Konwencja MLI i co z niej wynika. Nowe zasady rozliczeń dla pracujących za granicą

Czym jest konwencja MLI i co oznacza dla osób pracujących za granicą? Czy po zmianie reguł fiskalnych osoby zatrudnione lub...
Konwencja MLI i co z niej wynika. Nowe zasady rozliczeń dla pracujących za granicą

Czym jest konwencja MLI i co oznacza dla osób pracujących za granicą? Czy po zmianie reguł fiskalnych osoby zatrudnione lub prowadzące firmy w Anglii będą musiały złożyć PIT w Polsce, nawet jeśli nie uzyskują w niej żadnego dochodu? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące konwencji MLI i jej konsekwencji dla Polaków zarabiających za granicą znajdziesz poniżej.

Konwencja podatkowa MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) powstała wskutek wielostronnego porozumienia pomiędzy państwami, mającego na celu ograniczenie agresywnej optymalizacji podatkowej. Choć głównym celem konwencji jest walka z nieuczciwymi praktykami wielkich firm i korporacji, jej konsekwencje dotkną także zwykłych obywateli pracujących za granicą, ale mających tzw. centrum interesów życiowych w Polsce.

Konwencja MLI została podpisana przez 68 państw, w tym Polskę, w czerwcu 2017 roku. Później do porozumienia dołączyło kolejnych kilkanaście państw. Do chwili obecnej, tj. września 2018 r., umowę podpisały łącznie 83 państwa. Póki co, ratyfikowało ją jednak tylko kilka spośród nich – w tym Polska.

W Polsce konwencja MLI zaczęła obowiązywać 1 lipca 2018 roku. W Wielkiej Brytanii będzie obowiązywać od 1 października 2018 roku.

Konwencja MLI – co z niej wynika

Co konwencja MLI oznacza dla osób pracujących za granicą? Przede wszystkim, zmienia ona dotychczasowe reguły fiskalne dotyczące unikania podwójnego opodatkowania. Na mocy konwencji, metoda wyłączenia z progresją zostaje zastąpiona mniej korzystną metodą proporcjonalnego odliczenia.

Przypomnijmy, że metoda wyłączenia z progresją oznacza, że dochód zagraniczny jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, ale może podnieść stawkę podatku od dochodów z Polski. Z kolei metoda proporcjonalnego odliczenia oznacza, że dochód zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce, a uniknięcie podwójnego opodatkowania jest możliwe dzięki odliczeniu podatku odprowadzonego za granicą.

Metoda proporcjonalnego odliczenia może – ale nie musi – oznaczać, że zapłacimy wyższy podatek od dochodu zagranicznego w kraju zamieszkania. Warto pamiętać, że od 2008 roku w Polsce obowiązuje tzw. ulga abolicyjna, która zrównuje wysokość obciążeń wynikających z obu opisanych wyżej metod. Co za tym idzie – wysokość podatku będzie taka sama, a praktyczna różnica między nimi sprowadza się do tego, że podatnik będzie musiał ten podatek wyliczyć i złożyć PIT w Polsce.

Konwencja MLI a obowiązek złożenia PIT w Polsce

O tym, czy konwencja MLI oznacza dla danego podatnika konieczność złożenia PIT w Polsce decydować będzie to, gdzie znajduje się tzw. centrum interesów życiowych konkretnej osoby.

Jeżeli pracujemy za granicą, ale nasza rodzina mieszka w Polsce – to nawet, jeżeli nie uzyskujemy w Polsce żadnego dochodu, będziemy musieli rozliczyć się także z polskim fiskusem. W takim wypadku w deklaracji należy wykazać po prostu brak dochodów z Polski – istotny jest bowiem sam fakt złożenia zeznania.

Konwencja MLI nie zmienia sytuacji tych osób, które nie mają w Polsce rodziny, rozumianej jako małżonek i dzieci. Zmiany nie dotkną także tych, którzy pracują i mieszkają za granicą wraz z rodziną. Takie osoby – o ile nie uzyskują dochodu w Polsce – dalej będą rozliczać się wyłącznie w tym państwie, w którym uzyskują dochód.

Ile osób będzie dotyczył obowiązek złożenia PIT? Nie wiadomo, ponieważ każdy podatnik będzie musiał samodzielnie zadecydować, czy należy do grupy, która musi rozliczyć się w Polsce. Eksperci podkreślają, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, podatnik, który nie chce rozliczać się w Polsce, powinien zgromadzić jak najwięcej dowodów na to, że centrum jego interesów życiowych znajduje się w innym państwie.

Konwencja MLI a praca w Anglii, konwencja MLI a firma w Anglii

Jeżeli pracujesz lub prowadzisz działalność gospodarczą w Anglii i nie jesteś pewien, czy dotkną Cię zmiany wynikające z konwencji MLIskontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy wątpliwości. Jeżeli w Twojej sytuacji będzie to konieczne – pomożemy również złożyć zeznanie PIT w Polsce.

Masz inne pytania, dotyczące prowadzenia firmy w UK? Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy.

 

Czytaj również:

Konto bankowe dla spółki LTD

Emerytura w UK dla dyrektora spółki LTD

Sprzedaż na Amazon a VAT w Europie. Księgowość sprzedaży na Amazon

Jak rozliczyć dochód dyrektora spółki LTD w Polsce?

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.? Koszty – co się opłaca

Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Wyższa kwota wolna od podatku w Anglii w roku podatkowym 2018/2019

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

Related Posts

Leave a reply