Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Chcesz zarejestrować firmę w Anglii, ale nie wiesz, czy spółka Limited to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego biznesu? Sprawdź, kto może...
Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Chcesz zarejestrować firmę w Anglii, ale nie wiesz, czy spółka Limited to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego biznesu? Sprawdź, kto może założyć firmę w Anglii i w których branżach możesz swobodnie działać jako spółka Ltd.

Zgodnie z brytyjskim prawem, firmę w Anglii może zarejestrować każda osoba rozpoczynająca tam prowadzenie działalności gospodarczej lub chcąca poszerzyć zasięg firmy działającej już w innym kraju (np. w Polsce).

Jedną z najpopularniejszych wśród obcokrajowców form prowadzenia biznesu w Anglii jest spółka Limited – czyli taka, której dyrektor nie musi mieszkać na Wyspach, a która rozlicza się przed brytyjskim fiskusem. Atrakcyjność tego rozwiązania od lat przyciąga polskie firmy, które dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku (11 500 funtów rocznie) i niskim składkom oszczędzają w skali roku nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że spółka Limited – mimo opłacalności – nie jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku każdego polskiego przedsiębiorcy. Dlaczego? Bo nie każdy biznes da się przenieść za granicę. O tym, czy to możliwe, decyduje kilka czynników, m.in. konieczność posiadania biura stacjonarnego, licencji na działalność, czy w końcu potrzeba zatrudniania pracowników.

Kto może założyć firmę w Anglii?

Założenie firmy w Anglii jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które w trzech wymienionych powyżej obszarach nie mają żadnych ograniczeń i zobowiązań – czyli przedstawicieli wolnych zawodów, tzw. freelancerów. Dlatego też najchętniej swój biznes na Wyspy przenoszą:

  • programiści,
  • graficy,
  • właściciele stron i portali internetowych,
  • pośrednicy sprzedaży,
  • muzycy,
  • fotografowie,
  • architekci,
  • projektanci wnętrz,
  • osoby świadczące usługi o charakterze specjalistycznym: consulting, marketing, doradztwo, tłumaczenia,
  • osoby zajmujące się handlem w internecie.

Twojej specjalizacji zawodowej nie ma na liście? Nic straconego. Lista profesji, w których działalność może być z powodzeniem prowadzona w formie spółki Limited na tym się nie kończy. Poniżej wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy firma w Anglii to odpowiednie rozwiązanie dla konkretnego biznesu.

Spółka Limited a działalność w Polsce

O tym, w których branżach możliwe jest “przeniesienie” firmy do Anglii w głównej mierze decyduje miejsce prowadzenia danej działalności.

Jeśli zarabiasz na usługach, których świadczenie nie wymaga od Ciebie wynajmowania biura lub prowadzenia stacjonarnego zakładu, możesz bez przeszkód zarejestrować spółkę Limited w Anglii i tu płacić podatki.

Jeśli natomiast specyfika twojego biznesu wymaga od Ciebie posiadania własnego lokalu stacjonarnego w Polsce: biura, stoiska, salonu czy gabinetu – może się okazać, że nawet, jeśli założysz spółkę Limited, będziesz musiał zarejestrować jej oddział w Polsce i rozliczać się przed polskim fiskusem.

Kwestię tę szczegółowo opisuje konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Anglią i Polską – warto więc skonsultować indywidualne przypadki ze specjalistami i szukać innych, korzystnych finansowo rozwiązań.

Spółka Limited a pracownicy w Polsce

Innym czynnikiem decydującym o tym, czy dana działalność może zostać “przeniesiona” do Anglii wiąże się z osobami zatrudnionymi w firmie.

Osoba pełniąca funkcję dyrektora w spółce Limited może bez problemu mieszkać w Polsce, a z podatków rozliczać się w Anglii. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, kiedy mówimy o zatrudnianiu w spółce Limited pracowników mieszkających w Polsce.

Jeśli chcesz zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę lub zlecenie, musisz mieć oddział firmy w Polsce. Spółka Limited bez oddziału w Polsce może rozliczyć się z pracownikiem lub podwykonawcą na podstawie umowy o dzieło, faktury albo zatrudnić go jako kolejnego dyrektora.

Przykład

Pan Maciej prowadzi sklep spożywczy w Krakowie i tam rozlicza się z urzędem skarbowym. Jeśli chciałby go zarejestrować w Wielkiej Brytanii by zmniejszyć obciążenia podatkowe, urząd skarbowy mógłby to zakwestionować – pan Zbigniew posiada bowiem zarejestrowany, stacjonarny punkt sprzedaży w Polsce i zatrudnia kasjerów.

Zapytaj o firmę w Anglii

Chcesz założyć własną firmę w Anglii? Skontaktuj się z nami i zapytaj, czy Twoja działalność może być prowadzona w formie spółki Limited! Opisz dokładnie swoją sytuację, a my znajdziemy optymalne rozwiązanie podatkowe dla Twojego biznesu.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj również:

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Anglii

Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Polacy wybierają emigrację biznesową

Related Posts

Leave a reply