Chcesz zarejestrować firmę w Anglii, ale nie wiesz, czy spółka Limited to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego biznesu? Sprawdź, kto może założyć firmę w Anglii i w których branżach możesz swobodnie działać jako spółka Ltd.
Zgodnie z brytyjskim prawem, firmę w Anglii może zarejestrować każda osoba rozpoczynająca tam prowadzenie działalności gospodarczej lub chcąca poszerzyć zasięg firmy działającej już w innym kraju (np. w Polsce).
Jedną z najpopularniejszych wśród obcokrajowców form prowadzenia biznesu w Anglii jest spółka Limited – czyli taka, której dyrektor nie musi mieszkać na Wyspach, a która rozlicza się przed brytyjskim fiskusem. Atrakcyjność tego rozwiązania od lat przyciąga polskie firmy, które dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku (11 500 funtów rocznie) i niskim składkom oszczędzają w skali roku nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Należy pamiętać, że spółka Limited – mimo opłacalności – nie jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku każdego polskiego przedsiębiorcy. Dlaczego? Bo nie każdy biznes da się przenieść za granicę. O tym, czy to możliwe, decyduje kilka czynników, m.in. konieczność posiadania biura stacjonarnego, licencji na działalność, czy w końcu potrzeba zatrudniania pracowników.
Kto może założyć firmę w Anglii?
Założenie firmy w Anglii jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które w trzech wymienionych powyżej obszarach nie mają żadnych ograniczeń i zobowiązań – czyli przedstawicieli wolnych zawodów, tzw. freelancerów. Dlatego też najchętniej swój biznes na Wyspy przenoszą:
- programiści,
- graficy,
- właściciele stron i portali internetowych,
- pośrednicy sprzedaży,
- muzycy,
- fotografowie,
- architekci,
- projektanci wnętrz,
- osoby świadczące usługi o charakterze specjalistycznym: consulting, marketing, doradztwo, tłumaczenia,
- osoby zajmujące się handlem w internecie.
Twojej specjalizacji zawodowej nie ma na liście? Nic straconego. Lista profesji, w których działalność może być z powodzeniem prowadzona w formie spółki Limited na tym się nie kończy. Poniżej wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy firma w Anglii to odpowiednie rozwiązanie dla konkretnego biznesu.
Spółka Limited a działalność w Polsce
O tym, w których branżach możliwe jest “przeniesienie” firmy do Anglii w głównej mierze decyduje miejsce prowadzenia danej działalności.
Jeśli zarabiasz na usługach, których świadczenie nie wymaga od Ciebie wynajmowania biura lub prowadzenia stacjonarnego zakładu, możesz bez przeszkód zarejestrować spółkę Limited w Anglii i tu płacić podatki.
Jeśli natomiast specyfika twojego biznesu wymaga od Ciebie posiadania własnego lokalu stacjonarnego w Polsce: biura, stoiska, salonu czy gabinetu – może się okazać, że nawet, jeśli założysz spółkę Limited, będziesz musiał zarejestrować jej oddział w Polsce i rozliczać się przed polskim fiskusem.
Kwestię tę szczegółowo opisuje konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Anglią i Polską – warto więc skonsultować indywidualne przypadki ze specjalistami i szukać innych, korzystnych finansowo rozwiązań.
Spółka Limited a pracownicy w Polsce
Innym czynnikiem decydującym o tym, czy dana działalność może zostać “przeniesiona” do Anglii wiąże się z osobami zatrudnionymi w firmie.
Osoba pełniąca funkcję dyrektora w spółce Limited może bez problemu mieszkać w Polsce, a z podatków rozliczać się w Anglii. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, kiedy mówimy o zatrudnianiu w spółce Limited pracowników mieszkających w Polsce.
Jeśli chcesz zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę lub zlecenie, musisz mieć oddział firmy w Polsce. Spółka Limited bez oddziału w Polsce może rozliczyć się z pracownikiem lub podwykonawcą na podstawie umowy o dzieło, faktury albo zatrudnić go jako kolejnego dyrektora.
Przykład
Pan Maciej prowadzi sklep spożywczy w Krakowie i tam rozlicza się z urzędem skarbowym. Jeśli chciałby go zarejestrować w Wielkiej Brytanii by zmniejszyć obciążenia podatkowe, urząd skarbowy mógłby to zakwestionować – pan Zbigniew posiada bowiem zarejestrowany, stacjonarny punkt sprzedaży w Polsce i zatrudnia kasjerów.
Zapytaj o firmę w Anglii
Chcesz założyć własną firmę w Anglii? Skontaktuj się z nami i zapytaj, czy Twoja działalność może być prowadzona w formie spółki Limited! Opisz dokładnie swoją sytuację, a my znajdziemy optymalne rozwiązanie podatkowe dla Twojego biznesu.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj również:
Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie
5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Anglii
Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii
Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku
Polacy wybierają emigrację biznesową
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.