Jak zatrudniać obywateli UE po Brexit – wizy, Settled Status

Pamiętaj: Dyrektorzy spółki LTD, którzy zarejestrowani są w systemie PAYE, traktowani są przez brytyjski urząd tak jak pracownik i obowiązują...
Jak zatrudniać obywateli UE po Brexit – wizy, Settled Status

Pamiętaj: Dyrektorzy spółki LTD, którzy zarejestrowani są w systemie PAYE, traktowani są przez brytyjski urząd tak jak pracownik i obowiązują ich te same przepisy.

 

Jak zatrudnić w spółce LTD obywateli UE po Brexicie?

Jesteś dyrektorem spółki LTD i zatrudniasz pracowników pochodzących z Unii Europejskiej? Dowiedz się, jak będzie wyglądać nowy system imigracyjny w Wielkiej Brytanii i do kiedy obowiązują aktualne regulacje.

Aktualne zasady zatrudniania cudzoziemców w UK

Do 30 czerwca 2021 roku masz obowiązek weryfikacji czy osoba, którą planujesz zatrudnić w swojej firmie, posiada ważne pozwolenie na pracę na terenie Wielkiej Brytanii. W przypadku obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Geograficznego oraz Szwajcarii dokumentem uprawniającym do podjęcia legalnego zatrudnienia jest obecnie paszport lub dowód osobisty. 

Przyszły pracownik może przekazać Ci powyższe dokumenty do wglądu osobiście lub online, korzystając z internetowego serwisu, w którym możesz potwierdzić prawo do pracy kandydata. W tym drugim przypadku otrzymasz od niego specjalny kod, za pomocą którego będziesz mógł sprawdzić jaką pracę i jak długo może wykonywać konkretna osoba. Kod należy zweryfikować w specjalnie przygotowanym serwisie dla pracodawców.

Co musisz wiedzieć o nowym systemie imigracyjnym?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niesie za sobą szereg zmian w systemie imigracyjnym. Od 1 stycznia 2021 roku wszyscy obywatele UE przenoszący się do UK w celu podjęcia zatrudnienia będą musieli posiadać wizy. Wniosek o wizę można złożyć online, dołączając do niego aktualne zdjęcie oraz dane biometryczne.

Jeśli zatem planujesz w najbliższym czasie zatrudniać nowych pracowników spoza UK, już teraz zarejestruj się w serwisie rządowym, aby otrzymywać na swoją skrzynkę mailową powiadomienia dotyczące zmian w systemie imigracyjnym. Pomoże Ci to być na bieżąco z nowymi regulacjami.

Wykwalifikowani pracownicy

Wykwalifikowani pracownicy objęci są tzw. systemem punktowym, który określa progi wynagrodzeń (min. 25 600 GBP ) i wymaganych umiejętności (min. poziom RQF3), jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o pracę na terenie UK. Przyszły kandydat musi również wykazać się odpowiednią znajomością języka angielskiego (zdać test). Ponadto oferta pracy musi zostać potwierdzona przez brytyjskiego pracodawcę. Jeżeli chcesz zatrudnić specjalistów spoza UK, którzy posiadają specjalne kwalifikacje, musisz złożyć wniosek o licencję sponsora.

Wizy studenckie 

Obywatele UE mogą aplikować o wizy studenckie jeśli:

  • dostali się na wybrany kurs lub studia,
  • znają język angielski w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację,
  • posiadają środki finansowe umożliwiające utrzymanie się w UK.

Wszystkie osoby, które ukończyły studia po pierwszym semestrze 2021 roku mają prawo do pracy w UK przez okres 2 lat (lub 3 lat w przypadku zdobycia tytułu doktora). Oznacza to, że możesz je zatrudnić na podstawie wizy studenckiej.

Turyści w UK

Osoby, które planują przebywać na terenie Wielkiej Brytanii maksymalnie 6 miesięcy nie muszą aplikować o wizę. Nie możesz ich jednak legalnie zatrudnić w swojej firmie.

Jak uzyskać status osoby osiedlonej (settled status)?

Jeśli zatrudniasz pracowników będących obywatelami Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkali na terenie UK przed 31 grudnia 2020 roku – nie muszą oni ubiegać się o wizę na nowych zasadach emigracyjnych. Abyś mógł w dalszym ciągu legalnie ich zatrudniać, muszą jednak aplikować do programu osiedleńczego i uzyskać status osoby osiedlonej (settled status). 

Do złożenia aplikacji o przyznanie Settled satus potrzebne są:

  • dokument tożsamości,
  • aktualne zdjęcie w wersji cyfrowej,
  • potwierdzenie statusu rezydenta (numer NIN),
  • status osoby niekaranej.

Bezpłatne wnioski można składać do 30 czerwca 2021 roku na stronie gov.uk

Bądź na bieżąco z nowymi przepisami imigracyjnymi

Wraz z Brexitem zakończyła się swoboda przemieszczania się obywateli między krajami EU a Wielką Brytanią. Dla dyrektorów spółek LTD, którzy zatrudniają w swoich firmach cudzoziemców, oznacza to konieczność dostosowania się do nowych przepisów imigracyjnych. Chcesz mieć pewność, że wszyscy Twoi pracownicy są zatrudnieni legalnie? Zgłoś się do nas na konsultacje – wyjaśnimy Ci wszelkie zawiłości dotyczące nowych regulacji i pomożemy dopilnować formalności w okresie przejściowym związanym z Brexitem.

Related Posts

Leave a reply