Rezydencja podatkowa w Bułgarii – raj dla freelancerów
Bułgaria to piękny i rozwijający się kraj Europy południowo wschodniej. Należy do UE od 2007 oraz jest członkiem strefy Schengen. Kraj ten cieszy się rosnącą popularnością nie tylko z powodów pięknych plaż oraz dostępu do Morza Czarnego. Bułgaria jest coraz częściej wybieranym kierunkiem z powodu korzyści posiadania rezydencji podatkowej w tym pięknym kraju.
Rezydencja podatkowa w Bułgarii to interesujące rozwiązanie z kilku powodów:
✅ możliwość swobodnego przemieszczania się ramach Unii Europejskiej i Schengen;
✅ jedna z najniższych stawek podatkowych w całej UE – 10% (od osób fizycznych i spółek);
✅ brak podwójnego opodatkowania;
✅ brak obowiązku przebywania w Bułgarii 183 dni, aby uzyskać bułgarską rezydencję podatkową;

Dla obywateli Europejskich procedura uzyskania rezydencji podatkowej w Bułgarii nie jest szczególnie trudna i wymaga jednorazowej wizyty w tym kraju. We wszystkich czynnościach urzędowych zapewniamy pełne wsparcie, również na miejscu w Bułgarii.
Firma w Bułgarii – freelance czy spółka?

Firma w Bułgarii zyskuje bardzo mocno na popularności, co dla osób znających tamtejsze realia nie jest wielkim zaskoczeniem.
Niskie podatki, niskie koszty utrzymania czy minimum biurokracji – to tylko niektóre z zalet prowadzenia firmy w Bułgarii.
Według rankingu Paying Taxes całkowita stawka podatku oraz składek wynosi 28,3% co jest trzecim najniższym wynikiem w UE, zaraz po Chorwacji oraz Irlandii.
Warto podkreślić, że Polska ma podpisaną z Bułgarią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, co znacznie ułatwia kwestię rozliczeń dla podwójnych rezydentów podatkowych. W efekcie w Bułgarii zapłacimy podatek od wypracowanego dochodu. Na mocy tej umowy w Polsce podatek rozliczany jest w korzystny sposób – metodą wyłączenia z progresją.
Nasi Klienci mają do wyboru: zarejestrować działalność jednoosobową w Bułgarii (tzw. freelance) lub zakupić gotową spółkę.
Działalność jednoosobowa (freelance), podobnie jak w Polsce czy Wielkiej Brytanii ma niższe koszty rejestracyjne oraz księgowości. Spółka OOD lub EEOD (spółka jednoosobowa) to bułgarski odpowiednik polskiej spółki z o.o. Przy spółce koszty księgowości są nieco wyższe, ale zyskujemy zabezpieczenie majątku prywatnego. Podatek w przypadku spółki oraz freelance wynosi 10%.
Chcesz oszczędzić na prowadzeniu firmy w Bułgarii 🇧🇬? Zastanawiasz się czy to dla Ciebie dobre rozwiązanie?
Wypełnij formularz, oddzwonimy.
Możesz też zadzwonić:
🇵🇱+48 (12) 200 – pokaż
🇬🇧+44 (20) 3488 – pokaż
Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązania i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Porozmawiajmy.
Wyślij formularz. Oddzwonimy.
Podatki i składki w Bułgarii:
podatek dochodowy od osób fizycznych – 10%, a efektywna stawka podatku to 6% lub 7,5% (40% lub 25% stałych kosztów uzyskania przychodu dla IT oraz freelancerów)
podatek od osób prawnych (CIT) – 10%
brak podwójnego opodatkowania dla podwójnych rezydentów podatkowych (Polska/Bułgaria)
składki na ubezpieczenie to 27.8% i maksymalna miesięczna płatność to ok. 945 BGN (składkę płaci się tylko od pierwszych 3,400 BGN dochodu miesięcznego)

Już wiesz ile możesz zaoszczędzić dzięki rezydencji podatkowej w Bułgarii 🇧🇬
Zastanawiasz się jednak czy Twoja działalność kwalifikuje się do rejestracji w Bułgarii?
Wypełnij formularz. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą, odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie byś zaczął oszczędzać. Sprawdź sam. To nic nie kosztuje.
Możesz też zadzwonić:
🇵🇱+48 (12) 200 – pokaż
🇬🇧+44 (20) 3488 – pokaż
Porozmawiajmy.