Prowadzenie księgowości w UK jest nieco mniej uciążliwe niż w przypadku firmy zarejestrowanej w Polsce. Nie oznacza to jednak, że na dyrektorach spółek nie ciąży żadna odpowiedzialność. O kilku ważnych kwestiach podatkowych obowiązkowo trzeba pamiętać, aby uniknąć dotkliwych kar, które może nałożyć na zapominalskich przedsiębiorców brytyjski urząd skarbowy. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat podatków, o których należy wiedzieć, posiadając spółkę limited w UK.
Jakie są obowiązkowe rozliczenia podatkowe i sprawozdania spółki LTD?
Spółki limited są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto raz w roku muszą przygotować:
- sprawozdanie finansowe (Annual Accounts);
- zeznanie podatkowe (Company Tax Return);
- deklarację zgodności potwierdzającą dane spółki, dyrektorów, udziałowców itp. (Confirmation Statement);
- deklarację podatkową dla osób zatrudnionych (P60).
Jeżeli spółka LTD zatrudnia pracowników raz w miesiącu, musi dodatkowo sporządzić rozliczenie PAYE obejmujące wszystkie informacje dotyczące wynagrodzenie pracowników.
Ponadto w określonych przypadkach dyrektorzy oraz udziałowcy spółek są zobowiązani do rozliczania dochodów przez Self-Assesment Tax Return.
Okres rozliczeniowy dla podatku dochodowego od osób prawnych
Okres rozliczeniowy to cykl maksymalnie 12 miesięcy, za które przygotowuje się zeznanie podatkowe. Ma on bezpośredni wpływ na termin:
- płatności podatku dochodowego od osób prawnych (Corporation Tax);
- składania rocznej deklaracji podatkowej (Company Tax Return).
Po zarejestrowaniu firmy w Anglii do podatku dochodowego od osób prawnych otrzymasz list od HMRC z datami okresu rozliczeniowego. Możesz je również sprawdzić w dowolnym momencie, logując się na swoje konto w serwisie online HMRC.
Okres rozliczeniowy zwykle pokrywa się z rokiem finansowym. Wyjątkiem może być:
- rok rozpoczęcia działalności spółki LTD;
- ponowne uruchomienie firmy;
- przejście spółki LTD w stan uśpienia.
Okres rozliczeniowy w pierwszym roku prowadzenia spółki LTD
Pierwszy rok obrotowy zwykle obejmuje więcej niż 12 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ zaczyna się on w momencie rejestracji firmy w UK, a kończy po upływie roku, ostatniego dnia miesiąca, w którym została założona spółka. Czyli jeżeli zarejestrowałeś działalność 11 maja 2020 r., to rok obrotowy będzie obejmował 12 miesięcy i 3 tygodnie i zakończy się 31 maja 2021 r.
Okres objęty zeznaniem podatkowym nie może być jednak dłuższy niż 12 miesięcy. Dlatego w pierwszym roku działalności najpewniej będziesz musiał złożyć 2 zeznania podatkowe. W następnych latach rok obrotowy i okres rozliczeniowy dla podatku dochodowego będą już się pokrywać.
Czym jest raport Annual Accounts?
Annual Accounts to roczny raport finansowy, który trzeba złożyć w Companies House w ciągu 9 miesięcy od zakończenia roku obrotowego spółki limited. W przypadku nowych firm, których rok obrotowy obejmuje okres powyżej 12 miesięcy, raport można złożyć w ciągu 21 miesięcy od dnia rejestracji spółki. Annual Accounts powinien zawierać:
- rachunek zysków i strat lub zestawienie przychodów i wydatków jeżeli firma nie handluje dla zysku;
- bilans spółki podpisany przez dyrektora w imieniu zarządu;
- ewentualne uwagi do raportu.
Każda spółka zobowiązana jest do złożenia Annual Accounts, nawet jeśli aktualnie nie handluje lub jest w stanie uśpienia (dowiedz się więcej o spółkach uśpionych – dormant company). Niedostarczenie dokumentów na czas jest traktowane jako przestępstwo, a za złożenie ich po terminie, przewidziane są kary finansowe.
Co to jest Confirmation Statement?
Confirmation Statement, czyli tzw. deklaracja zgodności to dokument potwierdzający aktualną sytuację spółki. Składa się go na koniec roku obrotowego w Companies House. Deklaracja powinna zawierać wszelkie informacje na temat adresu firmy, danych członków zarządu itp. Aktualne dane spółki możesz znaleźć, wpisując nazwę firmy w wyszukiwarce na stronie Companies House. Przed wysłaniem deklaracji zgodności musisz koniecznie uaktualnić informacje dotyczące:
- dyrektorów i sekretarzy;
- osób sprawujących kontrolę nad spółką (PCS);
- siedziby firmy.
