateli, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowaną w UK. Dotyczą obszarów takich jak:
- import i eksport towarów,
- podróże do krajów członkowskich UE,
- emigracja i praca na terenie UE,
- stały pobyt w Wielkiej Brytanii obywateli krajów UE.
Dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe obowiązki i ograniczenia, do których muszą się dostosować, aby kontynuować działalność. Jednak jeśli odpowiednio wcześnie przygotujesz swoją firmę do Brexitu, nie powinieneś mieć żadnych problemów ze spełnieniem narzuconych warunków.
Zmiany w zasadach dotyczących importu oraz eksportu towarów między Unią Europejską a Wielką Brytanią
Zgłoszenia celne
Od 1 stycznia 2021 trzeba będzie składać zgłoszenia celne, na takich samych zasadach, jakie do tej pory były stosowane podczas importu i eksportu towarów spoza krajów członkowskich UE. Zgłoszenia można będzie dokonać samodzielnie bądź za pośrednictwem firmy kurierskiej, spedytora lub agenta celnego.
W niektórych sytuacjach możesz opóźnić złożenie deklaracji celnej nawet do 6 miesięcy od daty importu. Ten wyjątek dotyczy towarów niekontrolowanych, które w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku były dopuszczone do swobodnego obrotu w państwach Unii Europejskiej.
Trzeba pamiętać, że odbiorca towarów eksportowanych z UK również musi przygotować się do zmian. Dlatego przed wysłaniem towarów warto sprawdzić, czy może on dokonać niezbędnych zgłoszeń celnych dotyczących importu oraz czy posiada wszystkie niezbędne licencje i certyfikaty.
Import i eksport określonych grup towarów
Nowe zasady dotyczyć będą:
- wymaganych licencji i certyfikatów dla konkretnych grup towarów tj. zwierzęta, rośliny, produkty spożywcze i rolne, a także leki, środki chemiczne oraz odpady;
- oznaczania, etykietowania i norm handlowych dotyczących produktów tj. żywność, nasiona roślin i wyroby gotowe;
- importu i eksportu towarów objętych podatkiem akcyzowym tj. alkohol, wyroby tytoniowe i niektóre oleje przemysłowe.
W niektórych przypadkach mogą obowiązywać również dodatkowe opłaty kontrolne.
Numer EORI
W związku z Brexitem wszystkie firmy zajmujące się importem lub eksportem będą musiały mieć nadany numer EORI zaczynający się od “GB”. Jeśli posiadasz już numer EORI, ale zaczyna się od innych liter, musisz aplikować o nowy. Cała procedura może potrwać około tygodnia.
Więcej o numerze EORI znajdziesz tutaj.
Stawki podatkowe i opłaty celne
Od nowego roku wszystkie firmy importujące towary do Wielkiej Brytanii będą musiały płacić cło i podatek VAT na ogólnych zasadach. Z kolei firmy zajmujące się eksportem będą mogły skorzystać z zerowej stawki VATu dla większości towarów wysyłanych do UE.
Podróże służbowe do Unii Europejskiej
Po Brexicie obywatele Wielkiej Brytanii, którzy chcą wjechać na teren UE, będą musieli posiadać ważny paszport i dostosować się do reguł wjazdowych obowiązujących w docelowym kraju. Może się też zdarzyć, że będziesz potrzebować specjalnego pozwolenia na tymczasowy przewóz lub eksport towarów np. jeśli bierzesz próbki towarów na targi. Przedstawiciele zawodów regulowanych powinni się upewnić, czy ich kwalifikacje są uznawane w kraju, do którego jadą (dotyczy to np. prawników, czy lekarzy). Ponadto pracodawca powinien na czas podróży wykupić swoim pracownikom ubezpieczenie OC.
Stały pobyt w Wielkiej Brytanii
Jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od Ciebie stałego przebywania na terenie Wielkiej Brytanii, będziesz musiał uzyskać status imigracyjny: settlement lub pre-settlement. W tym celu należy złożyć wniosek w systemie EU Settlement Scheme. Aplikacje będą przyjmowane do 30 czerwca 2021 roku.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiąże się z szeregiem zmian, które dotykają wielu obszarów życia. Jeśli nie jesteś pewien, co dokładnie powinieneś zrobić, żeby przygotować swoją firmę na Brexit, polecamy wypełnić specjalny test na stronie rządowej UK. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, otrzymasz spersonalizowaną listę rzeczy, które powinieneś zrobić przed 1 stycznia 2021 rokiem. Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub nie jesteś pewien, jakie dokładnie działania musisz podjąć jako przedsiębiorca, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Obecna sytuacja jest wydarzeniem bez precedensu w całej historii UE. Warto więc dokładnie prześledzić zmiany w przepisach i upewnić się, że dopełnimy wszystkich formalności w terminach.
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.