Wielka Brytania to najlepszy w całej OECD kraj dla prowadzenia międzynarodowego biznesu – wynika z najnowszego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych (ang. International Tax Competitiveness Index 2020).
Ranking konkurencyjności systemów podatkowych
Czym jest ranking konkurencyjności systemów podatkowych (ang. International Tax Competitiveness Index)? To zestawienie danych pokazujących, jak konkurencyjne są gospodarki poszczególnych krajów członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD). Raport jest przygotowywany rokrocznie przez amerykański think tank The Tax Foundation.
Pozycja danego kraju w rankingu International Tax Competitiveness Index jest ustalana na podstawie dwóch elementów: konkurencyjności systemu podatkowego i jego neutralności. Przygotowujący go eksperci opierają się przy tym o zmienne takie jak przepisy o VAT, CIT, PIT czy opodatkowanie zysków zagranicznych.
Dlaczego raport jest tak istotny? Ponieważ zebrane w nim informacje i zestawienia będące wynikiem eksperckiej analizy są wyznacznikiem dla świata biznesu. Dobrze skonstruowany system podatkowy ułatwia prowadzenie i rozwijanie działalności; sprzyja także przestrzeganiu przepisów przez podatników. Źle skonstruowany system może być kosztowny w utrzymaniu, zakłócać decyzje gospodarcze i szkodzić przedsiębiorcom – a efekcie, całej gospodarce.
Wielka Brytania najbardziej przyjazna dla międzynarodowego biznesu
W najnowszym, szóstym już rankingu – International Tax Competitiveness Index 2020 – w klasyfikacji ogólnej pierwsze trzy miejsca zajęły Estonia, Łotwa i Nowa Zelandia, tuż za “podium” uplasowały się natomiast Szwajcaria i Luksemburg. Polska zajęła miejsce trzecie od końca – za nią znalazły się jedynie Chile i Włochy, tuż przed nią – Francja i Portugalia.
Wielka Brytania w tym zestawieniu uplasowała się na 22. pozycji. Jednocześnie okazała się bezkonkurencyjna w jednej z pięciu kategorii głównych – mianowicie, kategorii kluczowej dla przedsiębiorców prowadzących międzynarodowy biznes. W zestawieniu “Międzynarodowe Przepisy Podatkowe”, bo o nim mowa, zajęła 1. miejsce, wyprzedzając przy tym kraje takie jak Holandia, Szwajcaria, Luksemburg czy Estonia. Trzy ostatnie miejsca zajęły tu Izrael, Meksyk i Chile.
Jakie mocne strony brytyjskiego systemu podatkowego wymieniono w raporcie? Oto niektóre z nich:
- W Wielkiej Brytanii stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 19%, czyli poniżej średniej OECD (23,3%).
- Wielka Brytania posiada terytorialny system podatkowy zwalniający zarówno dochody z dywidend zagranicznych, jak i zysków kapitałowych bez żadnych ograniczeń krajowych.
- Sieć brytyjskich umów podatkowych obejmuje aż 130 krajów i jest najszerszą w OECD.
Pozostali liderzy rankingu
Pozostałe cztery kategorie główne rankingu konkurencyjności systemów podatkowych to: Podatek Korporacyjny, Podatek od Osób Fizycznych, Podatek VAT, oraz Podatek od Nieruchomości.
- W kategorii Podatek Korporacyjny pierwsze trzy miejsca zajęły: Łotwa, Estonia i Litwa. Na trzech ostatnich pozycjach zestawienia uplasowały się natomiast Portugalia, Francja i Japonia. Wielka Brytania zajęła 17. miejsce.
- W kategorii Podatek od Osób Fizycznych – podobnie jak w zestawieniu ogólnym – liderem jest Estonia. Tuż za nią znalazły się Słowacja i Czechy. Trzy ostatnie miejsca zajmują tu: Islandia, Dania i Francja. Wielka Brytania znalazła się na 24. miejscu.
- W zestawieniu dotyczącym Podatku VAT na pierwszej pozycji znalazła się Szwajcaria, a tuż za nią – Korea Południowa i Luksemburg. Trzy ostatnie miejsca zajęły natomiast Czechy, Węgry i Polska. Wielka Brytania uplasowała się na 22. pozycji.
- W zestawieniu Podatek od Nieruchomości pierwsze miejsce zajęła Estonia; drugie i trzecie – Nowa Zelandia i Australia. Na ostatnich pozycjach znalazły się z kolei: Szwajcaria, Hiszpania i Włochy. Wielka Brytania zajęła 33. Miejsce.
Pełna treść raportu jest dostępna na stronie internetowej The Tax Foundation.
Wsparcie prawno-księgowe dla międzynarodowego biznesu
Jeżeli prowadzisz biznes na skalę międzynarodową lub planujesz ekspansję swojej działalności na rynek brytyjski, zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy doradztwo i usługi księgowe certyfikowanych ekspertów, a także wsparcie w praktycznych kwestiach związanych z wejściem na rynek brytyjski.
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.