Pozostałe zmiany można wprowadzić podczas składania deklaracji. Co ważne, Confirmation Statement należy wypełnić, nawet jeśli wszystkie dane są poprawne i nic nie uległo zmianie.
System PAYE – kiedy należy się do niego zarejestrować?
System PAYE (Pay As You Earn) prowadzi HMRC. PAYE służy do rozliczania podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. Należy przekazywać do niego wszelkie informacji dotyczące wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii.
Nie musisz rejestrować się do systemu PAYE jeśli żadna osób, które zatrudniasz:
- po pierwsze nie otrzymuje 120 GBP lub więcej tygodniowo;
- po drugie nie ponosi wydatków wydatków;
- nie otrzymuje świadczeń dodatkowych;
- ponadto nie jest zatrudniony w innym miejscu;
- i nie pobiera emerytury.
Nadal obowiązuje Cię jednak prowadzenie ewidencji płac, w której należy szczegółowo udokumentować wszystkie informacje na temat:
- wysokości wynagrodzeń pracowników i dokonywanych potrąceń;
- raportów i płatności dokonywanych na rzecz HMRC;
- urlopów wypoczynkowych pracowników i nieobecności ze względu na chorobę:
- kodów podatkowych;
- wydatków lub świadczeń podlegające opodatkowaniu;
- dokumentów typu Payroll Giving Scheme , w tym umów agencyjnych i wszelkich upoważnień pracowników.
Chcesz wiedzieć więcej na temat systemu PAYE? Przeczytaj nasz artykuł: “Zatrudnienie pracownika w Anglii – co powinieneś wiedzieć”.
Rejestracja do VAT – wszystko co musisz wiedzieć
Wszystkie spółki zarejestrowane do VATu muszą naliczać podatek VAT od swoich towarów lub usług. Jednocześnie mogą odzyskać podatek w UK naliczony od towarów i usług, które zostały zakupione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli naliczony podatek jest wyższy niż zapłacony, będziesz musiał zapłacić różnicę w HMRC. W przeciwnym wypadku możesz tę różnicę odzyskać.
Jakie są stawki VAT?
W Wielkiej Brytanii obowiązują 3 stawki podatku VAT:
- stawka standardowa 20%;
- zredukowana stawka 5%;
- stawka zerowa 0%.
Większość produktów i usług obejmuje standardowa stawka 20%. Co ważne, nawet jeżeli stawka wynosi 0%, to nadal trzeba ją wyszczególniać na dokumentach sprzedaży i zgłaszać w deklaracji VAT.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wysokości stawek i zasad dotyczących rozliczenia VAT GB w Wielkiej Brytanii? Przeczytaj nasz artykuł : „Stawki VAT w UK 2024r”
Jakie są progi rejestracji do VAT?
Od 1 kwietnia 2017 roku każda spółka limited, której roczne przychody przekraczają równowartość 85 tys. funtów, ma obowiązek zarejestrować się jako płatnik VAT. Progi podatkowe są oparte o wielkość rocznych obrotów podlegających opodatkowaniu VAT, czyli łącznej wartości wszystkich dóbr i usług, które sprzedajesz i które nie są zwolnione z podatku VAT. Poszczególne progi rejestracji do VAT kształtują się następująco:
- rejestracja VAT – ponad 85 tys. GBP;
- rejestracja do sprzedaży na odległość do UK – ponad 70 tys. GBP;
- rejestracja w celu sprowadzenia towarów do UK z UE – ponad 85 tys. GBP;
- próg wyrejestrowania – mniej niż 83 tys. GBP;
- wypełnianie uproszczonej listy sprzedaży WE – maks.106,5 tys. GBP i dostawy do krajów UE w wysokości maks. 11 tys. GBP.
Jak często trzeba składać deklarację VAT?
Deklaracje VAT należy składać raz na 3 miesiące. Powinna ona zawierać:
- całkowitą wielkość sprzedaży i zakupów;
- kwotę naliczonego podatku VAT;
- kwotę należnego podatku VAT;
- różnicę między podatkiem naliczonym i należnym, którą należy wpłacić do HMRC lub którą można odzyskać w przypadku nadwyżki.
Deklarację należy złożyć nawet w przypadku, kiedy nie masz podatku do zapłacenia lub odzyskania.
Planujesz lub prowadzisz już firmę w Anglii i szukasz wsparcia profesjonalistów? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą i sprawdź jakie jeszcze obowiązki musi dopełnić dyrektor spółki LTD w Wielkiej Brytanii.
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.