Od nowego roku w Polsce będzie obowiązywać exit tax, czyli podatek od wyprowadzki za granicę. Nową daninę zapłacą zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. W poniższym tekście wyjaśniamy, ile wyniesie exit tax, czemu ma służyć oraz co oznacza dla osób, które chcą prowadzić biznes za granicą.
Nałożenie podatku exit tax w Polsce wynika z europejskiej dyrektywy (Dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2016/1164 z 12 lipca 2016 r.), której celem jest walka z przedsiębiorstwami unikającymi opodatkowania. Zgodnie z zapewnieniami rządu, wprowadzenie nowej daniny ma uchronić fiskusa przed sytuacją, w której firmy korzystają z ulg podatkowych, a następnie wynoszą się z Polski do rajów podatkowych. Samej przeprowadzki zakazać nie można, bo uderzałoby to w wolność prowadzenia działalności gospodarczej.
Kto zapłaci exit tax?
Europejska dyrektywa dotyczy jedynie przedsiębiorstw. Polskie Ministerstwo Finansów poszło jednak o krok dalej i wykorzystało okazję, by obciążyć nowym podatkiem także osoby fizyczne. Oznacza to, że zapłacą go także osoby, które po prostu postanowiły zmienić miejsce zamieszkania.
Co ważne, zarówno w przypadku firm, jak i osób fizycznych, exit tax będzie dotyczył majątku, którego wartość przekracza 4 mln złotych.
Ile wyniesie exit tax?
Nowy podatek ma dwie stawki: zasadniczą, wynoszącą 19 procent oraz łagodniejszą, wynoszącą 3 procent.
Dla osób prawnych stawka wyniesie 19 proc. Dla osób fizycznych będzie to 3 lub 19 proc., w zależności od sytuacji danego podatnika.
Exit tax a firma za granicą, exit tax a majątek Kowalskiego
W przypadku firm, podatek exit tax zapłacimy wtedy, gdy zdecydujemy się przenieść część lub całość działalności gospodarczej za granicę lub zmienimy rezydenturę podatkową. Podstawą opodatkowania będzie potencjalny zysk, jaki aktywa firmy mogłyby osiągnąć w Polsce.
Jednocześnie przypomnijmy: podatek będzie dotyczył tylko tych firm, w których wartość przenoszonego biznesu przekracza próg 4 mln złotych.
W przypadku osób fizycznych, nowemu podatkowi będą podlegać te osoby, które przed wyprowadzką mieszkały w Polsce przez dłuższy czas. Ile konkretnie? Co najmniej 5 lat – w okresie 10 lat przed wyprowadzką. Exit tax obejmie ich przychody związane z działalnością gospodarczą, udziały w spółkach, akcje, papiery wartościowe, instrumenty pochodne i fundusze inwestycyjne. Co ważne, exit tax nie obejmie gotówki, samochodów czy innych ruchomości.
Wątpliwości związane z exit tax
Zdaniem ekspertów, przepisy dotyczące exit tax dla osób fizycznych są nieprecyzyjne i budzą wątpliwości. Mowa tu m.in. o momencie powstania obowiązku podatkowego oraz samego pojęcia “przenoszonego majątku”, bo np. akcje przedsiębiorstw nigdy nie trafiają fizycznie do rąk właściciela.
Co więcej, w ocenie niektórych komentatorów exit tax narusza reguły z tzw. konstytucji biznesu, które miały być gwarancją stabilności przepisów dla przedsiębiorców. Część specjalistów twierdzi także, że ustawa ma cel fiskalny, a skutek wprowadzenia exit tax może być odwrotny do zamierzonego. Innymi słowy – że nowa regulacja doprowadzi do masowej ucieczki za granicę tych polskich firm, które będą chciały “zdążyć przed exit tax”.
W odpowiedzi na wątpliwości i zarzuty ekspertów, przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli, że do exit tax “będą jeszcze wydane objaśnienia”.
Exit tax w innych krajach
Polska nie jest pierwszym krajem, który wprowadzi exit tax. Koncepcja “podatku od wyjścia” jest znana i stosowana od lat – przepisy w tej sprawie wprowadziły już m.in. Niemcy, Irlandia, Francja, Holandia i Dania. Stawki exit tax są różne, a limity często bardziej rygorystyczne niż te, które będą obowiązywać w Polsce. Przykładowo, w Danii podatkiem exit tax objęte są aktywa o równowartości 500 tys. Złotych.
Firma w Anglii
Prowadzisz firmę w Anglii lub planujesz rejestrację takiej działalności? Potrzebujesz rzetelnego wsparcia w obszarze księgowości? Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści przeanalizują Twoją sytuację, odpowiedzą na pytania i wyjaśnią wątpliwości.
Z opiniami o poziomie świadczonych przez nas usług możesz zapoznać się, klikając tutaj.
*
Czytaj również:
Konwencja MLI i co z niej wynika. Nowe zasady rozliczeń dla pracujących za granicą
Sprzedaż na Amazon a VAT w Europie. Księgowość sprzedaży na Amazon
Emerytura w UK dla dyrektora spółki LTD
Firma w Anglii, pracownik w Polsce. Jak rozliczyć się ze spółką Limited?
Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD
Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku
Z wykształcenia księgowy, w Oak & Berry zajmuje się obsługą spraw klientów - rejestracją spółek Ltd, uzyskiwaniem licencji, kontaktami z urzędami i partnerami w Anglii oraz zespołem księgowych. Do swoich zadań podchodzi z pełnym zaangażowaniem, rzetelnie i terminowo. W wolnym czasie pasjonat podróży, najczęściej możecie go spotkać na alpejskich stokach jeżdżącego na snowboardzie.