Jesteś płatnikiem VAT w UK? A może chcesz dowiedzieć się kiedy sprzedaż podlega zwolnieniu z VAT? Dowiedz się z poniższego artykułu jakie stawki VAT obowiązują w Wielkiej Brytanii w 2024 roku, jakie towary i usługi są zwolnione z VAT, kiedy go nie naliczać oraz jak funkcjonuje rozliczanie VAT w UK.
Kiedy rejestracja do VAT w UK jest obowiązkowa?
Rejestracja do VAT w UK to bardzo ważne zagadnienie dla każdej firmy prowadzącej swoją sprzedaż na terenie Zjednoczonego Królestwa. Obowiązkowa rejestracja do VAT następuje po przekroczeniu 90 tys. funtów obrotu w ciągu 12 kolejnych miesięcy. Na rejestrację VAT masz 30 dni licząc od końca miesiąca, w którym Twoja firma przekroczyła próg obowiązkowej rejestracji. Dla podmiotów z zagranicy zasady rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii działają nieco inaczej – więcej możesz dowiedzieć się z naszego wcześniejszego artykułu tutaj.
Stawki VAT w UK
W Wielkiej Brytanii obowiązują trzy stawki podatku VAT:
- standardowa (20%)
- obniżona (5%)
- zerowa (0%)
Szczegółową listę stawek VAT w UK na różne towary i usługi znajdziesz tutaj
Standardowa stawka VAT w UK
Standardowa stawka VAT w Wielkiej Brytanii wynosi 20% i obejmuje większość towarów i usług sprzedawanych na terenie Zjednoczonego Królestwa. Podatek ten obowiązuje od 2011 roku, wcześniejsza stawka VAT wynosiła 17,5%. Odpowiednia stawka VAT musi być naliczana do każdego sprzedawanego towaru oraz usługi. Wyjątkiem jest sprzedaż towarów i usług eksportowanych poza Wielką Brytanią (wtedy obowiązuje stawka 0%) oraz towarów zwolnionych z podatku VAT w UK.
Obniżona stawka VAT w UK
Obniżona stawka VAT w UK wynosi 5% i najczęściej znajduje zastosowanie w firmach uznawanych za społecznie użyteczne. Najlepszym przykładem są produkty ułatwiające funkcjonowanie osobom starszym, produkty ułatwiające rzucanie palenia (plastry i gumy nikotynowe) czy foteliki dla dzieci.
Usługi, które podlegają 5% stawce VAT są związane np. z energetyką i mediami (gaz, prąd,woda) oraz niektórymi usługami remontowymi.
Zerowa stawka VAT w UK
Zerowa stawka VAT w UK obejmuje większość produktów spożywczych, książki oraz ubrania dla dzieci. Jeśli sprzedajesz produkty na stawce 0%, to nadal musisz je ująć w deklaracji VAT.
Przykłady produktów i usług podlegających 0% stawce VAT:
- Usługi reklamowe dla organizacji charytatywnych
- Niektóre towary sprzedawane podczas imprez charytatywnych
- Sprzęt dla osób niepełnosprawnych
- Transport towarów do lub z miejsca poza Wielką Brytanią
- Podpaski i środki higieny ciążowej
- Sprzedaż lub najem długoterminowy nowego mieszkania z garażem lub miejscem postojowym
- Przewóz osób pojazdem, łodzią lub samolotem przewożącym nie mniej niż 10 pasażerów
- Książki, czasopisma i gazety
- Kaski motocyklowe spełniające normy bezpieczeństwa
- Odzież i obuwie dziecięce oraz odzież i obuwie dziecięce
Produkty i usługi zwolnione z VAT w UK
W Wielkiej Brytanii istnieje również wiele produktów i usług, które są zwolnione z VAT. Oznacza to, że nie możesz naliczać podatku VAT od sprzedaży takich usług oraz nie musisz ich uwzględniać w swojej deklaracji VAT.
Przykłady produktów i usług zwolnionych z podatku VAT:
- Usługi finansowe, inwestycje i ubezpieczenia
- Garaże, miejsca parkingowe i miejsca do cumowania łodzi mieszkalnych
- Nieruchomości, grunty i budynki
- Edukacja i trening
- Opieka zdrowotna i leczenie
- Plany pogrzebowe, usługi pochówku lub kremacji
- Akcje charytatywne
- Antyki
- Losy hazardowe lub loteryjne
- Aktywności sportowe
Jaka jest różnica pomiędzy produktami na zerowej stawce VAT, a produktami zwolnionymi z VAT?
Różnica sprowadza się tak naprawdę do zasady raportowania takiej sprzedaży w Twojej firmie. W przypadku produktów podlegających zerowej stawce VAT, musisz uwzględnić taką sprzedaż w swojej deklaracji VAT, pomimo tego, że VAT nie będzie opłacany. Co więcej w tym przypadku na deklaracjach VAT możemy również rozliczyć VAT od zakupów.
W przypadku towarów i usług podlegających zwolnieniu z VAT nie musisz naliczać VAT ani wykazywać tej sprzedaży na swojej deklaracji VAT.
Podsumowanie
W Wielkiej Brytanii obowiązują 3 rodzaje stawek VAT: standardowa (standard rate) 20%, obniżona (reduced rate) wynosząca 5% oraz zerowa stawka VAT (zero rate). To jaką stawkę VAT będzie stosować Twoja firma zależy przede wszystkim od rodzaju towarów czy usług, które będziesz sprzedawać.
Jeśli szukasz pomocy w rejestracji Twojej firmy do VAT w Wielkiej Brytanii, chciałbyś sprawdzić czy Twoja firma musi się zgłosić jako płatnik VAT lub po prostu szukasz profesjonalnego biura do obsługi deklaracji VAT – zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.