Firma w Anglii a Brexit. Masz lub chcesz założyć spółkę Limited? Oto co powinieneś wiedzieć

Co Brexit oznacza dla Polaków i polskich firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii? Ile dokładnie potrwa? Co może zmienić w sytuacji...
Firma w Anglii a Brexit. Masz lub chcesz założyć spółkę Limited? Oto co powinieneś wiedzieć

Co Brexit oznacza dla Polaków i polskich firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii? Ile dokładnie potrwa? Co może zmienić w sytuacji przedsiębiorców? Oto najważniejsze informacje, z jakimi powinna zapoznać się każda osoba prowadząca działalność gospodarczą na Wyspach lub planująca rozpoczęcie takiej działalności.

W czerwcu ubiegłego roku Brytyjczycy w historycznym referendum opowiedzieli się za opuszczeniem struktur Unii Europejskiej. Ich decyzja zaczęła wchodzić w życie pod koniec marca tego roku, kiedy premier Theresa May oficjalnie poinformowała o uruchomieniu procedury Brexitu.

Brexit daleko przed nami

Nie oznacza to oczywiście, że Wielka Brytania wyszła już z UE. Uruchomienie procedury Brexitu rozpoczęło jedynie okres negocjacji międzyrządowych, dotyczących nowych umów gospodarczych i handlowych między Wielką Brytanią a państwami członkowskimi UE. Artykuł 50 Traktatu o Unii Europejskiej przewiduje, że negocjacje w tej sprawie mogą potrwać maksymalnie 2 lata. Znawcy prawa unijnego podkreślają jednak, że ujęty w traktacie opis procedury wyjścia z UE ma luki i cały proces może potrwać znacznie dłużej – niektórzy mówią nawet o dekadzie.

Tezę tę wydają się potwierdzać cytowane przez “The Guardian” słowa Angeli Merkel, która kategorycznie odrzuciła jedno z kluczowych żądań Brytyjczyków dotyczących wyjścia z UE. Szefowa niemieckiego rządu nie zgodziła się, by negocjacje na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE toczyły się równolegle z rozmowami na temat przyszłej relacji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą. Może to opóźnić Brexit – trudno jednak wyrokować, o ile dokładnie.

Firma w Anglii a Brexit

Trudno ocenić, ilu dokładnie Polaków odczuje polityczne i gospodarcze skutki decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. Według najbardziej aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w latach 2004-2014 do Wielkiej Brytanii wyjechało ponad 700 tys. polskich obywateli. Dane jego brytyjskiego odpowiednika – Office for National Statictics – sugerują jednak, że są to liczby mocno niedoszacowane. Według ONS, pod koniec 2014 roku na terenie Zjednoczonego Królestwa przebywało ok. 853 tys. Polaków, a język polski był drugim (obok angielskiego) najczęściej używanym językiem w UK.

Z równie imponującymi liczbami zetkniemy się analizując dane dotyczące polskich przedsiębiorców działających w Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, w 2014 roku firmy w UK prowadziło blisko 40 tys. Polaków. Think tank Centre for Entrepreneurs twierdzi jednak, że polskich przedsiębiorców działających na Wyspach jest ponad dwa razy więcej, a dokładniej – 22 tys. firm i 65 tys. samozatrudnionych. Eksperci szacują, że średnio trzy na dziesięć firm zarejestrowano w celach optymalizacyjnych.

Niezależnie od tego, którymi danymi się posłużymy, pewne jest jedno. Jeszcze przez co najmniej dwa lata polscy przedsiębiorcy prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii mogą być spokojni o swoje interesy. Tyle bowiem mają potrwać negocjacje warunków Brexitu – i w tym czasie nic się dla nich nie zmieni.

Spokojnie, to tylko Brexit

Co potem? Zważywszy, że co siódma firma działająca w UK została założona przez imigranta, a Brytyjczycy jako naród są znacznie mniej przedsiębiorczy od napływowych mieszkańców Wysp, trudno spodziewać się, by po Brexicie warunki do prowadzenia biznesu dla obcokrajowców drastycznie się zmieniły. A przypomnijmy, że obecnie firmę w Wielkiej Brytanii może otworzyć każdy – również obywatele krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.

Równocześnie należy pamiętać, że przepisy dotyczące opodatkowania kluczowe dla przedsiębiorców działających na rynku polskim i brytyjskim nie są regulowane przez traktaty UE, ale przez podpisaną w 2006 roku w Londynie konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Firma w Anglii a Brexit – oczami przedsiębiorców

Stanowczy głos w dyskusji na temat bezpieczeństwa sytuacji przedsiębiorców działających w UK zabrali już eksperci Brytyjskiej Izby Handlowej. W opracowanym przez nich raporcie “Business Brexit Priorities” czytamy, że prawdopodobieństwo wprowadzenia poważnych zmian prawnych w zakresie prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii jest znikome.

Czy polscy przedsiębiorcy boją się Brexitu? Wszystko wskazuje na to, że nie. Z badań Fundacji Kronenberga wynika, że aż 62 proc. właścicieli polskich firm prowadzących działalność za granicą jest spokojnych o swoją przyszłość w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Optymizm budzą również najnowsze dane dotyczące brytyjskiej gospodarki cytowane przez Reuters. Okazuje się bowiem, że mimo czerwcowej decyzji o Brexicie, gospodarka Wielkiej Brytanii odnotowała w trzecim kwartale 2016 r. wzrost o 0,6 proc. To znacząco więcej niż sygnalizowały szacunki ekonomistów. To również dowód na to, że brytyjska gospodarka jest silniejsza niż oceniali to analitycy.

FIRMA W ANGLII A BREXIT – podsumowanie
  • Do Brexitu jeszcze nie doszło. Uruchomienie procedury opisanej w art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej rozpoczęło dopiero proces negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
  • Art. 50 TUE przewiduje 2 lata na negocjacje w tej sprawie. Oznacza to, że Wielka Brytania pozostanie członkiem UE co najmniej do marca 2019 roku
  • Kluczowe dla przedsiębiorców przepisy dotyczące opodatkowania nie są regulowane przez traktaty UE, a przez konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a UK
Jesteś zainteresowany założeniem firmy w Anglii? Nie wiesz, czy spółka Limited to dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie? Chcesz porozmawiać o rozszerzeniu działalności na rynek brytyjski? Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Czytaj również:

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie
Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii

Related Posts

Leave a reply