W związku z rosnącą liczbą zapytań o możliwość rozszerzenia działalności spółki z o.o. prowadzonej w Polsce o rynek brytyjski, przygotowaliśmy dla Państwa materiał, w którym omawiamy dostępne rozwiązania oraz wskazujemy najważniejsze różnice pomiędzy nimi. Posługujemy się przy tym przykładem konkretnego klienta: polskiej spółki z o.o. – franczyzy gastronomicznej, która zgłosiła się do nas z prośbą o doradztwo w związku z planowanym uruchomieniem nowych punktów w kilku angielskich miastach.
Oddział spółki w UK a spółka zależna w UK: forma prawna, odpowiedzialność, obowiązek rejestracji, zakres działalności, obowiązki rozliczeniowe
Polski przedsiębiorca, który planuje rozszerzenie prowadzonej działalności o rynek brytyjski ma do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich to utworzenie oddziału polskiej spółki w UK, druga – to utworzenie spółki zależnej w UK (Limited Company). Przed dokonaniem wyboru pomiędzy tymi formami warto przyjrzeć się bliżej ich charakterystykom – i to właśnie zasugerowaliśmy naszemu klientowi.
Najistotniejszą cechą odróżniającą oddział spółki w UK od spółki zależnej w UK jest forma prawna.
- Oddział spółki jest wyodrębnioną, niesamodzielną organizacyjnie częścią przedsiębiorstwa – tzw. “przedłużeniem” działalności w Polsce. Jest całkowicie zależny od przedsiębiorstwa w Polsce i nie ma osobowości prawnej. Oznacza to, że odpowiedzialność za zobowiązania oddziału w UK ponosi przedsiębiorstwo w Polsce.
- Spółka zależna (Limited Company) jest całkowicie odrębna od spółki w Polsce. Posiada własną osobowość prawną, a co za tym idzie – odpowiedzialność za zobowiązania spółki w UK ponosi wyłącznie spółka w UK.
Co ważne, zarówno oddział spółki w UK, jak i spółka zależna w UK podlegają obowiązkowi rejestracji w organach brytyjskich, tj. zgłoszenia do Companies House oraz wpisów do wymaganych rejestrów.
Oddział spółki w UK i spółka zależna w UK różnią się także zakresem działalności.
- Zakres działalności oddziału spółki w UK musi mieścić się w ramach przedmiotu działalności przedsiębiorstwa w Polsce.
- Spółki zależnej w UK nie dotyczą podobne ograniczenia: zakres jej działalności jest dowolny, nie musi on być związany z działalnością przedsiębiorcy w Polsce.
Oddział spółki w UK i spółka zależna w UK mają również odmienne obowiązki rozliczeniowe.
- Oddział spółki w UK prowadzi odrębną rachunkowość, ale jako niesamodzielna część przedsiębiorstwa jest zobowiązany do złożenia sprawozdania finansowego spółki macierzystej.
- Spółka zależna w UK składa wyłącznie własne roczne sprawozdanie finansowe – nie musi ono zawierać informacji o działalności przedsiębiorcy w Polsce.
Co ważne, obie formy podlegają opodatkowaniu podatkiem korporacyjnym Corporation Tax, w wysokości 19 proc. Więcej informacji o obowiązkach podatkowych podmiotów działających w UK znajdziesz tutaj.
Podsumowanie:
Oddział spółki w UK | Spółka zależna w UK | |
Forma prawna | Nie ma osobowości prawnej – jest całkowicie
zależna od polskiej spółki |
Posiada osobowość prawną – jest całkowicie
odrębna od polskiej spółki |
Odpowiedzialność | Za zobowiązania oddziału odpowiada spółka w Polsce | Za zobowiązania spółki zależnej w UK odpowiedzialność ponosi spółka w UK |
Obowiązek
rejestracji |
Tak | Tak |
Zakres działalności | Taki sam jak polskiego przedsiębiorcy | Dowolny, niezależny od zakresu działalności polskiego przedsiębiorcy |
Obowiązki
rozliczeniowe |
Zobowiązana do składania sprawozdań finansowych spółki polskiej |
Zobowiązana do składania własnych rocznych sprawozdań finansowych |
Oddział spółki w UK a spółka zależna w UK – informacje dodatkowe: plusy i minusy obu rozwiązań
Niezależnie od tego, jaka forma prawna działalności w UK wydaje się nam bardziej atrakcyjna na pierwszy rzut oka, warto pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach. Oddział spółki w UK i spółkę zależną w UK dzielą bowiem także niuanse, o których część biur doradczych i księgowych po prostu nie wspomina.
