Polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność za granicą nie obawiają się Brexitu. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga wynika, że aż 60 proc. właścicieli takich firm jest spokojnych o przyszłość swojego biznesu w kontekście planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami premier Theresy May, Wielka Brytania rozpocznie formalną procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej i uruchomi art. 50. traktatu UE do końca marca 2017 roku.
W praktyce oznacza to, że kraj pozostanie we Wspólnocie co najmniej do 2019 roku, bo Traktat o Unii Europejskiej przewiduje w takiej sytuacji dwa lata na negocjacje dotyczące nowych umów gospodarczych i handlowych. Po tym czasie w Wielkiej Brytanii „zgaśnie światło” – czyli przepisy unijnego prawa automatycznie przestaną stosować się do Zjednoczonego Królestwa. Znawcy prawa UE podkreślają jednak, że w procedura ma luki i proces negocjacyjny może potrwać znacznie dłużej. Niektórzy mówią nawet o dekadzie.
Jak w tej sytuacji odnajdują się polscy przedsiębiorcy działający na rynkach zagranicznych? Najnowsze badania przeprowadzone przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy wskazują, że na zdecydowanej większości biznesmenów znad Wisły perspektywa Brexitu nie robi większego wrażenia – aż 62 proc. polskich przedsiębiorców nie ma żadnych obaw związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Odsetek ten jest minimalnie niższy w przypadku biznesmenów prowadzących sprzedaż w Zjednoczonym Królestwie – i wynosi 58 proc.
Warto też podkreślić, że żadna z badanych firm nie zamierza rezygnować z działalności lub zmniejszać jej skali. Co więcej – aż 84 proc. zadeklarowało, że zamierza w najbliższych latach rozszerzyć działalność na kolejne rynki. „Polskie firmy z roku na rok stają się coraz bardziej konkurencyjne i coraz śmielej radzą sobie za granicą” – komentuje prezes Fundacji Kronenberga, Krzysztof Kaczmar.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, badania przeprowadzono na grupie 300 przedsiębiorców, zarówno prywatnych, jak i publicznych, prowadzących aktywnie działalność sprzedażową za granicą.
Według badań, usługi świadczone przez polskie firmy i polskie produkty najczęściej są cenione ze względu na wysoką jakość (tak twierdzi 55 proc. badanych) oraz konkurencyjną cenę (tak deklaruje 40 proc. badanych). Najwięcej ankietowanych przedsiębiorców działa na rynkach: niemieckim, francuskim, brytyjskim, włoskim oraz czeskim.
źródło: PAP
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.