Prowadzisz firmę budowlaną w Wielkiej Brytanii? Chcesz rozpocząć działalność w tym sektorze? Dowiedz się, czym jest rozliczenie CIS i kogo dotyczy, jak uzyskać kartę CIS i jakie są obowiązki wykonawcy i podwykonawcy prac budowlanych w UK.
CIS (ang. Construction Industry Scheme) to przepisy dotyczące rozliczeń między wykonawcami (ang. Contractor) a podwykonawcami (ang. Subcontractor) w branży budowlanej i konstrukcyjnej w Wielkiej Brytanii. W systemie CIS musi zarejestrować się każdy, kto chce prowadzić działalność w tym sektorze w UK – i to jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Obowiązek rejestracji w CIS mają zarówno osoby samozatrudnione (ang. Self-Employed), jak i spółki: partnership, LPP oraz LTD.
Poprzez system CIS wykonawca odprowadza odpowiednią kwotę z wynagrodzenia podwykonawcy i przekazuje tę sumę do HM Revenue & Customs, czyli brytyjskiego odpowiednika urzędu skarbowego. Przekazane HMRC pieniądze stanowią zaliczkę na poczet podatku oraz ubezpieczenia podwykonawcy (ang. National Insurance).
Kogo dotyczy rozliczenie CIS – przykłady
Do prac objętych systemem CIS zalicza się m.in. przygotowanie terenu pod budowę, budownictwo ogólne (usługi murarskie, tynkarskie, dekarskie, etc.), przebudowę oraz rozbudowę, demontaż, rozbiórkę, usługi remontowe i renowacyjne.
Co ważne, nawet firma, która nie zajmuje się bezpośrednio pracami budowlanymi, może zostać potraktowana przez HMRC jako podlegająca rozliczeniu CIS. Warunkiem, który musi w tym celu spełnić, jest ponoszenie znacznych wydatków na budowę. Jak podaje GOV.UK, chodzi tu o kwoty przekraczające 1 milion funtów rocznie w okresie dłuższym niż trzy lata.
Rejestracja w CIS, karta CIS
Kartę CIS można uzyskać w HMRC. Spółki są rejestrowane w CIS na podstawie numeru UTR (ang. Unique Tax Reference). W przypadku osób samozatrudnionych, do rejestracji w CIS – oprócz numeru UTR – niezbędne jest posiadanie numeru NIN (ang. National Insurance Number). Osoby, które nie posiadają numeru NIN, mogą uzyskać tymczasową kartę CIS (ang. temporary CIS), a następnie, po uzyskaniu numeru NIN, starać się o przyznanie karty stałej.
W systemie CIS można zarejestrować się jako: wykonawca, podwykonawca lub podmiot łączący obie te funkcje. Opcja pierwsza – wykonawca – dotyczy podmiotów zlecających prace budowlane. Opcja druga – podwykonawca – dotyczy podmiotów przyjmujących zlecenia na wykonanie prac budowlanych. Ostatnia opcja dotyczy sytuacji, w której dany podmiot równolegle przyjmuje zlecenia oraz zatrudnia podwykonawców do ich realizacji.
Rozliczenie CIS – obowiązki wykonawcy
Wykonawca prac budowlanych na terenie Wielkiej Brytanii musi zarejestrować się w CIS. Co ważne, rejestracji należy dokonać jeszcze przed zatrudnieniem pierwszego podwykonawcy.
Do obowiązków wykonawcy należy sprawdzenie, czy wybrany do realizacji prac podwykonawca jest zarejestrowany w CIS. Na podstawie tej informacji wykonawca powinien odliczać stosowną kwotę z wypłaty podwykonawcy i przekazywać ją do HMRC. Jeśli podwykonawca jest zarejestrowany w CIS, będzie to 20 proc., jeśli nie – 30 proc. wypłaty. W sytuacji, gdy podwykonawca ma przyznany status Gross Payment, wykonawca wypłaca całość kwoty z faktury bez żadnych odliczeń, a podwykonawca płaci podatek i opłaca składki samodzielnie, na koniec roku podatkowego.
Każdego miesiąca, po opłaceniu pracy podwykonawcy, wykonawca musi przygotować i wysłać miesięczne rozliczenie CIS do HMRC. Ma również obowiązek sporządzić rozliczenie roczne.
Rozliczenie CIS – obowiązki podwykonawcy
Podwykonawca prac budowlanych na terenie Wielkiej Brytanii również powinien zarejestrować się w CIS. Co prawda nie ma takiego obowiązku, ale może na tym zyskać. Dzięki rejestracji w CIS, z wypłaty podwykonawcy potrącana będzie niższa kwota – 20 proc. zamiast 30 proc. Podwykonawca może także ubiegać się o status Gross Payment. Jeśli HMRC zgodzi się go przyznać, zleceniodawca wypłaca podwykonawcy całość kwoty, a ten rozlicza podatek samodzielnie.
Gdy podwykonawcą jest osoba samozatrudniona, jej obowiązkiem jest przygotowanie i złożenie rozliczenia rocznego Self Assessment i wykazanie w nim CIS. W sytuacji, gdy podwykonawcą prac jest spółka, wpływy rozlicza się poprzez payroll.
Rozliczenie CIS – księgowość
Potrzebujesz wsparcia księgowego w związku z rozliczeniem CIS? Nie wiesz, czy wykonywana przez Ciebie lub Twoją firmę praca jest objęta systemem CIS? Masz inne pytania dotyczące tego zagadnienia?
Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaproponujemy konkretne rozwiązania dla Twojej działalności.
Zobacz, w czym jeszcze możemy Ci pomóc.
Czytaj również:
Wyższa kwota wolna od podatku w Anglii w roku podatkowym 2018/2019
Jak wybrać firmę księgową do obsługi spółki LTD? 5 spraw, na które warto zwrócić uwagę
Emerytura w UK dla dyrektora spółki LTD
Z wykształcenia księgowy, w Oak & Berry zajmuje się obsługą spraw klientów - rejestracją spółek Ltd, uzyskiwaniem licencji, kontaktami z urzędami i partnerami w Anglii oraz zespołem księgowych. Do swoich zadań podchodzi z pełnym zaangażowaniem, rzetelnie i terminowo. W wolnym czasie pasjonat podróży, najczęściej możecie go spotkać na alpejskich stokach jeżdżącego na snowboardzie.