Oddział spółki w UK
+ Oddział spółki w UK to dobre rozwiązanie dla tych firm, które chcą “zbadać grunt” w UK, prowadząc działalność ze swojego kraju.
+ Oddział spółki w UK można łatwo przekształcić w spółkę zależną.
+ W przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia, oddział spółki w UK łatwiej zlikwidować.
– Oddział w UK jest tym samym podmiotem prawnym, co spółka macierzysta w Polsce, więc spółka macierzysta w Polsce ponosi pełną odpowiedzialność za działalność, długi i zobowiązania oddziału w UK.
– Oddział w Wielkiej Brytanii nie przygotowuje własnych sprawozdań finansowych, zamiast tego musi złożyć (i upublicznić) w UK sprawozdanie finansowe spółki macierzystej w Polsce. Te sprawozdania finansowe muszą być złożone w określonym formacie brytyjskim i w języku angielskim, co oznacza dodatkowy nakład pracy i koszty.
Spółka zależna w UK
+ Spółka zależna jest jest najchętniej wybieraną przez zagranicznych przedsiębiorców formą działalności w UK.
+ Spółka zależna w UK to oddzielny podmiot prawny z własną osobowością prawną, więc spółka macierzysta w Polsce nie ponosi odpowiedzialności za działalność spółki zależnej, jej długi i zobowiązania.
+ Wielu europejskich klientów i dostawców woli kontaktować się ze spółką zależną (Limited Company) niż z oddziałem spółki zagranicznej w UK, ponieważ spółka zależna jest często postrzegana jako bardziej wiarygodna i mocniej związana z rynkiem w UK.
+ Z opisanego wyżej powodu, także zatrudnienie pracowników w przypadku spółki zależnej w UK może być łatwiejsze niż w przypadku oddziału spółki zagranicznej w UK – dla potencjalnego pracownika spółka Limited Company wygląda na mocniej związaną z rynkiem brytyjskim.
Oddział spółki w UK a spółka zależna w UK – wybór
Jaką formę działalności powinny więc wybrać osoby planujące rozszerzenie działalności o rynek brytyjski? Niestety, nie istnieje jedna, poprawna odpowiedź na to pytanie. Każdy przedsiębiorca musi podjąć decyzję samodzielnie, analizując ograniczenia i możliwości związane z każdą z opcji. Dla naszego klienta najistotniejszą kwestią okazała się odrębność w zakresie odpowiedzialności i obowiązków rozliczeniowych – wybór padł więc na spółkę zależną.
Jeżeli stoisz przed podobnym dylematem i potrzebujesz porady eksperta, który spojrzy na Twój biznes z innej perspektywy, wyjaśni wszelkie wątpliwości i pomoże w podjęciu najlepszej decyzji – zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub przez formularz kontaktowy.
Doradca klienta z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Oak & Berry odpowiada za pierwszy kontakt telefoniczny oraz mailowy - to właśnie z nim najprawdopodobniej będziesz rozmawiał, decydując się na kontakt z naszym biurem. Od ponad 10 lat pomaga firmom z Polski w zakładaniu firm w Anglii. W tym czasie współpracował z setkami polskich przedsiębiorców, pomagając im w rejestracji spółek, otwieraniu kont bankowych oraz rejestracji VAT. Przykłady jego pracy obejmują pomoc dla polskiej firmy IT w założeniu oddziału w Londynie oraz doradztwo dla polskiej firmy transportowej w zakresie przepisów podatkowych w UK. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności w Anglii, pomoc w uzyskaniu licencji czy wsparcie w programie wizowym - to tylko niektóre obszary, w których Wojtek może podzielić się swoim doświadczeniem.
Posiada doświadczenie w pracy z klientami z branży: informatycznej i nowych technologii, szkoleniowej, e-commerce, transportu i spedycji, budowlanej.
W swojej pracy ceni sobie wysoką kulturę osobistą, szczerość i otwartość podczas rozmowy z klientami. W wolnym czasie gra w koszykówkę, zgłębia tajniki inwestycji w kryptowaluty oraz chodzi na długie spacery ze swoimi psami.