Polacy najchętniej emigrują do Wielkiej Brytanii

Aż 14 proc. dorosłych Polaków rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych w ciągu najbliższego roku. Największą popularnością wśród emigrantów...
Polacy najchętniej emigrują do Wielkiej Brytanii

Aż 14 proc. dorosłych Polaków rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych w ciągu najbliższego roku. Największą popularnością wśród emigrantów cieszy się Wielka Brytania – wynika z najnowszego raportu Work Service.

Wyspy od lat utrzymują się w ścisłej czołówce kierunków najchętniej wybieranych przez pracowników i przedsiębiorców znad Wisły. Według badania „Migracje zarobkowe Polaków”, wyjazd do Wielkiej Brytanii rozważa obecnie co piąty potencjalny emigrant (ok. 19 proc. ankietowanych). Na kolejnych miejscach listy najpopularniejszych wśród Polaków kierunków emigracyjnych znalazły się odpowiednio: Niemcy (15 proc.), Holandia (12 proc.), Norwegia (9 proc.), Szwecja (4 proc.), Irlandia (3 proc.), Austria, Australia i Kanada (2 proc.).

Wyższe zarobki, niższe podatki

Dlaczego Polacy chcą wyjeżdżać z kraju? Powodów jest wiele, ale najważniejszymi pozostają: chęć zwiększenia swoich zarobków (70 proc. badanych) i poprawy ogólnego standardu życia (40 proc.). Co trzeci ankietowany wyjechałby do pracy za granicą dlatego, że po prostu lubi podróżować.

Wyniki badań pokazują także, że emigrację coraz mocniej napędzają oczekiwania Polaków w zakresie warunków do prowadzenia biznesu. Aż 26 proc. ankietowanych rozważa wyjazd za granicę, ponieważ chce dostępu do korzystniejszego opodatkowania. Kolejne 21 proc. życzyłoby sobie bardziej przyjaznej administracji publicznej.

Co natomiast powstrzymuje Polaków przed wyjazdem? Przede wszystkim najbliżsi. Aż 70 proc. uczestników badania deklaruje, że w kraju trzyma ich przywiązanie do rodziny i przyjaciół. Często pojawia się również argument dotyczący nieznajomości języków obcych (20 proc. ankietowanych).

Wyjeżdżają młodzi

Jaki portret emigranta rysują przed nami wyniki badań? Najczęściej to osoba młoda, między 18. a 24. rokiem życia, z wykształceniem średnim, o miesięcznych zarobkach poniżej 2 tys. złotych. Najwięcej osób skłonnych do wyjazdu pochodzi z północnej Polski.

Zgodnie z najnowszymi danymi brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 984 tys. Polaków.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Polacy wybierają emigrację biznesową

Leave a reply