Firma szkoleniowa w UK – CASE STUDY naszego Klienta

Firma szkoleniowa w UK to przykład biznesu, którym posłużymy się w niniejszym wpisie. Spółka LTD jest polecana wszystkim przedsiębiorcom, którzy...
Firma szkoleniowa w UK – CASE STUDY naszego Klienta

Firma szkoleniowa w UK to przykład biznesu, którym posłużymy się w niniejszym wpisie. Spółka LTD jest polecana wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą biznes międzynarodowy. Nie bez powodu jest to najczęściej wybierana forma prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Rozpoznawalne na całym świecie skróty LDT oraz LIMITED, zwiększają zaufanie wśród kontrahentów i zapewniają firmie wysoki prestiż. Ponadto system anglosaski jest wyjątkowo przejrzysty i należy do najbardziej przyjaznych na świecie. Przedsiębiorcy chwalą sobie uproszczone procedury i pomocnych urzędników. Planujesz rejestrację spółki LTD, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać? Masz wątpliwości, czy prowadzenie spółki LTD będzie Ci się opłacać? W odpowiedzi na te pytania pomoże nam analiza przykładu jednego z naszych klientów, który zgłosił się do nas po poradę prawną.

Jak założyć firmę szkoleniową w UK – studium przypadku

Naszym klientem była firma szkoleniowa w UK, firma z branży edukacyjnej. Przedsiębiorstwo z powodzeniem zajmowało się organizacją szkoleń z programowania na terenie całej Polski. Firma była zarejestrowana w kraju jako spółka z o.o. Ze względu na pozyskanie nowego kontraktu w UK klient chciał rozszerzyć swoją działalność i wejść na rynek brytyjski. Pojawiły się jednak wątpliwości na temat sposobu rozliczania podatku dochodowego w UK. Klient nie był też pewny, czy będzie musiał zarejestrować spółkę na VAT w Wielkiej Brytanii.

Kiedy należy zarejestrować spółkę do podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z brytyjskim ustawodawstwem spółki podlegają pod brytyjski system podatkowy jeśli:

 • są utworzone, zarządzane i kontrolowane na terenie UK,
 • mają stałe miejsce działalności (PE – Permanent Establishment) na terenie UK.

Kluczowe jest zatem ustalenie, kiedy firma uzyskuje status PE. Na podstawie definicji z CTA2010/S1141, spółka niebędąca rezydentem podatkowym ma obowiązek podatkowy jako PE, jeśli:

 1. posiada na terenie Wielkiej Brytanii siedzibę, w której prowadzi swoją działalność (częściowo lub w całości);
 2. przedstawiciel spółki upoważniony do prowadzenia działalności w jej imieniu, przebywa na terenie UK.

Przy czym warto pamiętać, że za siedzibę spółki może zostać uznane w zasadzie dowolne miejsce, z którego zarządza się spółką (hotel, dom, biuro, oddział, pracownia itp.)

Kiedy należy zarejestrować spółkę LTD do VAT-u?

W UK stawki podatku VAT wynoszą kolejno:

 • 20% stawka podatkowa;
 • 5% stawka zredukowana;
 • 0% stawka zerowa.

Spółka LTD ma obowiązek zarejestrować się jako płatnik VAT, kiedy jej roczne obroty przekraczają równowartość 85 tys. funtów. Poniżej tej kwoty firma nie musi płacić VAT-u. W praktyce oznacza to również brak możliwości odliczenia VAT-u i wyszczególnienia go na fakturach. Warto zaznaczyć, że w Polsce firmy mają obowiązek zarejestrowania się do VAT-u po osiągnięciu rocznych obrotów wynoszących zaledwie 200 tys. złotych. Czyli limit przedmiotowego zwolnienia z VAT jest u nas ponad 2 razy niższy niż w Wielkiej Brytanii.

 

Zobacz także: Spółki LTD z VAT na sprzedaż.

Jak założyć firmę szkoleniową w UK – nasza rekomendacja dla klienta

Przede wszystkim należało ustalić, czy spółka naszego klienta ma status PE i wynikający z niego obowiązek podatkowy. Czyli, innymi słowy, odpowiedzieć na pytanie, gdzie będą wykonywane czynności w celu uzyskania przychodu od klientów. Na terytorium HMRC uznaje się, że wszystkie przedsięwzięcia trwające powyżej 6 miesięcy automatycznie uzyskują status PE od pierwszego dnia działalności. Kontrakt naszego klienta przewidywał organizację szkoleń na terenie UK przez ok. 8 miesięcy. Oznacza to, że w tym przypadku pojawia się obowiązek płatności podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii.

Rozliczanie tego podatku tylko w Polsce byłoby ryzykowne. Przy rejestracji na VAT HMRC mogłoby bez problemu dopatrzyć się okresu istnienia spółki powyżej 6 miesięcy. A to niemal na pewno oznaczałoby bardzo wysokie kary za brak opłacania składek. Poleciliśmy klientowi, że w jego sytuacji najkorzystniejsze będzie założenie samodzielnej spółki LTD i na takie rozwiązanie się zdecydował. To pozwoliło mu rozszerzyć działalność o nowy rynek i jednocześnie wygenerować istotne oszczędności, które może teraz przeznaczyć na dalszy rozwój firmy.

Masz pytania? Napisz do nas

Chcesz założyć firmę szkoleniową w UK? A może prowadzisz już spółkę LTD i potrzebujesz usług sprawdzonej księgowości dla firmy w UK? Napisz do nas i opisz swoją sytuację. Nasz Doradca udzieli Ci porady prawnej i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

1 COMMENTS

 1. Przemyslaw Anuszkiewicz
  03 stycznia, 2022 17:48 Odpowiedz

  Witam
  Moja dziewczyna pracuje jako self employed w UK.
  Jest stylistka paznokci i prowadzi szkolenia ze stylizacji paznokci.Moje pytanie :
  Co musi zrobic zeby takie prowadzenia szkolen byly legalne w UK.Chciala By uzyskac jakis certyfikat lub pozwolenie na prowadzenie szkolen.
  Dodam jeszcze ze ma prawie wszystkie szkolenia ze stylizacji paznokci.
  Dziekuje i pozdrawiam Przemek.

Leave a reply