Aż 14 proc. dorosłych Polaków rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych w ciągu najbliższego roku. Największą popularnością wśród emigrantów cieszy się Wielka Brytania – wynika z najnowszego raportu Work Service.
Wyspy od lat utrzymują się w ścisłej czołówce kierunków najchętniej wybieranych przez pracowników i przedsiębiorców znad Wisły. Według badania „Migracje zarobkowe Polaków”, wyjazd do Wielkiej Brytanii rozważa obecnie co piąty potencjalny emigrant (ok. 19 proc. ankietowanych). Na kolejnych miejscach listy najpopularniejszych wśród Polaków kierunków emigracyjnych znalazły się odpowiednio: Niemcy (15 proc.), Holandia (12 proc.), Norwegia (9 proc.), Szwecja (4 proc.), Irlandia (3 proc.), Austria, Australia i Kanada (2 proc.).
Wyższe zarobki, niższe podatki
Dlaczego Polacy chcą wyjeżdżać z kraju? Powodów jest wiele, ale najważniejszymi pozostają: chęć zwiększenia swoich zarobków (70 proc. badanych) i poprawy ogólnego standardu życia (40 proc.). Co trzeci ankietowany wyjechałby do pracy za granicą dlatego, że po prostu lubi podróżować.
Wyniki badań pokazują także, że emigrację coraz mocniej napędzają oczekiwania Polaków w zakresie warunków do prowadzenia biznesu. Aż 26 proc. ankietowanych rozważa wyjazd za granicę, ponieważ chce dostępu do korzystniejszego opodatkowania. Kolejne 21 proc. życzyłoby sobie bardziej przyjaznej administracji publicznej.
Co natomiast powstrzymuje Polaków przed wyjazdem? Przede wszystkim najbliżsi. Aż 70 proc. uczestników badania deklaruje, że w kraju trzyma ich przywiązanie do rodziny i przyjaciół. Często pojawia się również argument dotyczący nieznajomości języków obcych (20 proc. ankietowanych).
Wyjeżdżają młodzi
Jaki portret emigranta rysują przed nami wyniki badań? Najczęściej to osoba młoda, między 18. a 24. rokiem życia, z wykształceniem średnim, o miesięcznych zarobkach poniżej 2 tys. złotych. Najwięcej osób skłonnych do wyjazdu pochodzi z północnej Polski.
Zgodnie z najnowszymi danymi brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 984 tys. Polaków.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie
Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii
Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku
Polacy wybierają emigrację biznesową
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.