Import One Stop Shop (IOSS) — ułatwienia systemu naliczania VAT dla e-commerce

Na naszym blogu już jakiś czas temu omawialiśmy pakiet zmian VAT dla E-commerce. Dziś postanowiliśmy przedstawić odpowiedzi na najczęściej pojawiające...
Import One Stop Shop (IOSS) — ułatwienia systemu naliczania VAT dla e-commerce

Na naszym blogu już jakiś czas temu omawialiśmy pakiet zmian VAT dla E-commerce. Dziś postanowiliśmy przedstawić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania naszych klientów związanych z IOSS i rozwiać wszelkie wątpliwości przedsiębiorców sprzedających importowane towary i działających na terenie UK.

Pytanie: Moja firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii. Regularnie wysyłam towary o niskiej wartości do moich klientów w UE. Jak wpłyną na mnie nowe zasady handlu, które zostały wprowadzone 1‌‌ lipca‌‌ 2021 r.?

Odpowiedź: Na podstawie niedawno wprowadzonych zmian zniesiono ulgę na przesyłki o niskiej wartości (LVCR). W związku z tym zwolnienie z podatku VAT na towary importowane o wartości poniżej 22 EUR przestało obowiązywać. Od teraz wszystkie towary importowane do UE z państwa trzeciego, niezależnie od ich wartości, podlegają opodatkowaniu VAT.

Oznacza to, że firmy takie jak Twoja, zajmujące się sprzedażą towarów nieobjętych akcyzą do UE, w tym Irlandii Północnej, których wartość nie przekracza 135 funtów (150 EUR), będą płaciły podatek VAT od importu. W celu ułatwienia rozliczania sprzedaży wysyłkowej E-commerce powstał internetowy system IOSS będącym zupełnie nowym rozwiązaniem. 

Po zarejestrowaniu w systemie podatek VAT należy naliczać w momencie sprzedaży dla odbiorcy końcowego w państwie UE w ramach jednej miesięcznej deklaracji IOSS.

W przypadku rejestracji do systemu IOSS w państwie członkowskim UE i importowania towarów do Irlandii Północnej należy przekazać numer IOSS do urzędu skarbowego w Wielkiej Brytanii (HMRC).

Warto przy tym podkreślić, że system IOSS nie znajduje zastosowania w przypadku towarów importowanych do UE i Irlandii Północnej w przesyłkach, których wartość przekracza 135 funtów oraz towarów objętych akcyzą.

 

P: Czy mogę zarejestrować się w Import One Stop Shop w Wielkiej Brytanii?

O: Internetowe systemy VAT powiązane z pakietem zmian E-commerce na ten moment są dopiero stopniowo wdrażane w UK. W związku z tym rejestracja do IOSS w Wielkiej Brytanii jest niedostępna. 

Masz firmę w UK (Anglia, Walia, Szkocja) i zastanawiasz się, co w takim razie zrobić? Unijne zasady umożliwiają Ci rejestrację IOSS w każdym państwie członkowskim UE. Jedynym warunkiem powodzenia tego procesu jest wyznaczenie pośrednika z siedzibą w UE, który będzie Cię reprezentował. 

P: Kiedy rejestruję się w Import One Stop Shop w UE, dlaczego muszę wyznaczyć pośrednika, który ma siedzibę w UE?

O: IOSS to system unijny, dlatego wskazanie pośrednika mającego siedzibę w jednym z państw członkowskich UE jest konieczne. Rząd brytyjski jest w trakcie rozmów z Komisją Europejską. Możliwe, że w przyszłości firmy z UK będą mogły rejestrować się w IOSS bez jego wyznaczania.

 

P: Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii i zarejestrowany w Import One Stop Shop. Czy na mojej deklaracji IOSS rozliczam podatek VAT od dostaw importowych One Stop Shop i jakie kwoty VAT muszę uwzględnić w deklaracji VAT w Wielkiej Brytanii?

O: Jeśli jesteś zarejestrowany zarówno jako podatnik VAT w UK, jak i w systemie IOSS, rozliczenie podatku VAT od sprzedaży towarów o wartości nieprzekraczającej 135 funtów (150 EUR) do UE i Irlandii Północnej następuje poprzez deklarację IOSS.

Jeśli sprzedajesz towary o niskiej wartości poprzez internetową platformę handlową zarejestrowaną do IOSS, nie Ty rozliczasz podatek. Odpowiedzialność za to spoczywa na osobie prowadzącej wspomnianą platformę.

W przypadku dostaw towarów nieobjętych systemem IOSS rozliczasz podatek VAT na zasadach ogólnych. Produkty sprzedawane klientom do Irlandii Północnej o wartości przekraczającej 135 funtów uwzględniasz w brytyjskim zeznaniu VAT.

 

P: Nie jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii, ale zarejestrowałem się w Import One Stop Shop w kraju UE. Wysyłam towary z Wielkiej Brytanii do klientów w Irlandii Północnej. Czy będę musiał naliczać podatek VAT od towaru?

O:  Jeśli nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii z uwagi na to, że Twoja firma znajduje się poniżej brytyjskiego progu, ale zarejestrowałeś się w systemie IOSS, masz obowiązek powiadomienia HMRC o swoim numerze IOSS przed wysyłką towarów do Irlandii Północnej.

Jednocześnie nie masz obowiązku naliczania podatku VAT od sprzedaży towarów o niskiej wartości do Irlandii Północnej.

 

Podsumowanie

Wprowadzona ostatnio procedura IOSS powstała po to, aby ułatwić firmom rozliczenie podatku VAT. Niemniej jednak nowe przepisy zawsze wiążą się z pewną niewiadomą i wymagają dostosowania swoich działań do innej rzeczywistości. Często okazuje się to skomplikowane.

Jeśli prowadzisz firmę w Wielkiej Brytanii, a nowe regulacje prawne budzą Twoje wątpliwości, skontaktuj się z nami. Zagwarantujemy Ci obsługę prawno-księgową na najwyższym poziomie.

 

Leave a reply