Jak w Polsce przestrzegane są prawa przedsiębiorców? Najnowsze dane

Prawa przedsiębiorców w Polsce są przestrzegane umiarkowanie, z lekką tendencją wzrostową – wynika z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców....
Jak w Polsce przestrzegane są prawa przedsiębiorców? Najnowsze dane

Prawa przedsiębiorców w Polsce są przestrzegane umiarkowanie, z lekką tendencją wzrostową – wynika z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Eksperci organizacji przeanalizowali sytuację polskich firm w latach 2014-2016. Według nich, największymi bolączkami ludzi biznesu w Polsce są nadmiernie skomplikowane prawo i system podatkowy. Co jeszcze mówi dokument o kondycji polskich firm?

Analitycy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców sprawdzili, jak w Polsce przestrzegane są prawa przedsiębiorców, mające uregulowanie w istniejących przepisach. Mowa tu m.in. o prawie do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej, prawie do zawierania umów oraz zatrudnienia, prawie do rozsądnego czasu trwania kontroli, prawie do domniemania uczciwości, prawie do szybkiego i transparentnego procesu oraz prawie do egzekucji wierzytelności.

Oceny dokonali w oparciu o kilka elementów: czas potrzebny na założenie działalności gospodarczej, koszt założenia działalności gospodarczej, czas potrzebny na wywiązanie się z obowiązków podatkowych, wysokość obciążeń podatkowych, liczbę kontroli podatkowych w ciągu roku, liczbę wydanych indywidualnych interpretacji podatkowych, liczbę uchylonych decyzji organów podatkowych, skuteczność egzekucji wierzytelności oraz średni czas trwania postępowań w sprawach gospodarczych.

Prawa przedsiębiorców w Polsce przestrzegane umiarkowanie

Posiłkując się tymi wskaźnikami, autorzy raportu ocenili stan przestrzegania praw przedsiębiorców w Polsce na 30 punktów. W przyjętej przez ZPP skali jest to wynik umiarkowany, ponieważ daleko mu do wartości skrajnych, czyli powyżej 56 punktów (kraj perfekcyjnie przestrzegający praw przedsiębiorców) oraz poniżej 11 punktów (kraj nagminnie łamiący prawa przedsiębiorców). Jednocześnie eksperci podkreślają, że widoczna jest poprawa – aktualna ocena jest o 4 punkty wyższa od ubiegłorocznej (26 punktów w zestawieniu).

Jak interpretować te dane? Zdaniem specjalistów z ZPP, punktacja uzyskana w zestawieniu wskazuje, że przedsiębiorcy w Polsce nie mają specjalnych powodów do narzekań, ale na drodze do rozwoju ich działalności wciąż stoi zbyt wiele barier. Pożądane zmiany są inicjowane, ale idąca za nimi poprawa nie jest ani dostatecznie szybka, ani w pełni zadowalająca. Jak wyjaśniają w raporcie, ubiegłoroczny wynik udało się poprawić głównie dzięki ograniczeniu intensywności kontroli podatkowych i skarbowych, spadkowi liczby uchylanych decyzji podatkowych oraz bardziej skutecznej egzekucji zobowiązań finansowych. Innymi słowy – organy podatkowe działają teraz z większą roztropnością i popełniają mniej błędów. Niestety, dobre zmiany na tym się kończą – w pozostałych elementach oceny nie odnotowano bowiem większych różnic względem ubiegłego roku.

“Stan sektora przedsiębiorstw w Polsce na pewno jest daleki od fatalnego, lecz w każdym elemencie funkcjonowania firm można znaleźć mankamenty, na przykład w sądownictwie, administracji skarbowej czy legislacji” – komentuje dla “Pulsu Biznesu” ekspert podatkowy ZPP, Maciej Letkiewicz.

Co zrobić, by ułatwić życie przedsiębiorców? W jakich obszarach potrzeba zmian jest najbardziej widoczna? Zdaniem ekspertów Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dla budowania pewnej przyszłości polskiego biznesu najważniejsza jest szybka, skuteczna reforma prawa podatkowego – bo to właśnie skomplikowane przepisy mają największy wpływ na działalność gospodarczą nad Wisłą.

Z pełnym brzmieniem raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców na temat przestrzegania praw przedsiębiorców w Polsce możesz zapoznać się tutaj.

Kontakt

Planujesz założenie własnej działalności gospodarczej w Polsce? Potrzebujesz pomocy księgowej? Szukasz oszczędności w firmowym budżecie? Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoim biznesie, a nasi doradcy zaproponują Ci konkretne rozwiązania finansowe, które pozwolą na legalną optymalizację kosztów Twojej firmy.

 

Czytaj więcej:

Kto może założyć firmę w Anglii? Sprawdź, w których branżach możesz działać jako spółka LTD

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie

5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Anglii

Rośnie kwota wolna od podatku w Anglii

Aktualny certyfikat rezydencji podatkowej pomoże uniknąć podatku

 

Related Posts

Leave a reply