5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Anglii

Emigracja biznesowa cieszy się wśród Polaków niesłabnącą popularnością. Przedsiębiorcy znad Wisły chętnie rejestrują firmy za granicą, bo praca na własny...
5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Anglii

Emigracja biznesowa cieszy się wśród Polaków niesłabnącą popularnością. Przedsiębiorcy znad Wisły chętnie rejestrują firmy za granicą, bo praca na własny rachunek w Polsce opłaca się coraz mniej, a wielu naszych europejskich sąsiadów kusi ogromnymi ułatwieniami podatkowymi. Czym konkretnie przyciąga Wielka Brytania? Przedstawiamy 5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Anglii.

1. Łatwy start w prestiżowej lokalizacji

Firma w Anglii to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na prostocie procedur i… czasie. Czy wiesz, że do uruchomienia spółki Limited wystarczy 48 godzin, a pierwsze jej rozliczenie ma miejsce nawet do 21 miesięcy od rozpoczęcia działalności? Warto także podkreślić, że firma w Anglii to także rozpoznawalna i respektowana na całym świecie forma prawna – a to z pewnością docenią Twoi kontrahenci.

2. Aż 57 tys. złotych kwoty wolnej od podatku

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 11 500 funtów, czyli ok. 57 tys. złotych – i jest regularnie zwiększana. Osoba, której zarobki nie przekroczą tej kwoty, nie płaci od nich żadnego podatku dochodowego! Co więcej, w przypadku spółki Limited, kwota wolna od podatku przysługuje każdemu dyrektorowi lub pracownikowi spółki. Oznacza to, że – przykładowo – dwóch dyrektorów spółki może wypłacić rocznie ponad 110 tysięcy złotych zwolnionych z podatku dochodowego.

3. Niski „ZUS”

Przeniesienie firmy do Anglii pozwala na ogromne oszczędności w zakresie składek społecznych. W Polsce składki na ZUS wynoszą blisko 1200 złotych miesięcznie (czyli kilkanaście tysięcy złotych rocznie) i musimy odprowadzać je nawet wtedy, kiedy nasza firma w ogóle nie zarabia. Dla porównania, brytyjski przedsiębiorca płaci bardzo niskie składki (od ok. 11 funtów miesięcznie) – i to tylko wtedy, gdy jego dochód przekroczy próg zwolnienia ze składek. W przypadku działalności Self-Employed próg wynosi 6 025 funtów (ok. 30 tys. złotych), a przypadku spółki Limited próg wynosi 8 164 funty (czyli ok. 40 tys. złotych).

4. Prosty, przejrzysty system

Anglia przyciąga Polaków nie tylko atrakcyjnymi perspektywami finansowymi. Wyspy oferują także nieporównywalną z polskimi realiami prostotę prowadzenia biznesu. Brytyjski system podatkowy jest przejrzysty, a system prawny – stabilny, dzięki czemu przedsiębiorca może zajmować się prowadzeniem firmy, zamiast tracić czas na biurokrację. Formalności przy zakładaniu firmy są ograniczone do minimum, a praktycznie każdą sprawę można załatwić przez internet. Co więcej, zawsze można liczyć przy tym na pomoc urzędników, którzy traktują ludzi biznesu przyjaźnie i z wielkim szacunkiem.

5. Bezpieczeństwo środków

Osoby, które zarejestrowały działalność w Anglii, chwalą sobie również bezpieczeństwo środków finansowych, jakie daje im spółka Limited. Warto bowiem pamiętać, że spółka LTD ma osobną osobowość prawną, czyli – przykładowo – jej zadłużenie jest niezależne od jej właściciela czy dyrektora. Innymi słowy, pieniądze Twojej firmy są na Wyspach w pełni bezpieczne, bo nie odpowiadasz za nie swoim prywatnym majątkiem – więc nie trzeba obawiać się komorników.

***

Jesteś zainteresowany rejestracją firmy w Anglii? Chcesz zmniejszyć koszty działalności gospodarczej? Zastanawiasz się, czy spółka Limited to dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie? Napisz do nas lub zadzwoń – nasz specjalista skontaktuje się z Tobą, odpowie na wszystkie Twoje pytania i doradzi optymalne rozwiązanie.

***

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj również:

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Polacy wybierają emigrację biznesową

Related Posts

Leave a reply