Firma w Anglii. Dlaczego Polacy wolą prowadzić biznes za granicą?

Co sprawia, że tak wielu polskich przedsiębiorców decyduje się rozwijać swój biznes poza granicami kraju? Jakiego rodzaju ułatwień lub korzyści...
Firma w Anglii. Dlaczego Polacy wolą prowadzić biznes za granicą?

Co sprawia, że tak wielu polskich przedsiębiorców decyduje się rozwijać swój biznes poza granicami kraju? Jakiego rodzaju ułatwień lub korzyści poszukują? Oto, co mówią na ten temat najnowsze badania, przeprowadzone na zlecenie polskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Prowadzenie działalności gospodarczej za pośrednictwem angielskiej spółki Limited to rozwiązanie atrakcyjne z wielu powodów. Wyspy kuszą m.in. niskimi kosztami prowadzenia biznesu, wysoką kwotą wolną od podatku, prostotą procedur oraz stabilnością prawa. Oferują też przedsiębiorcom rozpoznawalność i prestiż, dzięki którym pozyskiwanie klientów staje się dużo łatwiejsze. Ostatecznie, firma w Anglii to po prostu wygoda – większość formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, przez internet lub telefonicznie.

Dlaczego firma za granicą?

Które z tych ułatwień mają największe znaczenie dla Polaków? Jeśli wziąć pod uwagę wyniki badań przeprowadzonych wśród przedsiębiorców sektora MŚP, najistotniejsze są dla nas względy prawne. Na pytanie dotyczące najpoważniejszych przeszkód w prowadzeniu działalności w Polsce, aż 72 proc. ankietowanych wskazało właśnie na niestabilność prawa! Zdaniem ekspertów ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, ilość wprowadzanych co chwilę regulacji prawnych jest tak ogromna, że ludzie biznesu – szczególnie właściciele małych przedsiębiorstw – po prostu nie są w stanie samodzielnie ich zinterpretować.

Niemal równie silnym magnesem na polskich przedsiębiorców są atrakcyjne warunki dotyczące kosztów pracy i podatków. Aż 66 proc. ankietowanych z sektora MŚP przyznaje, że barierą utrudniającą prowadzenie biznesu w Polsce są dla nich wysokie koszty pracy; kolejne 51 proc. badanych wskazuje jednocześnie na zbyt wysokie „daniny” na rzecz państwa.

Polacy doceniają również niezwykłą prostotę, z jaką prowadzi się biznes za granicą. Dlaczego? Biorąc pod uwagę wyniki badań ZPP – głównie ze względu na to, że w Polsce nadmiar obowiązków biurokratycznych i samowola urzędników bardziej zniechęcają niż zachęcają do podjęcia działalności gospodarczej. Podobnie jest z uciążliwymi kontrolami Urzędu Skarbowego i innych instytucji, które – zamiast po partnersku – traktują właścicieli firm w sposób represyjny, z niechęcią, a w najlepszym razie są im obojętni.

Mniej obciążeń, więcej pomocy

Które z dostępnych za granicą ułatwień dla przedsiębiorców Polacy najchętniej przenieśliby na rodzime podwórko? Badania ZPP wskazują na trzy takie czynniki. Pierwszy to wydłużenie okresu płatności niższej stawki ZUS (na co wskazało aż 68 proc. ankietowanych). Drugi to bezzwrotna pomoc finansowa od państwa na rzecz rozwijanego biznesu (na co wskazało 57 proc. badanych). Trzeci, choć może najbardziej zaskakujący, to merytoryczna pomoc dotycząca prowadzenia działalności gospodarczej (tak odpowiedziało 41 proc. przedsiębiorców).

Wielka Brytania jest obecnie najpopularniejszą destynacją wśród polskich emigrantów. Według najnowszego raportu Work Service, wyjazd do pracy za granicę rozważa obecnie 14 proc. dorosłych Polaków.

Czy firma w Anglii jest dla mnie?

Chcesz zarejestrować firmę na Wyspach, ale nie wiesz, czy Ci się to opłaci? Zobacz nasze porównanie kosztów prowadzenia biznesu w Anglii i Polsce. Sprawdź też, komu i dlaczego polecamy takie rozwiązanie.

Zastanawiasz się nad otwarciem angielskiej spółki Limited z oddziałem w Polsce? Przeczytaj o tym, kto i z jakich powodów może potrzebować takiej struktury.

Jeśli masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami. Wystarczy, że opiszesz swoją sytuację biznesową, a nasi specjaliści znajdą optymalne rozwiązanie finansowe dla Twojej działalności.

Related Posts

Leave a reply