Sprzedaż na Amazon a VAT w Europie. Księgowość sprzedaży na Amazon

Prowadzisz firmę w Polsce i sprzedajesz swoje produkty na Amazon? A może właśnie zastanawiasz się, czy rozszerzyć działalność i zacząć...
Sprzedaż na Amazon a VAT w Europie. Księgowość sprzedaży na Amazon

Prowadzisz firmę w Polsce i sprzedajesz swoje produkty na Amazon? A może właśnie zastanawiasz się, czy rozszerzyć działalność i zacząć wysyłać swoje towary do klientów za granicą? Ten artykuł jest dla Ciebie! W poniższym tekście omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące sprzedaży na Amazon w modelu distance selling oraz modelu FBA. Wyjaśniamy także, jak – i gdzie – poprawnie rozliczyć podatek VAT w obu tych modelach.

Zanim omówimy szczegóły dotyczące różnych modeli prowadzenia sprzedaży na Amazon, proszę zwrócić uwagę, że przyjmujemy tutaj trzy założenia.

Pierwsze, podstawowe, to że prowadzimy firmę w Polsce – i nie ma tu znaczenia, czy ma ona formę jednoosobowej działalności gospodarczej, czy spółki z o.o.

Drugie założenie dotyczy tego, że prowadzona przez nas firma jest płatnikiem VAT w Polsce.

Trzecie założenie dotyczy tego, że sprzedajemy towary wyłącznie klientom indywidualnym – a więc niezarejestrowanym do VAT.

Sprzedaż na Amazon a VAT w Europie

To, w jaki sposób należy rozliczyć podatek VAT w sprzedaży na Amazon, zależy od tego, z jakiego miejsca nasze produkty są wysyłane do nabywców. Mamy tutaj dwie możliwości:

  • sprzedaż wysyłkową z Polski, czyli tzw. distance selling,
  • sprzedaż za pośrednictwem magazynów Amazon, czyli tzw. FBA.

Sprzedaż wysyłkowa z Polski a VAT w Europie

Jeżeli prowadzimy sprzedaż typu distance selling i wysyłamy nasz towar z magazynu znajdującego się na terenie Polski, nasza firma jest płatnikiem VAT w Polsce. Obowiązek rejestracji i rozliczania podatku VAT w innych krajach Europy pojawi się w momencie, gdy wartość sprzedaży w danym kraju przekroczy obowiązujący tam próg VAT (czyli limit obowiązkowej rejestracji VAT).

Progi obowiązkowej rejestracji VAT mają różną wysokość w poszczególnych krajach. Oto kilka przykładów:

  • Wielka Brytania: 70 tys. funtów,
  • Niemcy: 100 tys. euro,
  • Francja: 35 tys. euro,
  • Włochy: 35 tys. euro,
  • Hiszpania: 35 tys. euro.

W tym modelu sprzedaży podatek VAT zaczynamy rozliczać za granicą od momentu przekroczenia tam progu VAT – a więc w tym samym dniu, od każdej następnej sprzedaży.

Sprzedaż za pośrednictwem magazynów Amazon a VAT w Europie

Jeżeli korzystamy z magazynów Amazon i nasze towary są wysyłane do klientów z magazynu mieszczącego się w kraju innym niż Polska, mamy obowiązek zarejestrować firmę do VAT i rozliczać podatek VAT tam, gdzie fizycznie znajduje się dany magazyn. Jeśli więc magazyn znajduje się w Niemczech – konieczna będzie rejestracja do VAT w Niemczech; jeśli towary są składowane w magazynie w Wielkiej Brytanii – należy zarejestrować firmę do VAT w Wielkiej Brytanii.

Warto wspomnieć, że na chwilę obecną Amazon umożliwia sprzedającym magazynowanie towarów w siedmiu krajach Europy: Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

W związku z tym, osoby chcące korzystać z magazynów Amazona mają trzy możliwości:

  • magazynowanie towarów w jednym z pięciu krajów (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania),
  • magazynowanie towarów w European Fulfilment Network (tzw. EFN), w skład której wchodzą Niemcy, Czechy oraz Polska,
  • magazynowanie towarów we wszystkich siedmiu krajach.

Warto tutaj zaznaczyć, że każda z powyższych opcji pociąga za sobą obowiązki: jeżeli korzystamy z magazynu Amazona w jednym kraju, np. w Wielkiej Brytanii, musimy zarejestrować się i rozliczać VAT w Wielkiej Brytanii. Jeśli korzystamy z magazynów w trzech krajach – rejestracja do VAT będzie konieczna w każdym z nich. Jeśli korzystamy z magazynów we wszystkich siedmiu krajach – czeka nas tyle samo rejestracji do VAT i obowiązków rozliczenia.

Księgowość sprzedaży na Amazon

Nie wiesz, jak poprawnie rozliczyć transakcje na Amazon?
Potrzebujesz rzetelnej pomocy księgowej dla swojego sklepu lub wsparcia w uzyskaniu numer VAT?

Skontaktuj się z nami – podpowiemy, jaki model będzie dla Ciebie korzystny i pomożemy w niezbędnych formalnościach: zarejestrujemy firmę do VAT i poprowadzimy rozliczenia Twojej firmy.

Related Posts

Leave a reply